ثارالله: خون حسین علیه‌السلام در رگهای اسلام

  از ویکی‌نور
  ثارالله: خون حسین علیه‌السلامدر رگهای اسلام
  ثارالله: خون حسین علیه‌السلام در رگهای اسلام
  پدیدآورانع‍ن‍دل‍ی‍ب‌ ه‍م‍دان‍ی‌، ح‍س‍ی‍ن‌ (نویسنده)
  ناشرشفق
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1393ش.
  چاپیکم
  شابک978-964-485-097-4
  موضوعحسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق.

  حسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - اربعین

  واقعه کربلا، 61ق.
  کد کنگره
  ‏2ث9ع / 41/5 BP

  ثارالله: خون حسین علیه‌السلام در رگهای اسلام تألیف آیت‌الله حاج شیخ حسین عندلیب همدانی؛ . کتاب حاضر جُنگی است تحقیقی و مستند دربارۀ امام حسین(ع) و شامل چهار فصل. نویسنده به جای اینکه به نگارش زندگى امام حسین دست یازد و احیاناً به تکرار مکرّرات بپردازد، نکتەهایی از زندگی آن حضرت و یارانش را برگزیده و دربارۀ هر یک به تحقیق پرداخته و حاصل مطالعات و تحقیقات خود را به دست داده است.

  مطالب کتاب پراکندہ است و نه تنھا مطالب هر فصل بی‌ارتباط با فصلھای دیگر است، بلکه مطالب در هر فصل نیز بى‌ارتباط با دیگر مطالب در آن فصل است.

  نویسنده در هر موضوعی که سخن گفته، منابع متعددی ارائه نموده و در سراسر کتاب به بیش از سیصد اثر استناد کرده و از این نظر، کتابى است کم نظیر. نزدیک به همۀ صفحات کتاب دارای پاورقی است و به کتابهای فراوانى ارجاع داده شده است.

  در فصل اوّل کتاب از شخصیّت امام حسین سخن رفته و در فصل دوم گزارشی از کتابهای مقتل ارائه شده است. فصل سوم، که مفصّل‌تر از دیگر فصلهاست، در بارۀ قیام عاشورا و شهادت امام حسین(ع) و یاران اوست. و سرانجام در فصل چهارم به رثا و سوگواری پرداخته شده است.

  پاره‌اى از مطالب کتاب عبارت است از: معنى جملۀ «کل یومٍ عاشوراء وکل ارض کربلاء» (ص٣٨-٣٩)، وجه تسمیۀ امام حسین(ع) به ابوعبدالله (ص٢٧)، جامعیّت امام و جمع همۀ ارزشها در وجود او (ص60 - 61)، امام و فتوحات خلفا (ص 74)، دفاع از کتاب لهوف ابن طاووس در برابر خُرده‌گیرى محدّث نورى بر آن (ص٩٣-٩۴)، علّت خودداری مسلم بن عقیل از ترور ابن زیاد (ص١٢٣-١٢۴)، شهدای کوفه(ص١٢۴- ١٢۶)، بی‌اساس بودن این مطلب که شُریح فتوا به قتل امام حسین(ع) داده بود(ص126)، بى‌اساس بودن این مطلب که امام حسین(ع)احرام حج رابه عمرۀ مفرده تبدیل کرد و اثبات اینکه امام، مُحرم به احرام عمرۀ مفرده بود و اساساً مُحرم به احرام حج نشده بود (ص١٣٧ - ١٣٩)، امام حسین(ع) ومصادرۀ اموال یزید (ص146- 147)، علل مهلت خواستن امام حسین در روز تاسوعا (ص ١٨٠ - ١٨١)، امام واجازۀ بازگشت به اصحاب (ص ١٨۶-١٨٧)، ریختن خون امام برای نزدیک شدن به خدا!(ص٢٠٩ - ٢١٠)، روشن کردن موارد خلط افرادی که در کربلا به نام عون بودند(ص ٢۶١ - ٢۶٢)، نادرست بودن این سخن که اهل بیت امام حسین(ع) را، غیر از امام سجاد(ع)، بر شتران بدون محمل سوار کردند. (ص ٢٨١ - ٢٨٢)، محلّ دفن سر امام(ص٢٩٢)، چگونگی بیان زبان حال. (ص ٢٩٩ - ٣٠٠).[۱]


  پانویس

  1. اسفندیاری، محمد، ص281-282


  منابع مقاله

  اسفندیاری، محمد؛ کتاب‌شناسی تاریخی امام حسین(ع) به ضمیمه امام حسین(ع) در الذریعه، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران، چاپ اول، زمستان 1380

  وابسته‌ها