از غروب عاشورای حسینی علیه‌السلام تا طلوع ظهور مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه

  از ویکی‌نور
  از غروب عاشورای حسینی(ع) تا طلوع ظهور مهدی(عج)
  از غروب عاشورای حسینی علیه‌السلام تا طلوع ظهور مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه
  پدیدآوراناحمدی قمی، حسین (نویسنده)
  ناشرمسجد مقدس جمکران
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1386 ش
  چاپ1
  شابک978-964-973-078-3
  موضوعحسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - احادیث

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث

  مهدویت - احادیث
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏3‎‏الف‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  از غروب عاشوراى حسینى تا طلوع ظهور مهدى(عج) اثر حسین احمدى قمى مى‌باشد.

  اثر با گردآورى روايات میان سر سلسله قيام امام حسین(ع) و قيام حضرت مهدى(عج) ارتباط بسيار نزدیک و مشابهى بر قرار نموده و از این منظربه تقابل و تكامل نهضت حسینى و قيام مهدوى نگريسته است.

  نویسنده در مقدمه تاريخ اثر را 29 آبان 1385 رقم زده است.

  ساختار کتاب

  در فرهنگ روايى شيعه، به احاديثى بسيار بر خورد مى‌نمايم كه بين این دو امام بزرگوار امام حسین(ع) و امام زمان(عج) وجوه ارتباطى زيادى بيان نموده‌اند. وجوه این ارتباط را مى‌توان ارتباط زمانه آن دو امام(ع) كه انحراف فكرى جامعه، فساد اجتماعى، رواج بى دينى و بدعت در سطح جهانى، مشابه یکديگر است، ياران آن دو از معرفت، محبت و اطاعت نسبت به امام خود بر خوردارند، هر دو سازش ناپذيرند و یک هدف را دنبال مى‌كنند، مؤلف طى پنج فصل با یک سازماندهى توانسته است، وجه و شكل ديگرى از این ارتباط و پيوند بين نهضت حسینى و قيام مهدوى را ترسيم كند.

  شيوه نگارش مصنف بدين نحو است كه در هر فصل ضمن نقل روايات به ترجمه آن‌ها پرداخته و از آوردن توضيح و تحليل از جانب خود خود دارى و نيز سلسله اسناد روايات را حذف نموده است.

  گزارش محتوا

  مؤلف، ابتدا طى روايات متعددى از منابع مختلف به معرفى امام زمان(ع) كه از نسل امام حسین(ع) مى‌باشد، مى‌پردازد[۱]. در فصل ديگر به توصيف منجى در كلام امام حسین(ع) و سيدالشهداء در كلام منتقم او(امام زمان(ع)) اشاره مى‌شود[۲].

  از جمله این كه امام حسین(ع) فرمود:«قائم این امت، نهمین نفر از اولاد من صاحب این امر است.[۳]» و در ادامه، امام زمان(ع) به عنوان انتقام گیرنده خون امام حسین(ع) و تمام اجداد خود معرفى مى‌شود[۴] و این منتقم بودن حضرت از مسلمات تاريخى و اعتقادى بين مسلمین است[۵].

  فصل چهارم، مؤلف با استناد به زيارت ناحيه مقدسه كه شامل هشت بخش مى‌باشد[۶] و گزارش عاشورا است. به شرح ماجراى سوزناك و نحوه شهادت امام حسین(ع) و يارانش از زبان مهدى(ع) نقل و به فارسی ترجمه نموده است[۷]. در فصل آخر به مسئله رجعت پرداخته مى‌شود[۸] و نخستين كسى كه در رجعت بر مى‌گردد، حسین بن على(ع) است و چهل سال زندگى مى‌كند[۹].

  وضعيت کتاب

  با پایان فصول، ضمائم قرار گرفته است كه در بر گیرنده داستان‌هایى از تشرفات به محضر امام زمان(ع) مى‌باشد[۱۰].

  از آن جا كه در متن روايات نقل شده، منابع آن در پاورقى‌ها آمده تا خواننده به راحتى بتواند با مراجعه به آن‌ها سلسله سند و تمام روايت را مشاهده نمايد.

  کتاب‌نامه در پایان اثر و فهرست مطالب در آغاز آن درج شده است.

  پانويس


  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب

  وابسته‌ها