الحسين عليه‌السلام في القرآن: تأويل آيات القرآن في سيدالشهداء(ع)

  از ویکی‌نور
  الحسین فی القرآن: تأویل آیات القرآن فی سید الشهداء(ع)
  الحسين عليه‌السلام في القرآن: تأويل آيات القرآن في سيدالشهداء(ع)
  پدیدآورانواحدی، سید محمد (نویسنده)
  ناشرلاهیجی
  مکان نشرمشهد
  سال نشر۱۴۱۸ق
  چاپاول
  زبانعربی
  تعداد جلد۱
  کد کنگره
  ‏BP 104/ح۵و۲

  الحسين عليه‌السلام في القرآن: تأويل آيات القرآن في سيدالشهداء علیه‌السلام تألیف سید محمد واحدی، کتابی در بر گیرنده بیش از ۲۵۰ حدیث در ذیل و تأویل ۱۲۸ آیه در فضایل امام حسین(ع) است.

  نویسنده کتاب خود را به روال رایج در تفسیر مأثور تدوین و به ترتیب سوره‌های قرآن، آیاتی را که بر اساس راویت‌ها، بر امام حسین(ع) تطبیق و تأویل شده، گردآوری و تدوین کرده است.

  مصادر او در این نوشته، چند کتاب تفسیری شیعی مانند تفسیر منسوب به امام حسن عسکری، تفسیر قمی، فرات کوفی، عیاشی و مجمع البیان و کتاب‌های متأخر مانند موسوعة کلمات الحسین(ع) و تعدادی از کتاب‌های روایی است.

  شیوه نقل احادیث براساس مصادر آنها است؛ هر جا احادیث، سند داشته، نقل شده و هر جا مرسل بوده به همان شیوه آورده شده و هیچ توضیحی هم برای آنها نوشته نشده است. شماری از این روایت‌ها هم در تأویل و تفسیر آیات مربوط به امام حسین(ع) نیستند و حاوی مطالبی هستند که در آیه و یا آیه‌هایی به آنها اشارت رفته است. به علاوه روایت‌هایی را که عام بوده و در باره اهل‌بیت است و امام حسین(ع) نیز جزئی از آنهاست، در این کتاب گردآوری شده است.

  چند فهرست فنی، و توضیح واژه‌های مشکل پایان بخش کتاب است.[۱]  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص152-153


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها