ما منتظریم

  از ویکی‌نور
  ما منتظریم
  ما منتظریم
  پدیدآورانخامنه‌ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران (نويسنده) ملایی، حسن (گردآورنده)
  عنوان‌های دیگرخورشید مهدویت در منظومه فکری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی
  ناشربنياد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1396ش
  چاپ2
  شابک978-600-7120-70-5
  موضوعخامنه‌‎ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران، 1318 - - پیامها و سخنرانیها - خامنه‌‎ای، علی، رهبر جمهوری اسلامی ایران، 1318 - نظریه درباره مهدویت - مهدویت - انتظار
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /م2م9 1692 DSR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ما منتظریم، مجموعه بیانات و مکتوبات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (متولد 1318ش) پیرامون معارف مهدوی است که توسط بنیاد فرهنگی مهدی موعود و با اهتمام حسن ملایی، از منابع مختلف گردآوری شده است.

  آنچه در پیش ‌روى شماست، مجموعه گران‌سنگى از بیانات، پیام‌ها، نامه‌ها و مکتوبات حضرت آیت‌الله‌العظمى خامنه‌اى در حوزه معارف مهدوى است که در طى چهل سال، یعنى از سال‌هاى 1353 تا پایان 1393ش ایراد شده و هم‌اکنون پس از جستجوهاى فراوان و تحمل سختی‌هاى زیادى که به‌خاطر عدم دسترسى به منابع مربوط به ایشان در قبل از زعامت ایشان - ‌و به‌ویژه قبل از انقلاب اسلامى بوده - ‌وجود داشته است، اکنون در دست شماست. این در حالى ‌است که کتاب‌هاى محدودى که در مورد دیدگاه رهبرى درباره مهدویت نگاشته شده است، تنها بخش بسیار محدودى از سخنان ایشان را تحت پوشش قرار داده است[۱]‏.

  ویژگی‌ها

  1. در تدوین این اثر، تنها به سخنرانى‌هاى حضرت امام خامنه‌اى در ایام نیمه شعبان اکتفا نشده است، بلکه هر نکته‌اى که ایشان در مکتوبات و دیدارها با اقشار مختلف مردم و به‌مناسبت‌هاى مختلف ایراد فرموده‌اند و به حوزه معارف مهدوى مربوط است، استخراج شده است.
  2. در تهیه این اثر، تنها از نرم‌افزار حدیث ولایت استفاده نشده است، بلکه از تعداد زیادى از منابع معتبر استفاده گردیده است که نام آنها در پایان کتاب درج شده است.
  3. عبارات معظم‌له تا جایى که به اصل مطلب ضرر نمى‌زند، به‌اختصار بیان شده است، اما به‌خاطر استخراج نظام فکرى - ‌مهدوى ایشان ممکن است محتواى تعداد محدودى از فیش‌ها به‌جهت دارا بودن موضوعات متنوع مهدوى در ذیل چند عنوان آمده باشد؛ زیرا در آن موضوعات، فیش دیگرى یافت نشد.
  4. براى دستیابى دقیق‌تر به منظومه فکرى مقام معظم رهبرى در حوزه مهدویت، از مطالب مهمى از سخنان دیگر معظم‌له که به‌صورت غیر مستقیم به مهدویت مرتبط بوده نیز استفاده شده است؛ به‌عنوان نمونه، ایشان در جایى، مهدویت را آرمان نهایى جمهورى اسلامى معرفى و در سخنى دیگر براى رسیدن به آرمان‌هاى انقلاب اسلامى، ساخت تمدن نوین اسلامى را لازم مى‌دانند. جمع این دو فرمایش ما را به این نتیجه منطقى مى‌رساند که منتظران حضرت مهدى در انجام وظایف اجتماعى خویش و در راستاى زمینه‌سازى براى ظهور امام زمان، باید تمدن‌سازى را جزء سیاست‌هاى کلان خود محسوب نمایند[۲]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص20-19
  2. ر.ک: همان، ص21-20

  منابع مقاله

  مقدمه.


  وابسته‌ها