ترجمة الإمام الحسين و مقتله عليه‌السلام

  از ویکی‌نور
  ترجمة الإمام الحسين عليه السلام و مقتله من القسم غير المطبوع من کتاب الطبقات الکبير
  ترجمة الإمام الحسين و مقتله عليه‌السلام
  پدیدآورانابن سعد، محمد بن سعد (نویسنده) طباطبایی، سید عبدالعزیز (محقق)
  ناشرمؤسسة آل البيت (علیهم‌السلام) لإحياء التراث
  مکان نشرلبنان - بيروت
  سال نشر1416ق. = 1995م.
  موضوعحسين بن علي(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. اسلام -- سرگذشت‌نامه
  زبانعربي
  کد کنگره
  ‏/‎‏الف‎‏2‎‏ ‎‏ط‎‏20‎‏16 / 21 BP

  ترجمة الامام الحسين و مقتله عليه‌السلام تألیف ابوعبدالله محمد بن سعد بن منيع هاشمی بصری (168-230)، تحقیق و تصحیح سيد عبدالعزيز طباطبايى (1308-1374ش)، این کتاب، شرح زندگی و تبیین شخصیت امام حسین(ع) است. این اثر، بخش تحقیق و چاپ نشده کتاب طبقات ابن سعد، از مؤلفان اوایل قرن سوم هجری است. طبقات، کتابی است پر آوازه و از مصادر مهم تاریخ اسلامی است و به دلیل نزدیک بودن نویسنده آن به رویدادهای صدر اسلام، به کتاب، موقعیت ممتازی بخشیده است.

  وی در کتابش، تاریخ تعدادی از انبیا، اجداد پیامبر و زندگی‌نامه پیامبر(ص) را گزارش کرده و زندگی‌نامه مردان و زنان نامور را در صدر اسلام، تا چند طبقه بعد، به صورت طبقه بندی شده، تشریح کرده است.

  کتاب طبقات، تاکنون دو بار تحقیق و چاب شده که ترجمه امام حسین(ع) در این میان از قلم افتاده است. محقق و کتاب شناس بی بدیل معاصر، سید عبدالعزیز طباطبایی، بخش تحقیق و چاپ نشده را که مربوط به ترجمه امام حسین است، تحقیق کرده و به چاپ و نشر سپرده است. وی در این تحقیق، مأخذ اخبار نقل شده را مشخص و برای برخی از مردان نامی، زندگی‌نامه نوشته و پاره‌ای از اخبار را نیز، ارزیابی و نقد کرده است.

  این اثر از دو بخش تشکیل شده است. بخش نخست از ولادت، شیر خوارگی امام حسین(ع) به عنوان ریحانه پیامبر(ص) و پسر او، سخنان پیامبر در باره امام حسین، شرکت امام در ماجرای مباهله، سخنان ابن عباس با امام، حج ایشان، دعا و خضاب وی، خبر دادن جبرئیل از قتل او و خبردار بودن امام علی از کشته شدن امام حسین، سخن گفته شده است.

  بخش دوم، در مقتل امام، مشاجره امام با ولید بن عقبه، خروج امام و اصحاب و خانواده‌اش به سمت عراق، ملاقات فرزدق با امام، قتل مسلم، کشته شدگان با امام، بردن اسیران به کوفه و شام، جوانان فاطمی کشته شده در کربلا، سرخی آسمان پس از قتل امام و مرثیه‌هایی در باره آن حضرت است. کتاب، چهار سیاهه فنی دارد.[۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص120-121


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها