سرور اهل الإيمان في علامات ظهور صاحب‌الزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف

  از ویکی‌نور
  سرور اهل الإيمان في علامات ظهور صاحب الزمان‏ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه الشریف
  سرور اهل الإيمان في علامات ظهور صاحب‌الزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف
  پدیدآورانعطار، قیس (مصحح) بهاءالدین نیلی، علی بن عبدالکریم (نویسنده)
  ناشردليل ما
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1384 ش یا 1426 ق
  چاپ1
  شابک964-397-117-1
  موضوعآخر الزمان - احادیث

  احادیث شیعه - قرن 8ق.

  فتن و ملاحم

  مهدویت - احادیث
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ب‎‏9‎‏س‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سرور اهل الإيمان في علامات ظهور صاحب‌الزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف نوشته سيد على بن عبدالكريم نيلى عالم شيعى قرن هشتم و نهم هجرى است كه در موضوع علائم ظهور امام عصر تدوين شده است. اين اثر كه در واقع رساله‌اى كم حجم است از منابع علامه مجلسى در كتاب بحار به شمار مى رود. مؤلف در اين رساله 101 روايت از كتب پيشينيان خود نقل كرده كه البته بخشى از آنها (70 مورد) درباره چگونگى حكومت امام عصر و دوران ظهور آن حضرت است.

  مؤلف به سلسله اسناد راويان اشاره نكرده و منابع خود را نيز ذكر نمى‌كند. فقط آخرين راوى را نام برده است.

  نيلى كتاب ديگرى با عنوان الغيبه داشته كه كتاب حاضر، مختصرى از آن است. همچنين بسيارى از رواياتى كه در كتاب سرور اهل الايمان آورده، در كتاب ديگرش منتخب الانوار المضيئه نيز آمده است نيلى تنها به نقل روايات اكتفا نكرده و در مواردى به اظهار نظر يا توضيحى درباره آن پرداخته است.

  منابع مقاله

  محقق كتاب در پاورقى به ذكر مصادرى كه مؤلف از آنها بهره برده است اشاره مى‌كند. برخى از اين مصادر عبارتند از كمال‌الدين، الغيبة (نعماني) و الغيبة طوسى، الارشاد، الخرائج و الجرائح. به نظر مى رسد برخى روايات نيز كه منبعى جز بحار يا كتب بعدى يا كتب خود مؤلف مانند منتخب الانوار المضيئة ندارد، از همان مصادر پيشين است كه مؤلف آن را از كتبى غير مشهور كه در دست داشته نقل كرده است.

  هر چند اين رساله از منابع مجلسى در بحار الانوار است ليكن در ميان مؤلفان بعدى چندان شهرت نداشته و از آن نقل نشده است. شايد اين موضوع به دليل دسترس نبودن رساله بوده است.

  وابسته‌ها