در جستجوی قائم(عج)

  از ویکی‌نور
  در جستجوی قائم(عج)
  در جستجوی قائم(عج)
  پدیدآورانپور طباطبایی، مجید (نویسنده)
  عنوان‌های دیگردر جستجوی قائم(عج) معرفی 1850جلد کتاب پیرامون زندگانی پربرکت حضرت بقیة الله الاعظم 1852کتاب پیرامون احوالات حضرت بقیه الله الاعظم امام زمان(عج)
  ناشرمسجد مقدس جمکران
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1370 ش
  چاپ1
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - کتاب‌شناسی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏Z‎‏ ‎‏8782‎‏ ‎‏/‎‏پ‎‏9‎‏د‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  در جستجوى قائم(عج) اثر سيد مجيد پور طباطبائى به زبان فارسى و در برگيرنده تمام آثارى است كه مستقلا و يا ضمنا درباره حضرت مهدى(عج) بحث كرده‌اند.

  ساختار

  كتاب حاضر در شش بخش سامان يافته است: بخش اول، كتاب‌هايى كه يكسره به مسائل مربوط به امام زمان(ع)پرداخته‌اند. بخش دوّم، كتاب‌هايى كه قسمتى از آن‌ها مربوط به اين موضوع است. بخش سوّم، كتاب‌هاى متفرقه‌اى كه به گونه جنبى به مسأله امام زمان(ع)پرداخته‌اند. در اين بخش، آثار منكران، مخالفان و صاحبان آراء مختلف نيز فهرست شده است. در بخش چهارم از جزوه‌ها و رساله‌هاى مربوط به موضوع سخن رفته و در بخش پنجم با عنوان مهدى(عج) در آينه شعر و ادبيات، مجموعه‌هاى ادبى و اشعار سروده شده درباره امام(ع) فهرست شده است. بخش ششم تكمله و استدراك بخش‌هاى پيشين است.

  گزارش محتوا

  مؤلف محترم در ضمن مقدمه‌اى به تفصيل از شيوه تدوين اين كتاب سخن گفته است. اين كتاب، بر روى هم، اثرى است، سودمند. فهرست‌هاى فنّى پايان كتاب هم بجا و كارگشاست. اكنون نكاتى را براى بهتر و كامل‌تر و منقح‌تر شدن اين اثر ارجمند، يادآورى مى‌كنيم.

  1. در بخش دوم، كتاب‌هايى فهرست شده است كه بخشى از آن مربوط به امام زمان(ع) است؛ اما مشخص نشده كه كدام بخش كتاب مربوط به اين موضوع است. مثلاًمقاتل الطالبين، نهج‌البلاغه، خصال صدوق، شناخت اسلام و... مثلاًوسائل الشيعه در اين بخش آمده (ص 149) بدون هيچ اشاره به موضع بحث. اين نوع ارائه منبع چه سودى دارد؟ يا وفيات الأعيان و...
  2. ناهمگونى در ياد كرد كتاب‌ها نيز از اشكالات كتاب است. در برخى، تنها به موضوع اشاره شده و در برخى، عناوين فصول به تفصيل آمده و در برخى به اجمال.
  3. در بخش سوّم، افزون بر اشكالى كه در بخش دوّم ياد كرديم، گاه به جاى نشان دادن موضع دقيق اين بحث فهرست مفصل مطالب كتاب آمده است كه قطعا بى‌مورد است. ص250، شماره 1511 و... در همين بخش، معلوم نيست هداية العارفين اسماعيل پاشا چرا ياد شده است؟ (ص250). مؤلف محترم به دلايلى لازم ديده‌اند كه يادداشت‌هايى درباره برخى كتاب‌ها به اين فهرست بيفزايند. در لزوم و عدم لزوم اين يادداشت‌ها چيزى نمى‌گويم؛ امّا برخى از آن‌ها هيچ ربطى به موضوع نداشته و به كلى زايد است. مانند يادداشت 742 با پاورقى آن. و برخى با داورى‌هاى سطحى است؛ مانند يادداشت 158 و 644 و... با اين همه بسيارى از اين يادداشت‌ها، سودمند است و خواندنى.

  هوشمندى مؤلف درباره «جزيره خضراء»، ستودنى است. بى‌پايگى اين ماجرا با توجه به محتواى آن، روشن است.

  منابع مقاله

  مجله آينه پژوهش، بهمن و اسفند 1370 شماره11، عنوان مقاله: معرفى‌هاى اجمالى، نویسنده: محمدعلى مهدوى راد و عليرضا ذكاوتى قراگزلو.