نیایش عرفه

  از ویکی‌نور
  نیایش عرفه
  نیایش عرفه
  پدیدآوراناسلامی كاشانی، عباس (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرتجلی حکمت نظری عاشورا ** دعای عرفه. شرح
  ناشرمؤسسه بوستان کتاب (مرکز چاپ و نشر دفتر تبليغات اسلامی حوزه علميه قم)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1399ش
  چاپ1
  شابک‭978-964-09-2072-5
  موضوعحسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - دعای روز عرفه - نقد و تفسیر - عاشورا - عشق (عرفان)
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  5الف402ع 270 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  نیایش عرفه؛ تجلی حکمت نظری عاشورا، اثر سید عباس اسلامی کاشانی (معاصر) کتابی است در ترجمه، شرح و توضیح دعای عرفه امام حسین(ع).

  این اثر سه بخشی که با تقریظ حضرات آیات قربانعلی دری نجف‌آبادی، شیخ عبدالنبی نمازی بوشهری[۱] و سید مجتبی حسینی خراسانی[۲] همراه است در یک جلد به سرانجام رسیده است.

  نویسنده مباحث کتابش را پس از پیشگفتار و مقدمه، در سه فصل سامان داده است.

  کتاب حاضر از معدود شروح معتبری است که تاکنون بر میراث امامت حسین بن علی(ع) تألیف شده است و نگارنده در تألیف اثر حاضر جنبه‌های گوناگون دعای عرفه را در گستره وسیعی با شرحی فلسفی کاویده است[۳].

  این کتاب با طرح مباحثی مدون درباره نیایش عرفه که بیان تجلی حکمت نظری عاشورای آن حضرت می‌باشد، گوشه‌ای از چهره ملکوتی آن شهید تا ابد جاوید را برای خوانندگان گرامی ترسیم می‌کند. به همین دلیل نویسنده سعی کرده همه متون عقلی و نقلی آن، بارها بررسی کرده و در بیان مطالب همت کرده تا از مطالب تکراری و یا کم نتیجه بپرهیزد. بدین ترتیب، در عین ترسیم و بیان واقعی ماهیت حکمت نظری عاشورا با ریشه‌ها و شاخ و برگ‌ها و ثمره‌های آن، کوشیده تا از هر عبارتی، نکته مطلوب و مفیدی بدست آورد.

  این اثر، برای افراد یا گروه خاصی نگاشته نشده، زیرا ممکن است برای برخی از خوانندگان، موضوع های مطروحه که متوقف بر مقدماتی است، قابل فهم نباشند و باید با در اختیار داشتن آن مقدمات درباره ذی‌المقدمه قضاوت کنند[۴].

  پانویس

  1. ایشان کتاب و مؤلف محترم را در رازی از تقریظ صادره خود، این‌چنین معرفی می‌نماید. این دعای شریف دریایی ازمعارف وحقائق را در درون خود جا داده است. آگاهی و بصیرت نسبت به باطن و معارف بلند این دعا نیازمند به استاد و معلم است. یکی از آثاری که عهده‌دار شرح، توضیح و تفسیر این دعای شریف می‌باشد کتاب "نیایش عرفه تجلی حکمت نظری عاشورا "که توسط دانشمند محقق جناب آیت‌الله سید عباس اسلامی کاشانی به رشته تحرير درآمده است. ضمن آرزوی سلامتی وتوفیق برای مؤلف، توصیه می‌کنم به طلاب و فضلا و پژوهشگران عرصه معرفت که از این اثر ارزنده استفاده نمایند. ر.ک: مقدمه، ص13-14
  2. کتابی که"علامه محقق"سید عباس اسلامی کاشانی با نام (نیایش عرفه تجلی حکمت نظری عاشورا) نگاشته‌اند درنوع خود، بدیع و کم نظیر است و در فرازی ازتقریظ خود، این کتاب را چنین توصیف نموده‌اند، «دراین راستا یکی از خدمات قابل‌تقدیر به دنیای علم وعرفان، اثر ارزشمندی است که تحت عنوان "نیایش عرفه تجلی حکمت نظری عاشورا "محقق گران‌سنگ حضرت......عرضه کرده‌اند که ازنظر موضوع، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا موضوع تحقیق این نوشتار "دعای عرفه " است که از عارفی بزرگ هم چون امام حسین(علیه‌السلام) صادر شده.....این جانب، هرچند توفیق مطالعه این کتاب را به طور کامل نیافتم ولی با تأملی که دربرخی فصولش کردم، آن را کتابی تحقیقی و مفید یافتم که انصافا در مفردات موضوع، پژوهشی شایان تحسین کرده است خداوند منان، ایشان و امثال ایشان را مزید توفیق عنایت فرماید و جامعه اسلامی ما دربهره گیری از معارف نهفته درادعیه اهل بیت(علیهم‌السلام)موفق بگرداند. ر.ک: مقدمه، ص16
  3. پیشگفتار، ص20
  4. مقدمه، ص46-47

  منابع مقاله

  پیشگفتار، مقدمه و متن کتاب

  1. مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها