مهدویت (پیش از ظهور)

  از ویکی‌نور
  مهدویت (پیش از ظهور)
  مهدویت (پیش از ظهور)
  پدیدآورانکارگر، رحیم (نویسنده)
  ناشردفتر نشر معارف
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1388 ش
  چاپ3
  شابک978-964-531-113-9
  موضوعآخر الزمان

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

  مهدویت - انتظار

  مهدویت - پرسشها و پاسخها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏ک‎‏2‎‏م‎‏9‎‏ ‎‏1388
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مهدويّت(پيش از ظهور) اثر رحيم كارگر مى‌باشد. اثر، مجموعه‌اى از پرسش‌ها و پاسخ‌ها مربوط به انديشه مهدويّت با محوريت دوران پيش از ظهور است.

  اثر توسط اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه‌ها در راستاى ترويج فرهنگ دينى و انديشه مهدويّت تنظيم و منتشر شده است.

  ساختار

  سؤال و پرسش‌گرى، وسيله‌اى براى رسيدن به آگاهى‌ها و باورها است. از راه‌هايى كه قرآن براى شناخت و معرفت به تمام حق‌جويان و حقيقت‌طلبان نشان مى‌دهد، مراجعه به آگاهان و پرسش از آن‌هاست و اين جايگاه و ارزش سؤال در فرهنگ دينى اسلام را نشان مى‌دهد. البته بايد بسترى سالم و مطمئن براى جامعه و پرسش در جامعه فراهم شود تا مشتاقان و شیعیان خصوصاً دانشجويان به توانند سريع و آسان مطالب خود را مطرح و پاسخ‌هاى متفن، دقيق، كامل و مستدل را دريافت كنند. و اين كار بزرگ توسط نهاد نمايندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه‌ها صورت گرفته است. مؤلف باگردآورى سؤالات و موضوع‌بندى آن‌ها و ارائه پاسخ لازم توانسته اثر را از موفقيت نسبى برخوردار نمايد. روش پاسخ به سؤالات تا حدامكان كارشناسى شده و به روايات و مدارک مستند است و غالباً ً از جوامع روايى شيعه مستندسازى شده است.

  گزارش محتوا

  اثر به 34 پرسش در موضوع‌هاى:خاستگاه و ضرورت مباحث مهدويّت، مصلح جهانى، مهدويّت نزد شيعه و اهل سنّت، ولادت حضرت مهدى(ع)، امامت در كودكى، فلسفه غيبت امام عصر(عج)، سفيران و جانشينان امام در عصر غيبت، كاركردهاى امام در عصر غيبت، جزيره خضراء، انتظار فرج و وظايف منتظران پاسخ داده است.

  گزارش وضعيّت

  آنجا كه در متن اثر از روايات بسيارى استفاده شده، به همين جهت منابع و مصادر آن‌ها در پاورقى‌ها ذكر شده است.

  فهرست مطالب در آغاز و كليدواژه‌ها و كتاب‌نامه در پايان اثر درج شده‌اند.

  منابع مقاله

  كتاب حاضر