آفتاب در سایه مروری بر دیدگاه رهبری درباره حضرت مهدی(عج) و فلسفه انتظار

  از ویکی‌نور
  آفتاب در سایه
  آفتاب در سایه مروری بر دیدگاه رهبری درباره حضرت مهدی(عج) و فلسفه انتظار
  پدیدآورانخامنه‌ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرمروری بر دیدگاه رهبری درباره حضرت مهدی(عج) و فلسفه انتظار
  ناشردفتر نشر فرهنگ اسلامی
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1385 ش
  چاپ3
  شابک964-476-088-3
  موضوعخامنه‌ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران، 1318 - - پیامها و سخنرانی‌ها خامنه‌ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران، 1318 - - سفرها - ایران - همدان
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏DSR‎‏ ‎‏1691‎‏ ‎‏/‎‏د‎‏35‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آفتاب در سايه مجموعه‌اى از سخنرانى‌هاى مقام معظم رهبرى حضرت آيت‌الله خامنه‌اى مى‌باشد. اثر، درصدد است تا جريان ولادت حضرت مهدى(عج)، وعده‌هاى الهى درباب استقرار عدل و داد در سراسر جهان، شكوه و اهمیت نيمه شعبان، انتظار، ابعاد آن و وظايف منتظران را با سبکی متفاوت بيان كند.

  ساختار

  آمدن یک مصلح آسمانى و امید به آينده‌اى روشن و برپايى عدل و داد نه فقط مخصوص مسلمانان، بلكه در اديان مختلف از آن سخن گفته شده است، ظهور منجى یکى از برجسته‌ترين حوادثى است كه اديان آسمانى پيش بينى كرده‌اند. این حادثه آن‌قدر اهمیت دارد كه نشانه‌هاى آن برای مردم بازگو شده است. سخنران از فضيلت‌هاى ولادت امام عصر(عج) و اهمیت نيمه شعبان و ابعاد مختلف انتظار (مثبت و منفى) و وظيفه منتظران در ايجاد زمینه‌هاى ظهور و روحيه عدالت‌خواهى و عدالت محورى آن حضرت و در ادامه در شش درس میلاد موعود و اثرات آن و در آخر به تكاپوى دشمنان اسلام برای خدشه‌دار كردن مسئله ظهور آن حضرت مى‌پردازند. لازم به يادآورى است كه شيوه و سبک شناسى و استفاده از متون، منابع فراوان و روايات به صورت نقلى در بيانات ايشان جارى مى‌باشد.

  گزارش محتوا

  گوینده ابتدا از تولد نور نام مى‌برد و ولادت ايشان را تحولى بزرگ در امامت و ادامه زندگى انسان‌ها بيان مى‌كند و اهمیت عيد نيمه شعبان را تالى تلالو ليالى قدر و وقت توجه، تذكر و توسل مى‌شمارد و روز امید و ايمان به آينده مى‌نامد.مهدى(عج) آرزو و آشناى همه، كه با ايمان به او، شوق به زندگى در دل‌ها شدّت مى‌گیرد و باعث رابطه‌اى بين تمام شیعیان مى‌باشد. سخنران بعد از این به بحث در مورد انتظار مى‌پردازد و آن را یکى از پر بركت‌ترين حالات انسان مى‌داند و دو بعد مثبت و منفى برای آن بر مى‌شمارد. ايشان انتظار مثبت را به معناى قانع نشدن به وضع موجود و بعد منفى آن را به معناى تسليم شدن در برابر همه پيشامدها مى‌داند. در كلامى ديگر از وظيفه منتظران سخن مى‌گوید كه با اعمال معنوى و اخلاقى و پيوندهاى دينى و اعتقادى و عاطفى با مومنين برای پنجه افكندن بازورگویان آماده سازى مى‌كنند. در ادامه گوینده، ايجاد زمینه‌هاى ظهور را یکى از مسائل بسيار مهم مى‌داند كه در زمان غيبت وظيفه سنگینى بر دوش مسلمانان واقعى است و با عمل كردن به احكام اسلامى و حاكمیت قرآن و اسلام پديد مى‌آيد. ايشان ذكر مى‌كند كه ضرورت و معناى عدالت بسيار مهم است كه ظهور مهدى(عج) را ظهور عدالت و دادگسترى در دنيا مى‌داند. در پایان به درس‌هایى از میلاد موعود كه عبارتند از: به سوى صلح، همّت به نابودى ظلم و جور، تجهيز نيرو و اقتدار، تشكيل و تقویت حكومت دينى، حضور مستمر و كارآمد در صحنه و مردم سالارى دينى مى‌باشد، و هر كدام را مورد بررسى و ارزيابى قرار مى‌دهد.

  وضعيت کتاب

  از آنجا كه اثر مجموعه‌اى از سخنرانى‌هاى مقام معظم رهبرى مى‌باشد، در پاورقى‌ها به محل و تاريخ این سخنرانى‌ها اشاره شده است. همچنين به ذكر آدرس و منابعى كه مطالب از آن‌ها نقل شده، اشاره گرديده است. و فهرست مطالب در آغاز كتاب گنجانده شده است.

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها