خاتمیت، امامت و مهدویت

  از ویکی‌نور
  خاتمیت، امامت و مهدویت (مهدویت و مسائل جدید کلامی)
  خاتمیت، امامت و مهدویت
  پدیدآورانلطیفی، رحیم (نويسنده)
  ناشربنياد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1394ش
  چاپ1
  شابک978- 600-7120-67-5
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ل6م9 221/2 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  خاتمیت، امامت و مهدویت، اثر رحیم لطیفی، پژوهشی است پیرامون مهدویت و مسائل جدید کلامی آن.

  اثر حاضر، نتیجه سلسله درس‌هایی است که در جمع دانش‌پژوهان دروه تربیت مربی مهدویت، در بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) ارائه شده و سپس در قالب کتابی به نام «مهدویت و مسائل جدید کلامی» منتشر شد. کتاب حاضر، نتیجه بازنگری و تغییرات جدی در آن کتاب بوده و با نگاهی جدید و مطالب تکمیلی، به‌صورت حاضر درآمده است. مهدویت و مسائل جدید کلامی، شامل مباحثی چون: مهدویت و خاتمیت، مهدویت، ولایت فقیه و دموکراسی؛ مهدویت و امانیسم؛ مهدویت و لیبرالیسم؛ مهدویت و پلورالیزم؛ مهدویت و سکولاریزم؛ مهدویت و تساهل و تسامح؛ مهدویت و جهانی شدن یا جهانی‌سازی؛ مهدویت و فرجام تاریخ؛ مهدویت و مدرنیته؛ مهدویت و طرح‌های آرمان‌شهر و... که اثر حاضر، عهده‌دار بحث «مهدویت، امامت و خاتمیت» است[۱].

  خلاصه بحث مذکور، این‌گونه است که برخی از روشنفکران مسلمان، پنداشته‌اند که داشتن برخی شئون و مناصب یا وظایف نبی، مساوی با نبوت است و خاتمیت را به معنی قطع کامل ارتباط انسان با خدا و فلسفه خاتمیت را رشد و به استقلال رسیدن عقل از سلطه وحی اعلام کرده‌اند که لازمه‌اش، بی‌نیازی بشر از دین و وحی است و از سوی دیگر، پنداشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که امام با ارتباط به وحی، احکام و تکالیفی می‌آورد و مهدویت تداوم آن است، پس چنین عقیده‌ای رد یا رقیق کردن خاتمیت است. با این تحلیل، میان اصل امامت و استمرار آن در قالب مهدویت با خاتمیت، ناسازگاری ایجاد می‌کنند. در کتاب حاضر، به بحث و بررسی رابطه خاتمیت با امامت و مهدویت پرداخته شده و مشروح مطالب و نیز محورهای دیگر که مجال طرح نیافته، به منابع مربوط ارجاع داده شده است[۲].

  مطالب کتاب، در قالب چهار فصل، تدوین شده است. در فصل نخست، به بحث پیرامون مفهوم‌شناسی خاتمیت، ضرورت خاتمیت و حکم منکر خاتمیت پرداخته شده[۳] و در فصل دوم، دلایل اثبات خاتمیت، مورد بحث قرار گرفته است[۴]. در فصل چهارم، به دلایل منکران خاتمیت و پاسخ‌های داده‌شده به آن نگاهی افکنده شده[۵] و در آخرین فصل، از راز و فلسفه خاتمیت، سخن به میان آمده است[۶].

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص11- 12
  2. ر.ک: همان، ص14
  3. ر.ک: متن کتاب، ص34- 45
  4. ر.ک: همان، ص52- 75
  5. ر.ک: همان، ص87- 122
  6. ر.ک: همان، ص126- 225

  منابع مقاله

  پیشگفتار و متن کتاب.


  وابسته‌ها