امام حسين عليه‌السلام از ديدگاه يک مسيحی

  از ویکی‌نور
  امام حسين عليه السلام از ديدگاه يک مسيحی
  امام حسين عليه‌السلام از ديدگاه يک مسيحی
  پدیدآورانبارا، آنتون (نويسنده) بانپور، احمد (مترجم)
  عنوان‌های دیگرالحسین فی الفکر المسیحی
  ناشرضامن آهو
  مکان نشرایران - مشهد مقدس
  سال نشر1387ش
  چاپ1
  شابک978-964-8094-81-7
  موضوعحسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - مسیحیت - واقعه کربلا، ۶۱ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏ب‎‏2‎‏ ‎‏ح‎‏5041 41/4 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  امام حسين عليه‌السلام از ديدگاه يک مسيحی، نوشته آنتوان بارا با ترجمه احمد بانپور، به بیان و بررسی دیدگاه‌های مسیحیت در رابطه با شهادت امام حسین(ع) می‌پردازد. مؤلف که یک متفکر مسیحی عرب‌زبان است، با زبانی ساده و روان و در عین حال با روش تحلیل موضوعی به معرفی شخصیت امام حسین(ع) و واقعه عاشورا می‌پردازد.

  کتاب دربردرانده چهار فصل است: مؤلف در فصل اول درباره انجیل‌های چهارگانه، نسخه‌های خطی انجیل، نام پیامبر اسلام در انجیل، شباهت‌های اسلام در مسیحیت، تثلیث و علت و شیوه نگارش کتاب، مباحثی را مطرح کرده است.

  فصل دوم به تحلیل و بررسی علت قیام امام حسین(ع) می‌پردازد. مؤلف در همین فصل به شهادت امام حسین(ع) در فکر مسیحی و شباهت‌های امام حسین(ع) و مسیح و شهادت مسیحیان در راه حسین(ع) اشاره کرده است. فصل بعدی کتاب دربردارنده وقایع مربوط به مکه، کوفه و آخرین سخنان و موضع‌گیری‌ها و شهادت امام حسین(ع) است.

  مؤلف در فصل چهارم با عنوان «شبه جزیره و سقوط» بعد از دلایل سقوط امویان به موضوع جالب و جدید آیا مسیح از امام حسین(ع) خبر داده است و آیا حسین(ع) همان مؤید انجیل است، پرداخته است. فصل آخر کتاب شامل مباحث جایگاه رفیع شهادت در علم زیباشناسی، شاعران حسینی و گوهر ادیان: فضیلت‌ها و لقب‌ها است[۱].

  پانویس

  1. ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، ص270

  منابع مقاله

  ایزانلو، رمضانعلی و همکاران، کتاب‌شناسی توصیفی ادیان (دفتر اول: مسیحیت)، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، چاپ اول، 1392ش.

  وابسته‌ها