في رحاب حكومة الإمام المهدي علیه‌السلام

  از ویکی‌نور
  ‏في رحاب حكومة الإمام المهدي علیه‌السلام
  في رحاب حكومة الإمام المهدي علیه‌السلام
  پدیدآورانطبسی، نجم‌الدین (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرچشم‌اندازی از حکومت مهدی(عج). عربی

  چشم‌اندازی از حکومت مهدی(عج)

  قراءة شاملة في معالم حکومة الإمام المهدي علیه‌السلام و اوضاع العالم قبل الظهور
  ناشردليل ما
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1425 ق
  چاپ1
  شابک964-397-033-7
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

  مهدویت

  مهدویت - انتظار
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ط‎‏2‎‏ ‎‏چ‎‏5043
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  في رحاب حكومة الإمام المهدي علیه‌السلام ترجمه عربى چشم‌اندازى به حكومت مهدى(عج) اثر نجم‌الدين طبسى مى‌باشد كه به اهتمام آقاى احمدسامى وهبى صورت گرفته است.

  اثر دورنمايى از چگونگى قيام، سيستم و نظام حكومتى و شيوه زمامدارى حضرت حجة بن‌الحسن(ع) را ترسيم نموده است.

  نگارنده در طى مباحثى كه در جمع رزمندگان اسلام درباره امام زمان(عج) داشته، متوجه اين نكته مى‌شود، گر چه مباحث گوناگونى؛ مانند راز طول عمر، فلسفه غيبت، عوامل ظهور و مسائل ديگر در خصوص اين امام مطرح شده، ولى به سيستم و نظام و برنامه حكومتى ايشان چنانكه شايسته است، تحقيق و پژوهشى به عمل نيامده است. از اين رو مؤلف، انگيزه اين كار را پيدا مى‌كنند كه تحقيقى در اين زمينه تهيّه تا شايد بتوانند براى سؤالاتى كه براى همگان در اين زمينه مطرح است، پاسخى بيابند.

  تاريخ اثر در پيشگفتار 1373ش رقم خورده است.

  ساختار

  قوانين اديان و مكتب‌ها، هنگامى در جامعه اجرا مى‌شود كه داراى نظام سياسى و برنامه حكومتى باشد. از اين رو، اسلام نيز كه برترين آيين آسمانى است در پى تشكيل حكومت اسلامى بوده و پيدايش و حفظ حكومت حقّ را از بزرگ‌ترين فرائض مى‌داند. پيامبر گرامى اسلام(ص) همه كوشش‌هاى خويش را براى تشكيل حكومت اسلامى به كار گرفت و در شهر مدينه به پايه‌ريزى آن پرداخت. پس از رحلت آن حضرت هر چند امامان معصوم(ع) آرزوى تشكيل حكومت اسلامى را داشته‌اند، جزء در موارد انگشت‌شمارى حكومت‌ها الهى نبوده است. تا آن كه زمانى فرا مى‌رسد كه دنيا را نا اميدى فرا مى‌گيرد و هيچ قدرت و سازمان و تشكيلاتى وجود ندارد كه بتواند آن همه نابسامانى، تجاوز وكشتار را مهار كند، لطف و رحمت الهى، مهدى موعود را پس از سال‌ها، غيبت و انتظار، براى نجات انسانيت ظاهر مى‌كند و سروش آسمانى در همه جهان به گوش مى‌رسد كه حكومت عدل الهى فرار رسيد و مهدى(ع)ظهور كرد. مؤلف در سه بخش كه از فصول متعددى تشكيل يافته‌اند با يك نظم منطقى و مناسب دورنمايى از جامعه اسلامى پس از ظهور و عدالت گستر آل محمد(ص) و شيوه حكومتى ايشان را براى خواننده ترسيم مى‌نمايند.

  مؤلف با بهره‌گيرى از منابع و مراجع روايى شيعه به مستند سازى مطالب اثر خود پرداخته و آن را به دور از اصلاحات خاص و نزاع‌هاى دينى و مطالب را در قالبى ساده و در خورفهم عموم ارائه داده است. و در برخى موارد هم برداشت‌هايى كه خود از روايات داشته، آورده است. ايشان همچنين مدعى هستند كه تمام روايات مورد استفاده در اثر صحيح و غيرقابل خدشه نباشد، نيستند.

  گزارش محتوا

  در بخش نخست، اوضاع جهان پيش از ظهور كه سراسر آن را ظلم و ستم و نا امنى گرفته، از زواياى مختلف؛ از جمله حكومت، وضعيّت دينى مردم، اخلاق، امنيت و اقتصاد طى فصولى جداگانه مورد بررسى قرار مى‌گيرد.

  بخش دوم به چگونگى قيام و انقلاب كه از كنار كعبه و با اعلام آن حضرت آغاز مى‌گردد، مى‌پردازد.

  بخش سوم كه شايد به توان گفت اصلى‌ترين بخش اثر باشد، به تشريح نظام حكومتى آن حضرت از جمله مسئولان و كارگزاران دولت مهدى(ع)، مدت حكومت و چگونگى سازندگى و اصلاح جهانى در آن حكومت مى‌پردازد. در ادامه به توسعه و عملكردهاى اين دولت و حكومت از زواياى رشد دانش و فرهنگ، امنيت، اقتصاد و بهداشت و درمان پرداخته مى‌شود.

  گزارش وضعيت

  پاورقى‌ها به ذكر منابع روايات و مطالب كه در متن آمده، به طور كامل پرداخته است.

  در پايان اثر فهرست منابع و مطالب گنجانده شده است.

  منابع مقاله

  1. چشم‌اندازى به حكومت مهدى(عج)، نجم‌الدين، طبسى، 1380، انتشارات دفتر تبيلغات اسلامى حوزه علميه قم
  2. اثر حاضر

  وابسته‌ها