موسوعة الإمام الحسين (علیه‌السلام) في الکتاب و السنة و التاريخ

  از ویکی‌نور
  موسوعة الإمام الحسين (علیه‌السلام) في الکتاب و السنة و التاريخ
  موسوعة الإمام الحسين (علیه‌السلام) في الکتاب و السنة و التاريخ
  پدیدآورانمحمدی ری‌شهری، محمد (نويسنده)

  طباطبایی‌نژاد، محمود (نويسنده) سيد طبايي، روح الله (نويسنده)

  مرکز تحقيقات دار الحديث، گروه تدوين سيره (محقق)
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1389ش - 1431ق
  چاپ1
  شابک978-964-493-519-0
  موضوعحسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - دایره المعارف‏ها
  زبانعربی
  تعداد جلد9
  کد کنگره
  م3 م8 41/4 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  موسوعة الإمام الحسين(ع) في الكتاب و السنة و التاريخ، نوشته محمد محمدی ری‌شهری (1325-‌1401ش) با همکاری محمود طباطبایی‌نژاد و روح‌الله سیدطبایی، درباره حیات و سیره امام حسین(ع) است.

  کتاب حاضر، حاصل ده سال تلاش‌ و تتبع مستمر مجموعه‌ای از پژوهشگران در مصادر تاریخی متعدد، کتب حدیث، فقه، تفسیر و کلام پیرامون حیات فردی و اجتماعی امام حسین(ع) و اقوال و آراء و نقطه‌نظرات دیگران درباره ایشان است[۱].

  جایگاه امام حسین(ع) و حادثه عاشورا در فرهنگ شیعه، ظرفیت به‌کارگیری حادثه عاشورا در مسیر کمال انسان‌ها، انتشار خرافات و سوء استفاده از این حادثه، نپرداختن به برخی از جوانب حیات امام(ع) و عدم بررسی آن با تکیه بر مصادر مختلف، عدم تکیه بسیاری از نوشته‌ها بر مصادر اصلی و قدیمی، از اموری می‌باشند که نگارش این مجموعه را ضروری ساخته است[۲].

  از ویژگی‌های این اثر، تجدید نظر در تاریخ حیات امام حسین(ع)، تکیه بر مصادر قدیمی و قابل اعتماد و استفاده از منابع شیعه و اهل سنت، فراگیری مباحث همراه با اختصار، نقد اطلاعات غیر صحیح در مصادر معتبر، توضیح و تحلیل روایات، بررسی تفصیلی مسائل مرتبط با حادثه عاشورا، جمع میان روایات متعارض و تحلیل آنها، نظم منطقی و... است[۳].

  کتاب در پانزده بخش تنظیم شده است. بخش اول، در مورد زندگانی شخصی و خانوادگی امام حسین(ع) است. بخش دوم، به فضائل و خصائص مختلف و کرامات ایشان اختصاص یافته است. در بخش سوم، ادله امامت ایشان مورد بررسی قرار گرفته و روایات امامت و امتداد آن در نسل ایشان ذکر شده است. در بخش چهارم، از زندگانی امام(ع) پس از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت پدرشان سخن به میان آمده و تحلیلی از حیات ایشان هم‌زمان با خلافت سه خلیفه و امامت پدرشان ارائه شده و در آن به حضور فعال ایشان در عرصه سیاسی و نظامی اشاره شده است. در بخش پنجم، به حیات امام(ع) پس از شهادت حضرت علی(ع) تا نهضت عاشورا پرداخته شده است. سلوک ایشان در زمان امامت برادرشان، تعامل با معاویه و... از جمله مباحث این بخش است. بخش ششم، مشتمل بر اخبار و پیشگویی‌های مربوط به شهادت ایشان است. خروج امام از مدینه و آمدن به‌سوی کربلا و حوادث بین راه، مسیر حرکت، رسیدن به کربلا تا زمان شهادت ایشان و یارانشان، در دو بخش هفتم و هشتم به شکل تفصیلی بیان شده است. در بخش نهم، وقایع بعد از شهادت ایشان، از جمله: کیفیت دفن، سرهای شهدا، چگونگی رفتن اهل‌بیت از کربلا به کوفه، شام و مدینه مطرح شده است. تحلیل پیرامون عکس‌العمل اجتماعی و آثار تکوینی عاشورا و نهضت‌های متأثر از آن و عاقبت شرکت‌کنندگان در شهادت ایشان، مباحث بخش دهم است. موضوع سوگواری بر امام(ع) و نمونه‌هایی از اشعاری که در سوگ ایشان و یارانشان سروده شده و در ادامه زیارت ایشان و فضیلت آن، بارگاه مقدس و تربت مقدس کربلا و در خاتمه احادیث و روایت‌های حکیمانه مختلف برجای‌مانده از ایشان، مطالب بخش‌های پنج‌گانه دیگر کتاب است[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مدخل، ج1، ص20
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، ص42-‌47
  4. ر.ک: همان، ص‌22-41

  منابع مقاله

  مدخل.

  وابسته‌ها