امیرالمؤمنین علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  امیرالمؤمنین(ع)
  امیرالمؤمنین علیه‌السلام
  پدیدآورانسید علی‌اکبر قرشی (نویسنده)
  ناشردارالکتب الإسلامیه
  مکان نشرتهران
  سال نشر1379ش
  چاپاول
  موضوعتاریخ و سیره
  کد کنگره
  ‏8الف35ق/‏35/‏37‏BP‏

  امیرالمؤمنین علیه‌السلام تألیف سید علی‌اکبر قرشی، اثری است در هفت قسمت که در آنها فضایل و مناقب و قضاوت‌ها و برخی از رخدادهای زندگی امیرمؤمنان با بهره‌گیری از متون تاریخی، حدیثی و تفسیری نگارش و تشریح شده است. این اثر که دارای حکایت و داستان‌هایی از امام علی(ع) (۱۲۰ داستان) در ابعاد گوناگون شخصیت آن حضرت، اعم از عقیده، اخلاق، قضاوت، جنگ، غیب دانی و قرآن است، با هدف دسترسی آسان و آشنا کردن خوانندگان به فضایل و مناقب امام نگاشته شده است.

  بخش نخست کتاب، رخدادهایی مربوط به امیر مؤمنان(ع) در مکه است که تولد امام در کعبه، شخصیت ابوطالب، درگذشت مادر علی(ع)، حدیث یوم الدار و ماجرای لیلة المبیت را در برمی‌گیرد.

  در بخش دوم، رخدادهای مربوط به حضور امام در مدینه، شرکت امام در جنگ‌های پیامبر و سخنان آن حضرت در باره امام گزارش شده است.

  بخش سوم، شامل قضایایی است که در زمان خلفا برای امام علی(ع) پیش آمده است، مانند دفن فاطمه(س)، ماجرای فدک، تبعید ابوذر، دفن سلمان فارسی، امام در شورای خلافت و حدیث مناشده.

  فصل دیگر، در رخدادهای دوران خلافت امیر مؤمنان(ع) از قبیل جنگ جمل، جنگ صفین، دومة الجندل، خوارج و رفتارهایی از امام علی(ع) می‌باشد. غیب‌گویی‌های امام و قضایای مربوطه و قضاوت‌های آن حضرت، بخش دیگر مطالب کتاب است.

  واپسین قسمت کتاب در فضایل امیرمؤمنان(ع) و نقل ماجراهایی شگفت در باره آن حضرت و ماجرای شهادت آن حضرت می‌باشد.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص72-73


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها