قرشی بنابی، سید علی‌اکبر

  از ویکی‌نور
  قرشی بنابی، سید علی‌اکبر
  نام قرشی بنابی، سید علی‌اکبر
  نام‌های دیگر قرشی، سید علی‌اکبر

  بنایی، سید علی‌اکبر

  نام پدر سید محمد
  متولد 1307ش
  محل تولد بناب از شهرهاى آذربایجان شرقى
  رحلت
  اساتید آیت‌الله بروجردی

  میرزا تقی‌ زرگر

  سید حسن‌ قاضی‌

  برخی آثار قاموس قرآن

  مفردات نهج‌البلاغه

  ما للشيعة في مسند أحمد

  تفسیر احسن الحدیث

  اتفاق در مهدی موعود علیه‌السلام

  کد مؤلف AUTHORCODE00250AUTHORCODE

  سید على‌اکبر قرشى (متولد 1307ش)، نویسنده، محقق، قرآن پژوه، نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس خبرگان رهبری

  ولادت

  در سال 1307ش در شهر بناب از شهرهاى آذربایجان شرقى در یک خانوادۀ روحانى متولد شدم. پدرش سید محمد از ائمۀ جماعت و روحانیون بنام آن شهر بود.

  تحصیلات

  دروس فارسى را در مدارس ملّى آن روز خواند. مقدمات صرف و نحو و منطق را نزد پدرش سید محمد در حوزۀ علمیۀ بناب خواندند و در حدود سال 1324‌ش به حوزۀ علمیه قم مشرف شد.

  متأسفانه اقامت ایشان در حوزۀ علمیه قم، خیلى کم بود. حدود هشت سال، یعنى تا سال 1332‌ش توانست در آنجا بماند، و در این مدت دروس سطح را تماما و مقدارى از کلام و فلسفه را هم خواند.

  اساتید وی‌ در آن‌ حوزه‌ عبارت‌ بودند از: آیات‌ عظام، سلطانی‌، سید حسن‌ قاضی‌، لنکرانی‌ (پدر آیت‌الله فاضل‌ لنکرانی‌) و میرزا تقی‌ زرگر.

  اندکى از درس خارج آیت‌الله بروجردی را نیز درک کرد. در سال ۱۳۳۲ کمی پیش از وقوع کودتای ۲۸ مرداد و سقوط دولت مصدق به دعوت عده‌ای از اهالی ارومیه رحل اقامت در این شهر افکنده  و به کار تبلیغ و ارشاد و اقامه شعائر دینی پرداختند.

  او به همراه عده‌اى از دوستان به مدت دوازده سال بدون وقفه روزى سه یا دو ساعت و نیم راجع به قرآن و روایات و حتى قسمتى از رجال با هم بحث داشت. قطع نظر از قرآن، وسائل الشیعة را هم مباحثه کرده و در روایاتش تدبر و تفکر مى‌کردند، بعد از آن، درس تفسیر را شروع کرد که مدت 25 سال ادامه داشت، حدود پنج بار قرآن را از اوّل تا آخر براى مردم تفسیر کرد.»

  در آستانه پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، سید علی اکبر قرشی در اثر مخالفت با رژیم پهلوی ممنوع‌المنبر گردیده و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۷ش به بافت کرمان تبعید گردیدند  که این تبعید تنها چند ماه بطول انجامید و همزمان با اوج‌گیری انقلاب اسلامی از تبعید آزاد و به ارومیه مراجعت نمودند.

  ایشان بعد از انقلاب در مجلس خبرگان قانون اساسى، مجلس خبرگان رهبرى اول و دوم و مسئول نهاد نمایندگى در دانشگاه ارومیه انجام وظیفه نموده‌اند و همواره فعالیتهاى علمى و فرهنگى را استمرار داده‌اند.

  آثار

  1. قاموس قرآن:این کتاب به صورت دائرةالمعارف براى قرآن تلقى مى‌شود که با 5 سال تلاش مداوم انجام گرفت.
  2. تفسیر احسن الحدیث:کتاب مورد بحث مقاله
  3. نگاهى به قرآن: عمده بحثهاى علوم قرآنى را شامل مى‌شود.مانند:سوره‌هاى قرآنى تعداد واژه‌هاى قرآن، سوره‌هاى مکى و مدنى، ترکیب سوره‌ها، ترتیب قرآن، نزول و امثال آن.سپس حدود 70 موضوع از موضوعات قرآنى مانند وحى در قرآن، تثلیث در قرآن، محکمات و متشابهات، سحر و معجزه، خلقت در شش روز، حروف مقطعه و... را بررسى کرده‌اند.
  4. المعجم المفهرس لالفاظ الصحیفه السجادیة.
  5. خاندان وحى (شرح حال 14 معصوم «علیهم‌السلام»)
  6. سیرى در عالم برزخ
  7. مرد ما فوق انسان (شخصیت امام حسین(ع))
  8. اتفاق در مهدى موعود«عج»
  9. مفردات نهج‌البلاغه
  10. سیرى در اسلام
  11. معاد در اسلام
  12. شخصیت امام حسن «علیه‌السلام»

  منابع مقاله

  1. دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری
  2. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی
  3. مجلس خبرگان رهبری


  وابسته‌ها