البراهين الاثناعشر علی وجود الإمام الثاني‌عشر

  از ویکی‌نور
  البراهين الاثناعشر على وجود الإمام الثاني‌عشر
  البراهين الاثناعشر علی وجود الإمام الثاني‌عشر
  پدیدآورانموسوی جزایری، سید طیب (نویسنده)
  مکان نشرايران - قم: مؤسسه دار الکتاب (الجزائري)
  سال نشر1417ق.
  چاپيکم
  موضوعمحمد بن‌ حسن‌(عج‌)،اما‌م‌ دوازدهم‌،۲۵۵ق‌.-,مهدویت‌ -- اثبا‌ت‌
  زبانعربي
  کد کنگره
  ‏BP 224/۴/ج۴ب۴

  البراهين الاثناعشر علی وجود الإمام الثاني‌عشر عجل‌ الله‌ تعالی فرجه‌الشریف، تألیف سید طیب جزایری (۱۳۴۴-۱۴۳۷ق)، پژوهشی است در باره اثبات وجود امام دوازدهم شیعیان، حضرت امام مهدی(ع) که در آن قصه‌ها و تشرف‌های اشخاص به محضر امام زمان، و دعاها و ذکرهای رسیده از آن حضرت و نیز دلایل حقانیت خلافت امام علی(ع) به بحث گذاشته شده است.

  در کتاب دوازده دلیل برای اثبات وجود امام زمان نوشته شده که عبارت اند از: دلایل عقلی، ادله‌ای از تورات، قرآن، کلام پیامبر(ص) و وقایع تاریخی. کتاب پس از طرح دو دلیل عقلی برای ضرورت وجود امام (لزوم داشتن محور و مدار، و لزوم نیابت و خلافت) به وقایعی از صدر اسلام در باره وصیت پیامبر، ماجرای سپاه اسامه، لیلة المبیت، جنگ احزاب، جنگ خیبر، بت شکنی علی(ع)، جنگ تبوک و اعزام امام علی(ع) به یمن اشاره کرده و در پایان این بخش، به شرح واقعه غدیر خم پرداخته است.

  وی، در ضمن مباحث، شخصیت امام علی(ع) و حقانیت خلافت وی را تبیین نموده و آنگاه به آیاتی از تورات و قرآن کریم در باره امام زمان(عج) می‌پردازد. نویسنده به بررسی و تحلیل رخداد سقیفه پرداخته و حاصل آن را خلافت خلفایی چون معاویه، یزید، مروان، عبدالملک، ولید، و یکایک خلفای بنی امیه و خلفای بنی عباس می‌داند و در کتاب، با نگاهی گذرا، به شخصیت و خلافت آنها اشاره کرده و در پی آن، امامت امام علی(ع) و رخدادهای دوران خلافت او، و امامت یکایک امامان را بر رسیده است.

  بخش پایانی کتاب، در باره وجود امام زمان(عج)، فلسفه غیبت، چگونگی بهره‌مندی عالم از وجود امام زمان(عج)، طول عمر آن حضرت، امداد رساندن امام به فریاد خواهان، مشخصات امام عصر(عج)، ولادت، ماجرای جزیره خضرا، توقیعات صادر شده از سوی ایشان، و مسائل فقهی و آداب اخروی در باره امام زمان(عج) و استخاره‌های وارد شده از آن حضرت است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص88-89


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها