از حسین علیه‌السلام تا مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشريف

  از ویکی‌نور
  از حسین علیه‌السلام تا مهدی(عج)
  از حسین علیه‌السلام تا مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشريف
  پدیدآورانفوادیان، محمدرضا (نویسنده)
  ناشربنياد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1385 ش
  چاپ7
  شابک964-7428-16-2
  موضوعحسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - نظریه درباره امام زمان(عج)

  دعاها

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - نظریه درباره حسین بن علی(ع)
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏41‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏ف‎‏9‎‏الف‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  از حسین علیه‌السلام تا مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشريف، اثر محمدرضا فؤاديان، نوشتارى كوتاه درباره اوصاف مهدى(عج) در كلام امام حسین(ع) و رابطه امام زمان(ع) با جدش حسین بن على، به زبان فارسی است.

  هدف نویسنده از نگارش اثر، تحليل گوشه‌هایى از ارتباطى كه بين قيام امام حسین(ع) و روز ظهور مهدى(عج) در اذهان شكل مى‌گیرد، است. ايشان این پيوند را از منظرها و زواياى مختلف و در ابعاد گوناگون بررسى مى‌كند و نتايج حاصل از این رهيافت را در اختيار محققان و مبلغان قرار داده تا آنان نيز این دست‌مايه را از ابعاد ديگر مورد كنكاش و تحقيق قرار دهند.

  ساختار

  کتاب، مشتمل بر یک مقدمه[۱] و دو بخش است. مؤلف، در بخش اول[۲]، مرورى به پيوندهایى كه بين قيام امام حسین(ع) و ظهور مهدى(عج) وجود دارد، ازديدگاه قرآن، روايات، ادعيه و زيارت و تشرفات مى‌كند و در بخش دوم[۳]، با توجه به این پيوندها و شباهت‌ها و دانستن اينكه عاشورا پشتوانه فرهنگى عصر غيبت و استراتژى انتظار است، به وظايف و رهيافت‌هاى این فرهنگ اشاراتى شده است.

  روش مؤلف در مستندسازى مطالب، با بهره‌گیرى از آيات قرآن و مجامع روايى امامیه و كتب تاريخى مى‌باشد. شيوه نگارش هم بدين صورت است كه متن روايت، ادعيه يا توقيع را به زبان عربى آورده و سپس به ترجمه آن اقدام نموده است.

  گزارش محتوا

  مؤلف، در مقدمه، این نكته را خاطرنشان مى‌سازد كه وعده ظهور حضرت مهدى(ع)، از حقايق برجسته و روشنى است كه در اديان مختلف و آيات و روايات اسلامى به آن تصريح شده است. قيام او نقطه غليان تاريخ و شوك بزرگ تاريخى است كه عليه ستمگران جهان و برای رها شدن بشريت صورت خواهد گرفت. از آدم(ع) تا خاتم(ص) و از على(ع) تا مهدى(ع)، چشم‌انتظار دولت او هستند. روز ظهور، هنگام پاسخ به استغاثه مظلومانه امام حسین(ع) و پاسخ به نداى «هل من ناصر ينصرنى» او در روز عاشورا مى‌باشد، تا پرچم بر زمین مانده‌اش را به دوش گیرد و آرمان‌هاى بلندش را لباس تحقق بپوشاند. سرسلسله این دو قيام و نهضت ارتباط بسيار نزدیک و مشابهى با هم دارند.[۴]

  وى در بخش اول، رواياتى را از زبان امام حسین(ع) در مورد آخرالزمان و مهدى(عج) ذكر كرده[۵] و آن‌گاه به مسائل پس از ظهور، مربوط به امام حسین(ع) پرداخته است. بر اساس روايات، امام زمان(عج) پس از ظهور، از قاتلان امام حسین انتقام مى‌گیرد[۶] و در ايام غيبت برای آن حضرت عزادارى مى‌كند. به اعتقاد امامیه، در اواخر حكومت مهدى(عج)، امام حسین(ع) به همراه يارانش رجعت كرده و زمانى كه حضرت مهدى(ع) چشم از جهان فرومى‌بندد[۷]، امام حسین(ع) متصدى و متولى امر غسل، كفن و دفن ايشان مى‌گردد.[۸] از طرفى، در دعاهاى مربوط به هریک از دو امام، به نوعى از ديگرى ياد شده است؛ به‌عنوان مثال، در دعاى ندبه كه به امام زمان(ع) اختصاص دارد، از امام حسین(ع)، ياد شده[۹] و در زيارت عاشورا كه مربوط به امام حسین(ع) است، از امام زمان(ع)سخن گفته شده است[۱۰].

  مؤلف، در بخش دوم، به بيان تكاليف بسيار حساس تمامى شیعیان[۱۱]، با توجه به ارتباط و شباهت‌هایى كه بين این دو امام بزرگوار وجود دارد، مى‌پردازد و آن را از دو بعد فرصت‌ها و تهديدها[۱۲] و بيم‌ها و امیدها[۱۳] مورد بررسى قرار مى‌دهد.

  وضعيت کتاب

  از آنجا كه مؤلف، در متن، منابع و مصادر را بازگو نكرده، در پاورقى‌ها این منابع به‌طور كامل درج شده و در صورتى كه روايتى در چند منبع نقل شده، همه آنها را آورده است و همچنين در متن، اگر مطلبى آمده كه نياز به توضيح و شرح داشته این امر در پاورقى صورت گرفته است. فهرست مطالب، در اول اثر و فهرست منابع و مآخذ در پایان کتاب گنجانده شده است. نویسنده، در پایان کتاب برای اطلاع بيشتر خوانندگان، منابع مطالعاتى ديگرى را هم فهرست نموده است.

  پانويس


  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها