فرهنگ عاشورا در افغانستان

  از ویکی‌نور
  فرهنگ عاشورا در افغانستان
  فرهنگ عاشورا در افغانستان
  پدیدآوراناحمدی نژاد بلخی، سید حسن (نویسنده)
  ناشرمجمع ذخائر اسلامی
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۹۴ش
  شابک978-964-988-880-4
  موضوعحسین‌بن علی(ع),Hosayn ibn Ali,، امام سوم,, Imam III, 625 - 680,، ۴ - ۶۱ق, -- سوگواری‌ها, -- Laments,a01,a01,ba,عاشورا- افغانستان,عاشورا- افغانستان- شعایر و مراسم مذهبی,سوگواریهای اسلامی- افغانستان- تاریخ
  کد کنگره
  ‏BP۲۶۰/۳/الف۳ف۴ ۱۳۹۴

  فرهنگ عاشورا در افغانستان تألیف سید حسن احمدی نژاد بلخی؛ نوشته‌ای که پیش رو دارید اولین فرهنگ واژه‌ی عاشورا در افغانستان است که پس از مدتها تلاش و تحقیق میدانی و کتابخانه‌ای در داخل و خارج کشور، طی چهار فصل تدوین گردیده است.

  ساختار

  این کتاب اولین فرهنگ واژه‌ی عاشورا در افغانستان است که پس از مدتها تلاش و تحقیق میدانی و کتابخانه‌ای در داخل و خارج کشور، طی چهار فصل تدوین گردیده است:

  فصل اول: پیشینه‌ی عزاداری بر اهل بیت پیامبر اسلام در افغانستان از (125 ه. ق)

  فصل دوم: عزاداری تیموریان در هرات مرکز خراسان (1273- 911 ه. ق)

  فصل سوم: استمرار فرهنگ عاشورا در میان کرسی نشینان کابل

  فصل چهارم: فرهنگ، آداب و رسوم عزاداری در افغانستان

  گزارش کتاب

  محرم سال 61 ه. ق گرچه دردناک و جانکاه بود ولی بیداری امت اسلامی را در طول تاریخ در پی داشت. محرم دریچه‌ای بود که از ملک به سوی ملکوت گشوده شد و امروزه شیعه وارث راز و رمزهای آن است. خبر حادثه‌ای که محرومیت آل نبی را از طبیعی‌ترین حقوق و مزایای انسانی بیان می‌کند، کوی به کوی، شهر به شهر و دیار به دیار چرخید تا مظلومیت ایشان را برای همگان بازگو کند.

  اگر فرهنگ عاشورا نبود دیگر تفسیری از «قل هو الله احد»، «وحدانیت» و «معاد» هم نبود. عاشورا پیام آور پیامبران بر حق، از آدم تا خاتم است که همه بر اثبات توحید و نفی شرک می‌کوشیدند. حادثه کربلا همه را در هر عصر و دوره‌ای در زیر لوای «منجی» واحد و حکومت جهانی واحد که در آن حقوق همه‌ی اقوام، طوایف و ملیت‌ها حفظ می‌گردد، فرا می‌خواند. روزی که عقول به کمال رسد و جامعه‌ی بشری به قله‌ی توحید و عدالت تکیه زند. پس باید عاشورا و محرم را پاس داشت و از آل محرم و اصحاب عاشورا پیروی نمود که وعده خدا حق است.

  افغانستان از جمله کشورهای اسلامی است که در غرب قاره‌ی آسیا و در قسمت شمال شرقی فلات ایران واقع شده است. اسلام در قرن هفت میلادی وارد افغانستان شد. در حال حاضر 99% مردم این کشور مسلمان هستند. از این عده حدود 80% سنی و بقیه شیعه هستند. این کشور نیز مانند بسیاری از کشورهای اسلامی دیگر دارای تاریخچه‌ای از مراسم عزاداری حسینی است.[۱]

  پانويس


  منابع مقاله

  کتابخانه تخصصی تاریخ اسلام و ایران

  وابسته‌ها