مقتل الشمس

  از ویکی‌نور
  مقتل الشمس: تحقيق و تحليل تاريخ نهضت حسيني
  مقتل الشمس
  پدیدآورانصاحبي، محمد جواد (نویسنده)
  ناشرهجرت
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1373ش.
  چاپدوم
  موضوعحسين بن علي(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. واقعه کربلا، ??ق.
  زبانفارسي
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏ص‎‏2‎‏م‎‏7 / 41/5 BP

  مقتل الشمس: تحقیق و تحلیل تاریخ نهضت حسینی تألیف محمدجواد صاحبی، تحلیل و بررسی قیام عاشورا و معرفی شخصیت والای امام حسین(ع) در واقعه کربلا، موضوع اثر حاضر است.

  تدوین مقتل به دور از تحریف، همراه با توضیح و تحلیل مناسب جهت استفاده عموم، از انگیزه‌های مؤلف در تألیف آن است. روشمندی و بهره‌گیری از مصادر و مآخذ معتبر علمی، همراه با ریشه‌یابی تاریخی و بهره‌گیری از روش علوم اجتماعی در تبیین نهضت عاشورا، از ویژگی‌های این مقتل است.

  نویسنده ابتدا، در مقدمه، سیر مقتل نگاری قیام عاشورا را مرور کرده، آن‌گاه حوادث قبل از عاشورا، عاشورا و پس از آن را به بحث گذاشته است.

  مهم‌ترین عنوان‌های کتاب عبارت‌اند از: رهبری نهضت عاشورا، پایبندی امام حسین(ع) به صلح امام حسن(ع)، خلافت یزید، نامه‌های مردم کوفه به امام حسین(ع)، اعزام سفیر به کوفه، هجرت امام از مدینه به مکه، محاصره امام حسین(ع)، توبه حر، روزهای تاریک کوفه و آینده سپاه اسلام، اعزام سپاه به کربلا، شب عاشورا، نهضت حسینی الگوی بشریت، پس از عاشورا، احتجاج زینب(س) و بازتاب خبر شهادت امام حسین(ع) در مدینه.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص350


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها