جواد علی

  از ویکی‌نور
  علی، جواد
  نام علی، جواد
  نام‎های دیگر
  نام پدر محمدعلی
  متولد 1324ق برابر با 1907م
  محل تولد کاظمین
  رحلت 1408ق یا 1987م
  اساتید
  برخی آثار المهدي المنتظر عليه‌السلام عند الشيعة الإثني‌عشرية

  المفصل في تاريخ العرب قبل الإسلام

  أصنام الکتابات

  أبحاث فی تاریخ العرب قبل الإسلام

  تاریخ العرب فی الإسلام السيرة النبوية

  کد مؤلف AUTHORCODE01427AUTHORCODE

  جواد علی (1324-1408ق)، كه از او با عنوان علامه ياد می‌شود، متفکر، نویسنده، مورخ عراقی، استاد دانشگاه

  ولادت

  جواد علی بن محمدعلی بن محمدحسين بن قاسم عقیلی در سال 1324ق برابر با 1907م در کاظمیه بغداد متولد گردید.

  تحصیلات

  او در سن 27 سالگی دكتری خود را از دانشگاه‌هامبورگ آلمان گرفت و پايان نامه خود را در سال 1938 در موضوع مهدویت تدوين نمود. در سال 1942 به دلايل سیاسی بازداشت شد. جواد علی در دهه 1950 در بخش تاریخ دانشکده آموزش و پرورش دانشگاه بغداد مشغول به کار بود. 

  او از استادان مبرز دانشگاه‌ها و مراكز علمی عراق و كشورهای غربی بود. در دو مركز علمی با عنوان مجمع علمی عراقی و مجمع اللغة العربيه در قاهره فعاليت داشت. به دليل محدوديت‌های سياسی در حال تقیه می‌زيست و هيچگاه شيعه بودن او فاش نشد. او بيشتر در تنهایی میزيست و به تحقيق و تألیف اشتغال داشت حتي همسر آلمانی و خانواده‌اش در آلمان بودند و گاه به ديدار يكديگر می‌رفتند. جواد علي به كتاب ده جلدي و عالمانه "المفصل في تاريخ العرب قبل الاسلام" شناخته می‌شود كتابی كه هر محققی برای بررسی دوران رسالت و جاهليت، از مراجعه به آن مجموعه ناگزير است.

  در سال 1957 استاد ناظر در دانشگاه‌هاروارد گردید . تا این که بازنشسته گردید،  دانشگاه بغداد عالیترین مدال خود را به پاس سالها تحقیق و پژوهش این متفکر عراقی با عنوان "استاد باتجربه" اهدا نمود. گرچه او مدال‌ها و افتخارات فراوانی را در دوره حیات خود دریافت کرد، و در بسیاری از سمینارها و کنفرانسها از جمله کنفرانس شرق شناسان که در آلمان برگزار شد، حضور یافت و همچنین عضو انجمن جامعه باستانشناسی آلمان بود و در چندین کنفرانس عربی و بین‌المللی عراق را نمایندگی کرد.

  وفات

  سر انجام این متفکر بزرگ عراقی در دوم صفر 1408ق برابر با 1987م پس از یک بیماری دشوار درگذشت و در قبرستان الکرخ به خاک سپرده شد.

  آثار

  1. المفصل في تاريخ العرب قبل الإسلام
  2. تاريخ العرب في الإسلام
  3. اصنام العرب،
  4. موارد تاريخ الطبري
  5. تاريخ الصلاة في الاسلام،
  6. معجم الفاظ و صورة الارض.

  وابسته‌ها