مشتاقی و مهجوری

  از ویکی‌نور
  ‏مشتاقی و مهجوری
  مشتاقی و مهجوری
  پدیدآورانبزرگمهرنیا، عبدالحسن (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرمع مسرد مصطلحات الشریعه الاسلاميه معرفی توصیفی برترین آثار مؤلفان مهدوی به انضمام ذکر برخی از تشرفات
  ناشرموعود عصر(عج)
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1388 ش
  چاپ1
  شابک978-964-2918-15-7
  موضوعخمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - شعر شعر فارسی - قرن 14 - مجموعه‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مشتاقى و مهجورى اثر عبدالحسن بزرگمهرنيا مى‌باشد.

  اثر به معرفى تعدادى از كتب مهدوى، شرح حال تعدادى از عالمان و اولياى حق و شيفتگان امام زمان(عج) و شرح حال افرادى كه افتخار تشرف به محضر مقدس ولى عصر(عج) را داشته‌اند، پرداخته است.

  اثر، مجموعه‌اى از مقالات مؤلف است كه در مجله موعود، طى ساليان گذشته به چاپ رسيده است و انگيزه ايشان، ابراز علاقه به ساحت قدسى امام عصر(عج) و برداشتن قدمى در راه آشنايى مردم با بزرگان اين عرصه مى‌باشد.

  ساختار

  از آن جا كه آشنايى و هدايت انسان‌ها به سوى ولايت امام زمان(عج) با نوشتن، ذكر و انتشار سخنان اهل‌بيت(ع) در اين زمينه به دست مى‌آيد، به همين جهت نویسنده با ساماندهى اثر خود در چهار فصل ضمن بررسى زندگى، سيره اجتماعى و سياسى تعدادى از اين شخصيت‌ها از آثار و اقدامات فرهنگى و دينى آن‌ها سخن گفته و داستان‌هايى نقل كرده است، تا به گوشه‌اى از زيبايى‌ها و جذبه‌هاى وجودى ولى عصر(عج) بپردازد. مؤلف با بهره‌گيرى از منابع و مراجع كتب شيعه به معرفى آثار و شخصيت‌هاى آن‌ها پرداخته است. همچنين در مواردى به ذكر روايات از جوامع روايى شيعه پرداخته و مطالب خود را مستند سازى نموده است.

  گزارش محتوا

  نویسنده كتاب خود را با معرفى كتب شاخص مهدوى؛ از جمله غيبت نعمانى، كمال‌الدين و تمام النعمه شيخ صدوق، مكيال المكارم علامه سيد محمدتقى اصفهانى، دارالسلام علامه محمود ميثمى عراقى و نجم الثاقب محدث نورى، آغاز و به بررسى كتاب، مؤلف، بررسى زندگى آن‌ها پرداخته است.

  فصل دوم به تراجم آيت‌الله. ميرزا جواد آقاملكى(ره)، شيخ حسن اصفهانى، ميرزا جواد تبريزى، ميرزا محمدباقر فقيه ايمانى اصفهانى، حاج شيخ على پهلوانى تهرانى معروف به شيخ على سعادت پرور، شيخ حسن صافى اصفهانى پرداخته و ضمن بررسى زندگى ايشان به آثار، اقدامات فرهنگى دينى و سخت كوشى ايشان براى رسيدن به مقام ياران امام عصر(عج) اشاره دارد.

  فصل سوم به شرح برخى از تشرفات خاص افراد؛ از جمله شيخ اسماعيل نمازى شاهرورى، حاج على بغدادى، حاج شيخ محمدكوفى، حاج محمدعلى فشندى تهرانى و ديگر افرادى كه به محضر آن حضرت شرفياب شده‌اند، مى‌پردازد. در اين قسمت به ذكر داستان كامل تشرف و در پايان هر كدام از آن‌ها نكته‌هايى برگرفته از تشرف براى خواننده بازگو مى‌كند كه رمز توفيقات و سر آن‌ها مشخص مى‌شود.

  فصل پايانى كه حسن ختام نام دارد گفتارهايى از آيت‌الله. العظمى(ره) خويى و بهاءالدينى را در مورد دعاى فرج كه دواى همه دردها مى‌باشد، بيان شده است.

  گزارش وضعيّت

  از آن جا كه در متن، مطالبى از مراجع و منابع مختلف نقل شده است، در پاروقى‌ها آدرس دقيق اين مطالب درج شده است.

  فهرست مطالب در آغاز اثر آمده است.

  منابع مقاله

  پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى(پارسا)، 1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، مؤسسه اطلاع رسانى مرجع.

  اثر حاضر