سیدالشهدا علیه‌السلام، پرچمدار پیروزی خون بر شمشیر

  از ویکی‌نور
  سیدالشهدا(ع)، پرچمدار پیروزی خون بر شمشیر
  سیدالشهدا علیه‌السلام، پرچمدار پیروزی خون بر شمشیر
  پدیدآورانحسینی، سید نعمت‌الله (نویسنده)
  ناشرعصر انقلاب
  مکان نشرقم
  سال نشر۱۳۸۱ش
  چاپاول
  موضوعتاریخ، مقتل و سیره
  زبانفارسی
  تعداد جلد۲جلد
  کد کنگره
  ‏BP 41/۴/ح۵س۹

  سیدالشهدا علیه‌السلام، پرچمدار پیروزی خون بر شمشیر تألیف سید نعمت‌الله حسینی (کهلایی)، کتاب، گزارش ساده و توصیفی از زندگانی امام حسین(ع) از ولادت تا شهادت است.

  این اثر، با انگیزه معرفی حرکت امام حسین(ع) و پیروزی نهایی او و بررسی اطلاع امام از شهادت خود و یاران آن حضرت به نگارش در آمده، و نویسنده بخش‌های مختلف کتاب خود را با اشعاری از خود و دیگر شاعران همراه، و در پایان مدارک کتاب خود را فهرست کرده است.

  جلد اول این اثر، در هفت بخش تدوین شده است. از آغاز از لقب سیدالشهداء(ع) برای امام حسین(ع) بحث شده و به مناسبت، شرح حال حمزه(ع)، عموی پیامبر، به اختصار تشریح گردیده و آن‌گاه زندگانی امام حسین(ع) از ولادت تا امامت، که مطالبی از دوران کودکی، نام‌ها، لقب‌ها، و نیز، فضایل آن حضرت همراه با ذکر داستان‌هایی در این باره، داستان‌هایی از حسن خلق و احسان امام حسین(ع) احادیثی از آن حضرت، انگیزه‌های قیام امام حسین(ع)، سیاست‌های ضد اسلامی معاویه، مواضع امام حسین(ع) در برابر وی و یزید، مطالبی در باره شهادت امام، حرکت امام حسین(ع) از مدینه به مکه و از آنجا به کربلا، سخنان آن حضرت در بین راه، عاشورا به عنوان نماد پیروزی خون بر شمشیر، پیروزی و ویژگی‌های قیام عاشورا، شهادت امام حسین(ع)، آثار قیام حضرت اباعبدالله(ع) و کرامت‌های آن حضرت، در چند بخش ارائه شده است.

  جلد دوم این اثر، در شش بخش سامان یافته است. نقش اسیران کربلا، به ویژه امام سجاد(ع) و حضرت زینب(ع) و خطبه آن دو بزرگوار در کوفه و شام، تحولات پس از پیام رسانی اسیران کربلا در شام، نهضت توابین و اظهار ندامت یزید از کشتن سیدالشهدا(ع) و مطالبی در باره قاتل آن حضرت، از جمله مباحث آن است.

  در بخش دیگری، انتقام مختار از قاتلان امام حسین(ع) و یارانش، مورد بحث قرار گرفته و به همین مناسبت با بیان شرح حالی از مختار و فرجام قیام او، و رفتار وی با قاتلان سیدالشهدا بازگو شده است. مطالبی نیز در باره فضیلت گریه بر امام حسین(ع)، اهمیت مجالس عزاداری، و عزاداری بودایی‌ها برای امام حسین(ع)، آثار شرکت در مجالس عزا و نقل داستان‌هایی در این باره آمده است. آثار و برکات زیارت قبر امام حسین(ع) با نقل حکایت‌هایی از زائران بارگاه حسین بن علی(ع) و نیز از علما و بزرگان، شرافت سرزمین کربلا و فضیلت تربت سیدالشهدا(ع) و شفابخشی آن و نقل قصه‌هایی در این باره و ثواب یاد کرد تشنگی حسین(ع)، مطالب پایانی کتاب است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص215-217


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها