مهدویت و فلسفه تاریخ

  از ویکی‌نور
  مهدویت و فلسفه تاریخ
  مهدویت و فلسفه تاریخ
  پدیدآورانسهرابی مشتقین، فرامرز (نويسنده)
  ناشرمؤسسه آینده روشن. پژوهشکده مهدویت
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1389ش
  چاپ1
  شابک978-600-5073-13-3
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /س9م9 224 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مهدویت و فلسفه تاریخ، اثر فرامرز سهرابی مشتقین، کتابی است در بررسى و تبیین آموزه‌هاى وحیانى دین درباره فلسفه تاریخ و نماد و محور کانونى این آموزه‌ها که می‌توان آن را گفتمان مهدویت نامید.

  این کتاب به دنبال پاسخ به این پرسش است که فلسفه تاریخ را با توجه به آموزه مهدویت، چگونه مى‌توان تبیین کرد؟ در راستاى پاسخ به این سؤال، نویسنده سعى کرده است مهدویت را بر اساس نظام فلسفه تاریخى اسلامى مورد بازخوانى قرار داده و با تأکید بر لزوم ملاحظه غایت در تحلیل تاریخ و ترسیم دو اراده رحمانى و شیطانى در تدبیر تاریخ، تفسیرى نظام‌مند از حرکت تاریخى بشر ارائه دهد[۱].

  بازترسیم صحنه تاریخ با توجه به چالش مداوم بین دو عبودیت الهى و شیطانى از دستاوردها و نوآورى‌هاى این کتاب محسوب مى‌شود و در همین راستا انتظار به‌عنوان جریان پیوسته تاریخ مطرح شده و با بیان شواهد کافى از آیات و روایات در ارتباط با پیوند مهدویت و فلسفه تاریخ، چشم‌انداز روشنى از پایان تاریخ ارائه گشته و مهندسى بلوغ اجتماعى بشر براى رسیدن به این چشم‌انداز، امرى ضرورى دانسته شده است[۲].

  شاخصه‌هاى بلوغ اجتماعى بشر که شامل سه کلیدواژه اصلى رغبت اجتماعى، شکایت اجتماعى و استعانت اجتماعى است و نیز تشکیل امت چشم‌اندازنگر، برنامه‌محور و تلاشگر، از مهم‌ترین بخش‌هاى کتاب است[۳].

  برشمردن شگردهاى شیطان در تدبیر تاریخ عصر غیبت با چهار عنوان فترت، حیرت، فتنه و یأس و بیان لزوم مقابله عالمان دین با جبهه شیطانى با روش‌هاى چهارگانه دعوت، دلالت، دفاع و انقاذ از دستاوردهاى دیگر کتاب است که توجه اندیشه‌وران وصاحب‌نظران را مى‌طلبد[۴].

  مطالب کتاب، در سه بخش تنظیم شده است. بخش نخست، در دو فصل «تقسیم‌ها و تعریف‌های فلسفه تاریخ» و «مفهوم مهدویت»، به کلیات اختصاص یافته[۵] و در بخش دوم، در سه فصل، به تبیین فلسفه تاریخ اسلامی، پرداخته شده و ضمن تبیین مبانی فلسفه تاریخ اسلامی، به بررسی عوامل حرکت تاریخ در بینش اسلامی و بحث پیرامون ترتیب نظام‌وار اجزای تاریخ، پرداخته شده است[۶].

  در بخش سوم، در چهار فصل، پیوندهای مهدویت و فلسفه تاریخ مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. تحلیل تاریخ بشر با نگرش به اندیشه مهدویت و انگاره‌های مهدویت در تبیین فلسفه تاریخ، از مباحث این بخش است[۷].

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص9
  2. ر.ک: همان، ص9-10
  3. ر.ک: همان، ص10
  4. ر.ک: همان
  5. ر.ک: متن کتاب، ص11-37
  6. ر.ک: همان، ص37-79
  7. ر.ک: همان، ص105-195

  منابع مقاله

  پیشگفتار و متن کتاب.


  وابسته‌ها