معرفت امام عصر علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  معرفت امام عصر علیه‌السلام
  معرفت امام عصر علیه‌السلام
  پدیدآورانبنی هاشمی، سید محمد (نویسنده)
  ناشرنیک معارف
  مکان نشرتهران
  سال نشر۱۳۷۹ش
  چاپدوم
  موضوعمهدویت و کلام
  زبانفارسی
  تعداد جلد۱
  کد کنگره
  ‏BP 224/4/ب9م6

  معرفت امام عصر علیه‌السلام تألیف سید محمد بنی‌هاشمی، کتاب، در بررسی و تبیین اثرات شناخت و عدم شناخت امام عصر و پاسخ به چگونگی و چرایی مرگ جاهلی است.

  نویسنده ارتباط مسئله مرگ جاهلی را با عدم شناخت امام زمان(عج) بررسی و پاسخی مناسب به پرسش‌هایی جدی در باره معرفت امام زمان(عج)، چرایی و اهمیت آن، چگونگی شناخت، آثار و فواید آن و درک زمان ظهوره داده است.

  کتاب با استفاده از روایات، به رشته تحریر در آمده، و ضمن پاسخ به شبهه‌ها، به بررسی و تحلیل مباحث مربوط به امام عصر پرداخته است. از این رو نویسنده، بحث خود را از اهمیت معرفت آغاز کرده و برای روشن شدن آن، ناگزیر به مباحث فلسفی و تفسیری در باره هدف خلقت انسان روی آورده و بندگی، ایمان، کفر و معرفت را باز کاویده است.

  وی، آن گاه به بیان معرفت امام پرداخته که رمز بندگی، یعنی راز خلقت انسان را، با همین شناخت میسر دانسته است. بنابراین، به مناسبت طرح این بحث، از جایگاه و شأن و ولایت اهل بیت و آثار و برکات آن نیز، سخن گفته شده است. در این بخش کتاب، جایگاه امامان در عالم آفرینش و نظام تشریع بیان شده و عصاره دین هم شناخت امام دانسته شده است.

  بخش دوم کتاب، ویژه مباحثی در باره امام زمان(عج) است که در آن دینداری در عصر غیبت، دینداری از طریق شناخت امام، چگونگی شناخت امام در دوران غیبت و راه‌های آن، تحلیل و تبیین شده است.

  در پایان، مباحثی در باره برائت از دشمنان اهل‌بیت(ع) و ولایت اهل‌بیت(ع) آمده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص340-341


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها