مهدویت در اسلام و دین زرتشت

  از ویکی‌نور
  مهدویت در اسلام و دین زرتشت
  مهدویت در اسلام و دین زرتشت
  پدیدآورانابراهیم، علی‌رضا (مؤلف)
  ناشرباز
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1381
  چاپیکم
  موضوعمهدویت‌ -- مطا‌لعا‌ت‌ تطبیقی‌,نقد و تفسیر رستا‌خیز (زردشتی‌),آخرالزما‌ن‌,مهدویت‌ در ادیا‌ن‌
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BP 224/الف۲م۹

  مهدویت در اسلام و دین زرتشت، نوشته علی‌رضا ابراهیم، با رویکردی مقایسه‌ای - توصیفی، مفاهیم و آموزه‌های مشترک اسلام و دین زرتشت را در مهدویت با توجه به منابع و مآخذ معتبر هر دو دین بررسی کرده است.

  نویسنده کوشیده است بدون هرگونه جهت‌گیری جانب‌دارانه و با نگرشی چند جانبه به مسئله موعودهای آخر زمان، گامی در جهت تقریب ادیان بردارد و صحت و سقم برخی دعاوی را روشن کند.

  کتاب، مشتمل بر سه فصل است: در فصل اول، حدود و ثغور بحث مهدویت در اسلام و دین زرتشت بررسی شده است.

  در فصل دوم، با توجه به منابع دست اول دو دین، از زاویه روایت‌های دینی به موضوع نگریسته شده و پس از نگاه کلی به پیشینه تاریخی مهدویت، وعده ظهور منجی آخر زمان در اوستا و قرآن و در متون پهلوی و احادیث اسلامی بررسی شده و پس از زندگانی و حیات منجی‌ها از تولد آن‌ها تا نوسازی جهان و نتایج ظهور آن‌ها مورد کندوکاو قرار گرفته است.

  در فصل سوم، همین خط و مشی با تغییر موضوع از حالت روایی به علمی و عقلی دنبال گردیده و ظهور منجی‌ها در آخر زمان از نگاه عقلانی بررسی شده است. علاوه بر مباحث بالا، بحث درباره موعودهای آخر زمان در آثار ادبی اسلامی و زرتشتی و نیز تأثیر مهدویت در عرفان زرتشتی و اسلامی و فلسفه سیاسی و اجتماعی مهدویت در همین فصل مطرح گردیده است. پرسش‌‎هایی درباره موعودهای آخر زمان که باعث سوء استفاده برخی گردیده و چکیده مباحث پایان‌بخش فصل سوم است.[۱]

  پانویس

  1. شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، ص335-336

  منابع مقاله

  شرفایی، محسن؛ اکبری چناری، علی، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر چهارم: ادیان ایران باستان)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1396.

  وابسته‌ها