گفتمان مهدویت: سخنرانی و مقاله‌های گفتمان ششم

  از ویکی‌نور
  گفتمان مهدویت: سخنرانی و مقاله‌های گفتمان ششم
  گفتمان مهدویت: سخنرانی و مقاله‌های گفتمان ششم
  پدیدآورانمؤسسه فرهنگی انتظار نور (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرسخنرانی و مقاله‏‌های گفتمان ششم
  ناشربوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبليغات اسلامی حوزه علمیه قم)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1386 ش
  چاپ2
  شابک978-548-551-9
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

  مهدویت - مقاله‌ها و خطابه‌ها

  مهدویت - کنگره‏‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏گ‎‏7‎‏ ‎‏1386‎‏ب*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  گفتمان مهدویت (6) مجموعه سخنرانى‌ها، تحليل‌ها و مقالات تحقيقى راجع به آموزه مهدویت و دفاع از اين عقيده اصيل اسلامى شيعى است.

  ساختار

  كتاب با مقدمه مؤسسه فرهنگى انتظار نور در بيان اهميت مباحث مهدویت آغاز شده و مطالب در دو بخش مقاله‌ها و چكيده‌ها ارائه شده است.

  متن پيام آیت‌الله صافى و بيانات آيات عظام صافى گلپايگانى، جوادى آملى و فاضل هرندى در نشست‌هاى مقدماتى ششمين گفتمان مهدویت، آغازگر مطالب است.

  محور انديشه مهدویت، عدالت و برپايى حكومت عدل اسلامى است و از اين رو، در اين مقالات، به تفصيل ابعاد عدالت اجتماعى از نظر شيعه بررسى و رابطه آن با قدرت سياسى، مشروعيت و اهداف بعث انبيا بيان شده است.

  يكى از مقالات، با ذكر آيات و رواياتى، ثابت مى‌كند كه عدالت مهدوى، تداوم رسالت پيامبران الهى(ع) است و به همين دليل، مهدویت انديشه‌اى جهانى و مورد قبول همه اديان و ملت‌هاست.

  در گفتار ديگر، مبانى راهبردى تصميم‌گيرى در شهر عدل مهدوى بيان شده است.

  گزارش محتوا

  مدعاى اصلى مقاله «عدالت مهدوى؛ تداوم رسالت انبيا» اثر نجف لكزايى، اين است كه از آن جا كه عدالت در ديدگاه اسلامى، امرى واقعى است نه اعتبارى، عدالت مهدوى تداوم بخش رسالت انبياى الهى، به ويژه رسالت آن‌ها نسبت به عدالت گسترى است.

  نویسنده مسئله حسن و قبح عقلى و ذاتى ظلم و عدل را مبناى نظرى خويش قرار داده و بر اساس آن و با توجه به آن چه در سوره حمد آمده، جامعه انسانى را به لحاظ اوضاع و شرايط عينى و از منظر ميزان حساسيت به عدالت در سطوح و مراتب مختلف آن، در سه وضع تصوير مى‌كند:

  1. جوامعى كه بر صراط مستقيم حركت مى‌كنند؛ اين جوامع برخوردار از رهبرى الهى، قانون الهى و اهداف الهى بوده و مبدأ و مقصد حركت آن‌ها خداست.
  2. جوامعى كه بر خلاف مسير الهى حركت مى‌كنند؛ كسانى كه جنگ و تعارض با انبيا و اولياى الهى را در كارنامه خود دارند و «مغضوبين» صفتى است كه خداوند به اين گروه مى‌دهد.
  3. جوامعى كه در گمراهى به سر برده و قابل هدايت‌اند اما جهل آن‌ها باعث شده است تا در مسير عدالت گام برندارند؛ وصف الهى براى اين‌ها «ضالين» است.

  در ادامه سعى شده است تا نزاع عدل و ظلم در موضوعات و متعلقات اصلى عدالت و ظلم مورد بحث قرار بگيرد.

  دنيا امروز دنياى رقابت‌هاى سخت، فشرده و بيرحم بين المللى است و آن چه در حال حاضر بر معنا و اهميت اين رقابت‌ها افزوده، شدت، قساوت، نيرنگ و تسرى آن در تمامى حوزه‌هاست و غلامرضا گودرزى در «تبيين مبانى تصميم‌گيرى استراتژيك در شهر عدل مهدوى»، از دو بعد، به اين واقعيت پرداخته است:

  نخست، آن چه در سطح روابط جهانى تحت لواى رقابت اعتقادى بين دو جريان مهدویت فعال و صهيونيسم وجود دارد.

  دوم، بررسى موضوع مهم تصميم‌گيرى استراتژيك در تفكر مهدویت و مبناى آن در شهر عدالت مهدوى در راستاى تعيين مديريت اسلامى.

  مراد نویسنده از غرب، مفهوم جغرافيايى آن نبوده، بلكه منظور وى، كليه باورهاى غير اسلامى و الهى است.

  محمداسماعيل خدادادى در «عدالت مهدوى و رابطه آن با قدرت سياسى و مشروعيت» به دنبال پاسخ به اين پرسش است كه رابطه حقيق ميان قدرت سياسى، مشروعيت و عدالت مهدوى چيست؟

  وى معتقد است، اين پاسخ را بايستى در بررسى سؤالات فرعى كه در همين زمينه مطرح مى‌شوند، جستجو كرد؛ سؤالاتى همچون: مفهوم واقعى سه مؤلفه قدرت سياسى، مشروعيت و عدالت مهدوى چيست؟ قدرت سياسى از چه اركانى برخوردار است؟ نتايج مشروع‌سازى قدرت سياسى كدام است؟ و سرانجام اين عدالت مهدوى چگونه محقق مى‌شود؟

  از آن جا كه فرضيه نویسنده، انحصار مشروعيت قدرت سياسى در تحقق عدالت است و از طرفى، معتقد است كه محور حكومت حضرت مهدى(عج) بر پايه تحقق همين امر است، مشروعيت آن نظام الهى را نيز تضمين شده مى‌داند و بر اين باور است كه در صورت اثبات اين فرضيه، به مسئله قوام و ماندگارى قدرت سياسى در نظام‌هاى سياسى، پاسخ داده خواهد شد.

  در بررسى اين موضوع، از روش تركيبى توصيفى، تطبيقى و استنتاج نظرى و در جمع‌آورى داده‌ها، از روش كتاب‌خانه‌اى استفاده شده است.

  «پايان تاريخ، واپسين انسان و عدالت ولايى مهدوى» محمد مددپور، اشاره‌اى است به پاسخ‌هاى گوناگونى كه اديان و فلسفه‌هاى مختلف به اين پرسش داشته‌اند كه آينده بشر و فرجام او به كجا مى‌رود؟

  در اين راستا فرجام‌نگرى در اديان هندو، يونانى، يهوديت، مسيحيت و آينده‌نگرى در انديشه مدرن مورد بررسى قرار گرفته است.

  وضعيت كتاب

  فهرست مطالب در ابتدا و نمايه آيات، روايات و اعلام در انتهاى كتاب آمده است.

  پاورقى‌ها بيشتر به ذكر منابع پرداخته است.

  در انتهاى هر مقاله، منابع مورد استفاده نویسنده، ذكر شده است.

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب.
  2. پارسا با مشاركت بنياد فرهنگى حضرت مهدى موعود(عج) و انتشارات مسجد جمكران، (1388)، «امام مهدى(عج) در آينه قلم كارنامه منابع پيرامون امام مهدى عليه‌السلام و مهدویت»، قم، مؤسسه اطلاع‌رسانى اسلامى مرجع، ج2 ص875.