گزیده شهادت‌نامه امام حسین علیه‌السلام بر پایه منابع معتبر

  از ویکی‌نور
  گزیده شهادت نامه امام حسین علیه‌السلام بر پایه منابع معتبر
  گزیده شهادت‌نامه امام حسین علیه‌السلام بر پایه منابع معتبر
  پدیدآورانمحمدی ری‌شهری، محمد (نويسنده)

  طباطبایی‌نژاد، محمود (نويسنده) سید طبایی، روح الله (نويسنده) خوش نصیب، مرتضی (گزينش) مهریزی، مهدی (مترجم) مسعودی، عبدالهادی (مترجم)

  مرادی، محمد (مترجم)
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1391ش
  چاپ1
  شابک978-964-493-613-5
  موضوعحسین بن علی(ع)، امام سوم، ۴ - ۶۱ق. -- سرگذشتنامه - واقعه کربلا، ۶۱ق. - واقعه کربلا، 61ق. - شهیدان
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /م3 م9017 41/75 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  گزیده شهادت‌نامه امام حسین(ع) بر پایه منابع معتبر، اثر محمد محمدی ری‌شهری با همکاری سید محمود طباطبایی‌نژاد و سید روح‌الله سیدطبایی و با ترجمه عبدالهادی مسعودی، مهدی مهریزی و محمد مرادی و با گزینش مرتضی خوش‌نصیب، دست‌چین‌شده از بخش شهادت‌نامه امام حسین(ع) است که خود، بخشی از کتاب چهارده جلدی دانش‌نامه امام حسین(ع) می‌باشد؛ یعنی کتاب تلخیصى از بخش‌هاى شش‌گانه‌ای است که از پیشگویى درباره شهادت امام(ع) آغاز شده تا عزادارى و گریه براى ایشان پایان می‌یابد. همچنین، منتخبى از «درآمد» ‌را به‌همراه قطعه‌ای کوچک از بخش سیزدهمی که مربوط به دو زیارت ناظر به حوادث و شخصیت‌هاى حماسه کربلا است، در بر دارد[۱].

  همه فصل‌ها و قریب به اتفاق تحلیل‌ها با تلخیص در این گزیده آمده است.

  در این گزیده، جامع‌ترین و گویاترین متن‌ها، از منابع معتبرتر، زیر هر عنوان آمده است و برای آگاهی بیشتر خواننده، متن عربى حدیث‌ها و گزارش‌هاى تاریخى در پاورقى آورده شده است و درباره ارجاع به منابع، بیش از دو منبعی که اعتبار بیشتری دارند، درج نشده است. همچنین، پنج نقشه تخصصى جغرافیاى طبیعى و تاریخى در صفحه‌های پایانى شهادت‌نامه چاپ شده است[۲].

  این کتاب در هفت بخش صورت‌بندی شده است که مهم‌ترین مباحث مربوط به حماسه عاشورا این‌گونه ارائه شده است: پیشگویى درباره شهادت امام حسین(ع)، خروج ایشان از مدینه تا ورود به کربلا، شهادت‌ حضرت و رخدادهای پس از آن، بازتاب شهادت امام و یارانش و فرجام کسانى که در این کار نقش داشتند، عزادارى و گریه براى شیدالشهدا(ع) و در آخر، دو زیارتِ منسوب به ناحیه مقدّسه که مشتمل بر گزارش‌هاى تاریخى‌اند.

  پانویس

  1. ر.ک: درباره این کتاب، ص‌21
  2. ر.ک: خوش‌نصیب، مرتضی

  منابع مقاله

  1. درباره این کتاب.
  2. خوش‌نصیب، مرتضی، «گزیده شهادت‌نامه امام حسین(ع) بر پایه منابع معتبر»، پایگاه رسمی محمد محمدی ری‌شهری

  وابسته‌ها