هزار و یک نکته پیرامون امام زمان(عج)

  از ویکی‌نور
  هزار و یک نکته پیرامون امام زمان(عج)
  هزار و یک نکته پیرامون امام زمان(عج)
  پدیدآورانرحمتی شهرضا، محمد (نویسنده)
  عنوان‌های دیگراز تولد تا شهادت پدر، امامت، خورشید در پشت ابر،...
  ناشرمسجد مقدس جمکران
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1387 ش
  چاپ2
  شابک978-964-973-080-6
  موضوعآخر الزمان

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - احادیث

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - سرگذشت‌نامه

  مهدویت - احادیث

  مهدویت - انتظار
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏51‎‏ ‎‏/‎‏ر‎‏3‎‏ﻫ‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  هزار و يك نكته پيرامون امام زمان(عج) اثرى از محمد رحمتى شهرضا مى‌باشد.

  توجه به بحث مهدويّت اهميتى است كه پيامبر و ائمه به حضرت مهدى(عج) داشته‌اند، زيرا اگر خصوصيات و ويژگى‌هاى آن حضرت بيان نمى‌شد، مردم در بسيارى از امور سياسى، اجتماعى و معنوى راه را گم كرده و از صراط مستقيم منحرف مى‌گشتند. و ظاهراً همين اهميّت باعث شده تا مؤلف به گردآورى اين ويژگى‌ها و خصوصيات براى اطلاع خوانندگان شود.

  ساختار

  اهميت سخن گفتن از حضرت مهدى(عج) به گونه‌اى است كه پيامبر(ص) و ائمه اطهار از اين موضوع بزرگ، به عنوان ولادت نور صحبت كرده و همواره جهانيان را از ظهور ايشان، اميد و بشارت داده‌اند. خداوند با وعده ظهور امام زمان(عج) و انقلاب بزرگى كه ايشان در جهان برپا مى‌كند، همواره در دل مومنان و مستضعفان اميد و توجه به آينده را به وجود آورده است. نویسنده در هفت فصل بسيار روشن از ولادت امام مهدى(عج) تا نحوه به امامت رسيدن، زمان غيبت(صغرى وكبرى)، نايبان ايشان و سيره و كلام امام(عج) در هزار و يك نكته مى‌كوشد تا مومنان و مصلحان را متذكر شود كه خداوند آن‌ها را به خودشان واگذار نكرده و بايد منتظر فردى با اين خصوصيات، ويژگى‌ها و اوصاف باشند و خود را آماده ظهور او نمايند.

  روش مؤلف، اين گونه است كه هر نكته را با استفاده، از جوامع روايى شيعه مستند سازى نمود. و كاملاً نقلى مى‌باشد.

  گزارش محتوا

  اثر به موضوعات تولّد تا شهادت پدر، به امامت رسيدن ايشان، فضيلت نيمه شعبان، نام و القاب وى، شمائل و شبيه بودن به پيامبر اكرم(ص)، خصوصيات ظاهرى و سخن از صفات ايشان از زبان اهل تشيع و اهل سنّت، ويژگى‌ها و صفات اخلاقى، امامت امام(ع) از ديدگاه تاريخ، علم كلام و عقل، فلسفه بزرگ و جهانى مهدویت، امام زمان(عج) در كتب آسمانى، ريشه انديشه مهدویت، امام زمان در روايات، امام در كتب اهل تسنّن، غيبت آن حضرت، زمان و نحوه غيبت، غيبت صغرى و نواب خاص، غيبت كبرى و تشكيل حكومت اسلامى، انتظار و فضيلت‌هاى آن، منتظران واقعى، وظيفه شیعیان در عصر غيبت، آخرالزمان و علائم ظهور، نشانه‌هاى حتمى ظهور، شخص نبودن زمان ظهور، ظهور و يك انقلاب فرهنگى، امنيت پس از ظهور، تعداد بيعت كنندگان، اولين خطبه حضرت، اصحاب و ياران و ويژگى‌هاى ياران امام زمان(عج) و در آخر سيره و كلام امام مهدى(عج) مى‌پردازد.

  گزارش وضعيت

  از آنجا كه اثر داراى روايات بى‌شمار و مطالب از كتب مختلف مى‌باشد، در پاورقى‌ها آدرس آن‌ها به طور كامل ذكر شده است.

  در پايان اثر، فهرست منابع و مآخذ و در سرآغاز آن فهرست مطالب آمده است.

  منبع

  اثر حاضر

  وابسته‌ها