سلام بر پرچم افراشته

  از ویکی‌نور
  سلام بر پرچم افراشته
  سلام بر پرچم افراشته
  پدیدآورانبحرینی، سید مجتبی (نویسنده)
  ناشرانتشارات منیر
  مکان نشرتهران
  سال نشر1377
  چاپاول
  موضوعنقد و تفسیر زیارتنامه
  کد کنگره
  ‏BP 271/۷/آ۷۰۴۲۲،ب۳ش

  سلام بر پرچم افراشته تألیف سید مجتبی بحرینی، شرحى بر سلام‌هاى زيارت آل ياسين است.

  مؤلف با بهره‌گيرى از مهم‌ترين كتاب‌هاى معارف اسلامى، به شرح و تبيين اين زيارت مقدس پرداخته است:

  در ميان مذاهب و مكاتب و در بين همه اديان و مرام‌ها، اين مكتب است كه بر خود مى‌بالد و افتخار مى‌كند كه در كنار همۀ دانشكده‌هاى علوم و معارف اسلامى از تفسير و حديث و فقه و كلام و اخلاق كه بر كرسى‌هاى آنها استادانى پاك و آگاه و عالم و معصوم تكيه صدارت زده‌اند، من دو دانشكده و دو مدرسه ديگر دارم به نام مدرسۀ دعا و زيارت كه نخستين مدرّس اين مدرسه، حضرت خاتم الانبيا(ص) است.

  مؤلف در جاى جاى كتاب، از اشعار عرفان شاعرى چون بابا طاهر، مولوى، عين القضاة همدانى، سنايى غزنوى، حافظ شيرازى، صائب تبريزى و فيض كاشانى بهره برده كه بر جذّابيت و تأثيرگذارى كتاب افزوده است.

  بررسى اسناد زيارت آل ياسين و خصوصيات و تركيب و چهارچوب

  اجمالى اين زيارت، به عنوان مقدمه‌اى بر شرح آن آمده است:

  دعاها و زياراتى كه از ناحيه ساميۀ آخرين مدرّس اين مدرسه و استاد پايانى اين دانشگاه، يعنى عبد مطلق معبود و محبّ مطلقه موعود كلمۀ الله المحمود، صدر نشين كرسى حشمت و اقتدار در پس پرده غيبت، وجود مسعود حضرت اباصالح المهدى(ع) صادر شده، از لطافت خاصى برخوردار است... اين زيارت، مجمع البحرين و مُلتقى النورين است، هم زيارت است و هم دعا.

  فهرست عناوین کتاب:

  فصل اول / درباره زيارت آل ياسين: برخى از منابع زيارت، زيارت شريفه آل ياسين را چه كسى نقل كرده است؟ خصوصيات اين زيارت، تركيب و چهارچوب اجمالى اين زيارت.

  فصل دوم / شرح سلام‌ها، و توضيح درودها: سلام على آل ياسين، السلام عليك يا داعى الله و ربانى آياته، السلام عليك يا باب الله و ديان دينه.[۱]

  پانویس

  1. ر.ک: باقریان موحد، رضا، ص118-119

  منابع مقاله

  باقریان موحد، کتابشناسی زیارت، قم- ایران، نشر مشعر، 1387

  وابسته‌ها