مكيال المكارم في فوائد الدعاء للقائم علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  مکیال المکارم في فوائد الدعاء للقائم علیه‌السلام
  مكيال المكارم في فوائد الدعاء للقائم علیه‌السلام
  پدیدآورانسید محمدتقی موسوی اصفهانی (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرمکیال المکارم في فوائد الدعاء للقائم علیه‌السلام
  ناشرمؤسسة الإمام المهدي علیه‌السلام
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1428 ق
  چاپ5
  شابک964-93462-4-4
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - دعاها مهدویت - انتظار
  زبانعربی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏6‎‏م‎‏7
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مكيال المكارم فى فوائد الدعاء للقائم(ع)، اثر عربى سید محمدتقی موسوی اصفهانی است كه در سال 1330ق، نگارش يافته و مشتمل بر علل، فوايد و نتايج دعا براى حضرت ولى‌عصر(عج) و نيز وظايف منتظران و شیعیان آن حضرت(ع) در زمان غيبت است.

  مؤلف در خواب به زيارت حضرت ولى‌عصر(عج) شرفياب شده و به امر آن جناب اقدام به تأليف كتاب كرده و آن را به سفارش ايشان بدين نام، ناميده است.

  از جمله ويژگى‌هاى اين اثر آن است كه با دلايل عقلى و نقلى ثابت كرده كه دعا براى امام عصر(عج) از مهم‌ترين وسايل براى رسيدن به مراحل عاليه كمال و نيل به درجات برجسته معنوى است؛ علاوه براینكه آثار دنيوى بسيارى نيز دارد.

  ساختار

  كتاب، در دو جلد، در هشت بخش، به‌صورت استدلالى، به تشريح و توضيح فوائد دعا براى آشكار شدن حجت الهى پرداخته و با بيان دلايل عقلى و نقلى فراوان، لزوم دعاى بسيار براى تعجيل در فرج منجى عالم بشريت، اثبات شده است.

  وجوب شناخت امام(ع)، معجزات و كرامات امام عصر(ع)، نتايج دعا براى فرج، اوقات، مكان‌هاى مناسب و چگونگى دعا به همراه ويژگى‌هاى امام عصر(ع)، از مهم‌ترين مباحث اين اثر بوده و ويژگى‌هاى ايشان به ترتيب الفبا آمده است.

  نویسنده، مجموعه دعاها و توسلات مأثوره در اوقات مختلف و بر اساس دستورات اهل‌بيت(ع) را نقل نموده و درباره کیفیت دعا براى تعجيل فرج حضرت(ع) بحث كرده است.

  كتاب دربردارنده بحث‌هاى مختلف و بسيار بااهميت در زمينه‌هاى حديث، فقه، كلام، رجال و حتى فلسفه و ادبيات است كه با اسلوب بديع، سبک جالب و نتيجه‌گيرى‌هاى درستى توأم مى‌باشد.

  بسيارى از مطالب مربوط به عقيده مهدویت و موضوع حضرت حجت(ع)، تحت عنوان دعا براى آن حضرت و تضرع به درگاه الهى براى حفظ وجود شريفش از ناملايمات و آفات، مورد بررسى قرار گرفته است.

  گزارش محتوا

  در بخش اول و دوم، با دليل عقلى و نقلى اثبات شده است كه ايمان بدون شناخت امام زمان(ع) تحقق نخواهد پذيرفت و در پى اثبات امامت حضرت حجة بن الحسن العسكرى(عج)، قسمتى از احاديث متواتره كه به‌طور خاص به امامت آن حضرت(ع) دلالت دارند و تعدادى از معجزات و كرامات متواتر ايشان بيان شده است.

  بخش سوم به قسمتى از حقوق و مراحم آن حضرت(ع) نسبت به بندگان، از جمله حق وجود و هستى، حق قرابت و خويشاوندى با پيامبر(ص)، حق عالم بر متعلم و... اشاره دارد.

  بخش چهارم به بيان ويژگى‌ها و جهات موجود در آن حضرت(ع) كه مايه لزوم دعا براى ايشان است اختصاص دارد. اين ويژگى‌ها به ترتيب الفبا ذكر شده و برخى از آنها عبارتند از: ايمان به خدا، به‌پاداشتن حجت‌ها، تأليف قلوب، ثائر (خون‌خواه) حسين(ع)، جمع عقول، حمايت ايشان از اسلام، ختم علوم به آن حضرت(ع)، دعاى ايشان براى مؤمنين و...

  بخش پنجم به بيان نتايج دعا براى فرج پرداخته و مؤلف با اشاره به اين نكته كه مقصود اصلى از تأليف اين اثر بيان همين موضوع است، در ابتدا چند شبهه را پاسخ مى‌دهد؛ از جمله اينكه ممكن است براى برخى توهم شود كه چون امام زمان(ع) وسيله رسيدن بركات به مخلوقات است، بنابراین از مردم بى‌نياز بوده و لذا چه نيازى به دعاى مردم هست؟

  علاوه بر اينكه نویسنده مسئله لزوم دعا براى فرج را به‌طور گسترده و بى‌نظيرى بررسى و با دلايل محكم و شواهد متقن اثبات كرده است، مطالب و مباحث بسيارى نيز مورد پژوهش و تحقيق قرار گرفته و مسائل جالبى در رشته‌هاى مختلف علوم و معارف، تحليل و ترميم شده است كه نشانگر كثرت اطلاع و دقت نظر مؤلف مى‌باشد.

  بخش‌هاى ششم و هفتم، اوقات، حالات و مكان‌هاى تأكيدشده براى دعا، مانند آخرين ساعات روز جمعه، پيش از دعا براى خود، حرم امامان و نيز چگونگى دعا براى تعجيل در فرج را بيان كرده و اين نكته را يادآور مى‌شود كه دستيابى به تمام فوايد و ثواب‌ها متوقف بر مداومت و بسيار دعا كردن است.

  بخش هشتم تكاليف و وظايف بندگان نسبت به آن حضرت(ع) را يادآورى مى‌كند؛ از جمله تحصيل شناخت صفات و ويژگى‌هاى آن جناب(ع)، رعايت ادب نسبت به ايشان، محبوب نمودن او ميان مردم، انتظار فرج و ظهور آن حضرت(ع)، خوشحال كردن مؤمنين، صبر بر اذيت و تكذيب ديگران و...

  در كل مى‌توان چنين ادعا كرد كه مؤلف در صدد آن است تا با بيان مطالب ارزنده خويش، آمادگى پذيرش معصوم(ع) را در وجدان‌هاى به‌خواب‌رفته مسلمين بيدار كرده و اين بى‌تفاوتى و كمى استعداد و قابليت نسبت به درك حضور كاروان‌سالار عالم بشريت و يگانه منجى انسان‌ها را درمان نمايد.

  وضعيت كتاب

  فهرست مطالب هر جلد، در ابتداى آن و فهرست منابع كتاب در انتهاى جلد دوم آمده است.

  پاورقى‌ها، به ذكر منابع و توضيح برخى كلمات و عبارات پرداخته است.

  كتاب، توسط سيد مهدى حائرى قزوينى، به فارسى ترجمه شده است.

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب؛
  2. «اطلاع‌رسانى و كتاب‌دارى»، «كتاب‌هاى اسلامى»، بهار 1382، شماره 12 و 16.

  وابسته‌ها