حکیمی، محمد

  از ویکی‌نور
  حکیمی، محمد
  نام حکیمی، محمد
  نام‎های دیگر
  نام پدر حاج عبدالوهاب
  متولد 1318ش
  محل تولد مشهد
  رحلت
  اساتید امام خمینی(ره)

  آیت‌الله خویی

  وحید خراسانی

  آیت‌الله سید محمدباقر صدر

  برخی آثار الحیاة

  عصر زندگی و چگونگی آینده انسان و اسلام (پژوهشی در انقلاب جهانی امام مهدی «عج»)

  کد مؤلف AUTHORCODE08045AUTHORCODE

  محمد حکیمی (متولد 1318ش)، مجتهد، استاد اقتصاد، دانش‌آموخته حوزه علمیه مشهد و نجف. ایشان به همراه دو برادرش محمدرضا حکیمی و علی حکیمی، کتاب معروف «الحیاة» را تألیف نمودند.

  ولادت

  محمد در سال 1318ش در شهر مشهد به دنیا آمد. پدرش عبدالوهاب، که از یزد به مشهد مهاجرت کرده بود، از معتمدان و محترمان بازار مشهد بود.

  تحصیلات و اساتید

  در شش‌سالگی به مکتب‌خانه رفت و سوره‌های کوچک قرآن را آموخت. در هفت‌سالگی به مدرسه رفته و دوره ابتدایی را به پایان برد. پس از دو سال وقفه، در کلاس‌های عربی مهدیه مرحوم حاجی عابدزاده شرکت کرد و مقدمات را تا صمدیه شیخ بهایی در آنجا خواند. پس‌ازآن، نزد برادرش محمدرضا، صمدیه را آموخت. در این زمان علاوه بر صمدیه، او جامع المقدمات، سیوطی و بخشی از مغنی را نیز نزد برادرش خواند. پس‌ازآن به درس ادیب نیشابوری راه یافت و به مدت چهار سال در جلسه درس هر کتابی که ایشان تدریس می‌کرد، اعم از مطول، مغنی، سیوطی، حاشیه و... شرکت جست.

  هم‌زمان با شرکت در دروس ادیب نیشابوری، نزد اخوی‌اش محمدرضا حکیمی بخش‌هایی از تفسیر «جلالین»، تفسیر «کشاف»، «شرح معلقات سبع»، «قصیده‌ امرءالقیس»، «انوار الربيع فی علم البدیع» و «معالم الاصول» را خواند.

  دروس بعدی همچون لعمه را نزد حاج میرزا احمد مدرس و درر الاصول شیخ عبدالکریم یزدی را نزد شیخ مجتبی قزوینی و رسائل و مکاسب را نزد شیخ هاشم قزوینی، شیخ کاظم دامغانی و میرزا احمد مدرس فرا گرفت. او علاوه بر دروس فقه و اصول، در درس فلسفه برادرش و شیخ مجتبی قزوینی نیز شرکت نمود.

  پس‌ازآن به نجف رفته و در درس خارج امام خمینی(ره)، آیت‌الله خویی، وحید خراسانی، میرزا باقر زنجانی، آیت‌الله سید محمدباقر صدر شرکت جست.

  مشاغل

  پس از بازگشت از نجف، به کتاب‌خوانی و یادداشت‌برداری روی آورد، تا اینکه در شهریور 1350 توسط رژیم شاه دستگیر و بازداشت شد و به 18 ماه محکومیت سیاسی انجامید. پس‌ازاین دوره با همکاری برادرانش محمدرضا و علی و راهنمایی برادر بزرگش دست به تألیف «الحیاة» زده و پس از تنظیم و نشر دو جلد از آن به همراه برادرش علی به قم رفته و برای ادامه کار تدوین دایرة‌المعارف «الحیاة»، برادر بزرگش محمدرضا نیز به آن‌ها ملحق شد.

  آثار

  1. الحیاة؛
  2. حضرت معصومه و شهر قم؛
  3. معیارهای اقتصادی در تعالیم رضوی؛
  4. عصر زندگی، این کتاب برگزیده جشنواره برترین‌های فرهنگ مهدویت شد؛
  5. وقف و بهره‌مندی همگانی؛
  6. معاونت فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه؛
  7. دفاع از حقوق زن، این اثر در سال 78 برنده جایزه رتبه یکم کتب حوزه گردید؛
  8. آینده سرمایه‌داری؛
  9. انسان‌گرایی اسلامی؛
  10. پدیده‌شناسی فقر و توسعه[۱].
  11. جهانی سازی مهدوی، جهانی سازی غربی
  12. آیین و روش تبلیغ
  13. امام رضا(ع) و کرامت انسانی

  پانویس

  1. ر.ک: حکیمی، محمد، ص258-276

  منابع مقاله

  حکیمی، محمد، «شرح‌حال حجت‌الاسلام‌والمسلمین استاد محمد حکیمی»، پایگاه مجلات تخصصی نور، مجله بینات، بهار و تابستان 1382، شماره 37 و 38

  وابسته‌ها