مهدی عجل‌الله‌فرجه و مسئله رجعت

  از ویکی‌نور
  مهدي (عجل الله فرجه) و مسئله رجعت
  مهدی عجل‌الله‌فرجه و مسئله رجعت
  پدیدآورانمولانا، ابوالحسن (نویسنده)
  ناشرنور ولايت
  مکان نشرايران - تبريز
  سال نشر1383ش.
  چاپدوم
  موضوعمهدويت - انتظار - احاديث

  رجعت فتن و ملاحم آخر الزمان - نقد و تفسير

  احاديث خاص (افضل اعمال امتي انتظار الفرج)
  زبانفارسي
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏م‎‏8‎‏م‎‏9 / 224/4 BP

  مهدی عجل‌الله‌فرجه و مسئله رجعت تألیف سید ابوالحسن مولانا، پژوهشی است در باره رجعت و حوادث آخرالزمان که به شیوه روایی و کلامی تدوین شده است.

  رجعت که از باورها و عقاید ویژه امامیه و برگرفته از روایات و سخنان اهل‌بیت است، از مباحث چالش برانگیز میان شیعه و اهل سنت است. متکلمان شیعی تا کنون کتاب‌های متعددی در این زمینه به نگارش در آورده و از آن دفاع کرده‌اند. این موضوع از آنجایی که با مباحث امام مهدی(ع) رابطه نزدیک دارد همراه با همان مباحث هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  نویسنده این کتاب نیز، همانند پیشینیان در مقام تبیین معنا و ابعاد رجعت، با اشاره به مفهوم آن و بازگشت دوباره برخی از انسانها به دنیا، پیش از برپایی قیامت، به طرح این مسئله در نزد علمای بزرگ امامیه چون شیخ مفید، شیخ طوسی، سید مرتضی، سید بن طاووس و علامه مجلسی پرداخته است.

  وی، آن گاه امکان وقوع رجعت را از نظر چهار منبع دینی قرآن، سنت، عقل و اجماع، بر رسیده و نتیجه گرفته است که در آخرالزمان، گروه‌هایی از انسان‌ها به دنیا بر می‌گردند و برخی از آنها یاران مهدی(عج) خواهند بود. وی همچنین به شبهه‌هایی که در این باره وجود دارد، پاسخ داده است.

  بخش دیگر کتاب، پنجاه روایت از امامان معصوم در باره نشانه‌های آخرالزمان است. پایان بخش کتاب، تشریح و تبیین ابعاد حدیث معروف افضل اعمال امتی انتظار الفرج» است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص376


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها