أعلام الهداية: الإمام الحسين علیه‌السلام سیدالشهداء

  از ویکی‌نور
  أعلام الهداية: الإمام الحسين سيد الشهداء
  أعلام الهداية: الإمام الحسين علیه‌السلام سیدالشهداء
  پدیدآورانالمجمع العالمي لأهل البيت عليهم‏السلام. لجنة البحوث و الدراسات (نویسنده)
  ناشردار الأميرة
  مکان نشرلبنان - بيروت
  سال نشر1426ق. = 2005م.
  چاپيکم
  زبانعربي
  کد کنگره
  ‏ /الف6 / 36 BP

  أعلام الهداية: الإمام الحسين علیه‌السلام سیدالشهداء اثری تاریخی درباره امام حسین(ع) که با رویکرد کلامی به رشته تحریر در آمده است. در این اثر، تلاش شده با استناد به منابع تاریخی و حدیثی شیعه و سنی، امامت امام حسین(ع) و مقام و شخصیت، و زیست‌نامه آن حضرت، برای خوانندگان بازگو شود. کتاب که، با قلمی روان و به دور از مباحث حاشیه‌ای و زیاده‌گویی نوشته شده، در صدد است تا رسالت معنوی امام حسین(ع) را که همانا مقام امامت است، به گونه‌ای روشن بیان کند و ثابت نماید که امام، نقش خود را سنجیده و بجا انجام داده است.

  این اثر در چهار باب سامان یافته است:

  باب نخست، که سه فصل دارد، با نگاهی گذرا به زیستنامه امام، بازتاب شخصیت امام را در آیات قرآن و سخنان بزرگان دین گزارش کرده و ویژگی‌ها و جلوه‌های شخصیتی امام همانند تواضع، بردباری، شجاعت، عبادت و صراحت را بیان نموده است.

  زندگی‌نامه امام به گونه‌ای مفصل در باب دوم گزارش شده است که از تولد آعاز، و پس از آن مراحل زندگانی امام، از جمله از کودکی تا امامت، که شامل زندگی امام در دوران پیامبر، در دوران خلفا، در دوران امام علی و در دوران امام حسن می‌شود، بازگو شده است.

  باب سوم دوران امام حسین و عصر امامت ایشان است و به مناسبت، حکومت معاویه، ویژگی‌ها، و سیاست‌های او در ابعاد گوناگون و نیز، یزید و حکومت و شخصیت او و موضع امام در برابر آن دو نیزه مطرح شده است. در پی آن، مسئله بیعت و شروع قیام امام حسین و ماجرای آن و عوامل و انگیزه‌ها و اهداف آن و عدم قیام امام در دوران زمامداری معاویه، بررسی شده و حرکت امام تا واقعه عاشورا و قتل امام و جریان سوزناک آن واقعه پی گرفته شده است.

  بخش پایانی، بررسی دستاوردهای قیام امام و میراث علمی و فرهنگی امام حسین(ع) است که درباره قرآن، سنت نبوی، اهل بیت، امام مهدی، اخلاق و تربیت، عقیده، فقه و دعاست.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص35-36


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.


  وابسته‌ها