وحید خراسانی، حسین

  از ویکی‌نور
  حسین وحید خراسانى
  NUR00295.jpg
  نام کاملوحید خراسانی، حسین
  نام‌های دیگر
  • آیت‌الله وحید خراسانى
  • وحید، حسین
  ولادت1300ش
  محل تولدنیشابور، خراسان رضوی، ایران
  خویشاوندان
  اطلاعات علمی
  اساتید
  شاگردان
  برخی آثار

  حسین وحید خراسانى (متولد 1300ش)، فقیه، اصولی، مجتهد، از مراجع بزرگ تقلید شیعه ساکن در قم، از شاگردان سید ابوالقاسم خویی، درس خارج ایشان از پر رونق‌ترین دروس حوزه‌های علمیه می‌باشد. آیت‌الله شیخ صادق آملی لاریجانی داماد ایشان است.

  ولادت

  در اول فروردین 1300ش برابر با ۱۱ رجب ۱۳۳۹ق در نیشابور، در 120 کیلومتری مشهد مقدس در خانواده‌ای متقی و پرهیزکار متولد شدند.

  تحصیلات

  وی پس از گذراندن دوران کودکى و خواندن ادبیات، دروس سطح را از مرحوم آیت‌الله حاج شیخ محمد نهاوندى صاحب تفسیر فراگرفتند.

  پس از اتمام سطح، وارد درس خارج فقه مرحوم آیت‌الله میرزا مهدى اصفهانى و آیت‌الله میرزا مهدی آشتیانى شده و به‌واسطه داشتن استعداد و نبوغ فکرى به مدارج عالیه فقه و اجتهاد ارتقا یافتند.

  ایشان علوم عقلى فلسفه و حکمت را از مرحوم میرزا ابوالقاسم الهى و میزا مهدى آشتیانى فرا گرفته و در سال 1327ش در رى به دیدن مرحوم آیت‌الله حجت کوه‌کمره‌اى شرفیاب شدند و پس از مذاکرات علمى مفتخر به دریافت اجازه اجتهاد مطلق گردیدند.

  آیت‌الله وحید خراسانى به قصد تکمیل مبانى و آگاهى از دیدگاه‌هاى مراجع حوزه علمیه نجف، در حالى که به درجه اجتهاد رسیده بودند، در 27 سالگى به حوزه علمیه نجف اشرف مهاجرت کردند. ایشان در نجف اشرف در درس آیت‌الله میرزا عبدالهادى شیرازى و آیت‌الله حکیم و بالاخص آیت‌الله خوئى شرکت کردند.

  در سال 1390ق به ایران بازگشته و بنابر اصرار فضلا، محصلین و علماى استان خراسان و امر برخى از مراجع معظم تقلید، یک سال در حوزه علمیه مشهد توقف نموده، به تدریس پرداخته و پس از آن به حوزه علمیه قم مهاجرت کردند.

  آیت‌الله وحید خراسانى اکنون در حوزه علمیه قم اشتغال به تدریس خارج فقه و اصول دارند. حوزه درس ایشان بسیار جالب و بیش از صدها نفر از فضلاى خوش فهم در محضر درس ایشان شرکت دارند. ایشان به دقت در مسائل فقهى، توجه به اصول فقه و تبیین فروع فقهى نام آورند.

  آثار

  آیت‌الله وحید خراسانى داراى آثار علمى زیادى هستند؛ از جمله آثارى در فقه و اصول که از دراسات و تقریرات مرحوم آیت‌الله خوئى و دیگر بزرگان مى‌باشد. آثارى هم چون:

  1. شرح بر شرایع الاسلام
  2. حاشیه‌اى بر کفایه
  3. حاشیه‌اى بر مکاسب محرمه
  4. حاشیه بر عروۀ‌الوثقى
  5. رساله عملیه

  وابسته‌ها