بانوی کربلا حضرت زینب علیهاالسلام

  از ویکی‌نور
  ‏بانوي کربلا حضرت زينب عليها السلام
  بانوی کربلا حضرت زینب علیهاالسلام
  پدیدآورانبنت‌الشاطی، عایشه (نویسنده)

  صدر، سید رضا (مترجم)

  خسرو شاهي، باقر (گردآورنده)
  ناشردفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم. مرکز انتشارات
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1378ش.
  چاپ1381
  شابک964-371-131-5
  موضوعزينب(س) بنت علي(ع)، 6 - 62ق. زينب(س) بنت علي(ع)، 6 - 62ق. - سرگذشت‌نامه
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ز‎‏9‎‏ ‎‏ب‎‏95041 / 52/2 BP

  بانوی کربلا حضرت زینب علیهاالسلام تألیف عایشه بنت الشاطی؛ ترجمه سید رضا صدر؛ با اهتمام سید باقر خسروشاهی؛ گزارشی است داستان‌گونه از زندگی پر فراز و نشیب و عبرت آموز حضرت زینب کبرا(س).

  کتاب را یکی از نویسندگان زبر دست عرب، بانویی مصری و از اهل سنت، با عباراتی شیرین و سبکی زیبا و دل پذیر نگاشته و از سوی دانشمندی صاحب قلم و اهل اندیشه و نظر به فارسی برگردانده شده است.

  کتاب از جرقه‌ای پدید آمده که پدر نویسنده هنگام سخن گفتن از زینب، در ذهن و دل او ایجاد شده است. وی، اگر چه در این کتاب، اطلاعات نادرستی نیز، به دلیل کمبود اطلاعاتش ارائه کرده، اما توانسته است با قدرت بیان و قلم، چهره‌ای زیبا از زینب(س) ارائه دهد. خطاهای نویسنده و کاستی‌های نوشته، از سوی مترجم اصلاح و تکمیل شده و محقق نیز در استخراج منابع به کمال آن افزوده است.

  کتاب، از تولد زینب آغاز شده و با بحث از رشد او در کنار پدر و مادر و مادرش فاطمه و اندوه‌هایش پس از رحلت پدر و گفت و گوها و حق خواهی‌هایش از خلیفه ادامه می‌یابد. نویسنده در ادامه، از اندوه زینب از دوران کودکی‌اش می‌گوید: در گذشت رسول خدا در پنج سالگی زینب، هجوم ماموران خلیفه به خانه پدرش برای بیعت گرفتن، بیماری مادر و سرانجام رحلت او، مصیبت‌های زینب در دوران کودکی، ازدواج زینب با پسر عمویش عبدالله بن جعفر، بحث‌های دیگری از این کتاب است.

  ماجرای بعدی، از دوران قتل عثمان و به زمامداری رسیدن پدرش می‌آغازد. زینب سی ساله در این دوران، شاهد شورش بیعت شکنان بر ضد پدرش، خلیفه مسلمانان است، و آن گاه جنگ معاویه با علی و غارتگری‌های سپاه او در عراق و سرانجام اینکه وی شاهد شهادت پدر و پس از آن، ماجرای جنگ معاویه با برادرش حسن(ع) و مسمومیت و شهادت او است و آن‌گاه نوبت به امام حسین می‌رسد که زینب با کاروان او هجرت می‌کند و از نزدیک ناظر همه مصیبت‌ها و آزارهایی است که بر خاندان پیامبر می‌رود و نیز، شاهد کشته‌شدن برادر و یارانش می‌باشد و این بار نیز زینب، قافله سالار کاروان ایران است و به کوفه و آن گاه به شام برده می‌شود و او و برادرش در آنجا خطبه می‌خوانند و زینب از ستمی که بر وی رفته سخن می‌گوید، و به مدینه باز می‌گردد و رسالت بزرگی را که، همانا گزارش واقعه عاشوراست گزارش می‌کند. به اعتقاد نویسنده، آخرین سفر زینب(ع) به مصر بوده و در آن دیار در گذشته و مدفون شده است.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص87-88


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها