علي الأکبر

  از ویکی‌نور
  علی الأکبر
  علي الأکبر
  پدیدآورانمقرم، عبدالرزاق (نويسنده)
  ناشرالمطبعة الحيدرية
  مکان نشرعراق - نجف اشرف
  سال نشر1368ق
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /م7ع8 42/4 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  علي الأكبر، ابن الشهيد أبي‌عبدالله الحسين بن علي(ع)، اثری از عبدالرزاق موسوی مقرم (م 1391ق) درباره شخصیت و تاریخ زندگانی حضرت علی اکبر(ع) است.

  نوشتار حاضر مشتمل بر تاریخ زندگانی حضرت علی اکبر(ع) از ولادت تا شهادت ایشان در کربلا و بیان خصوصیات و ویژگی‌های اخلاقی ایشان است[۱].

  نویسنده، مطالب نخست کتاب را به شخصیت‌شناسی مادر حضرت علی اکبر اختصاص داده و به معرفی ایشان، نیاکان و اقوام او پرداخته و از حضور نداشتن وی در کربلا سخن گفته است. وی در ادامه از ولادت علی اکبر، تاریخ ولادت، کنیه و لقب او سخن به میان آورده است. صفات و ویژگی‌های اخلاقی و خلقی ایشان و سخنان امام حسین(ع) و دیگران درباره او از دیگر مطالب است که نویسنده به‌طور اختصار بیان کرده است. همراهی علی اکبر با امام حسین(ع) به‌اضافه ذکر برخی از حوادث مسیر تا حضورشان در کربلا و وقایع شب و روز عاشورا تا شهادت ایشان، مطالب بخش دیگر کتاب را تشکیل داده است. نویسنده در ادامه به تحلیل برخی از سخنان و رفتارهای امام حسین(ع) در خصوص علی اکبر نظیر شبیه دانستن وی به رسول خدا(ص) یا قرار دادن انگشتر در دهان ایشان، پرداخته است. در خاتمه مطالبی را پیرامون فواید زیارت امام حسین(ع)، مرقد علی اکبر و عزاداری برای ایشان بیان کرده است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص‌7-8

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  پانویس


  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها