هاشمی‌نژاد، عبدالکریم

  از ویکی‌نور
  هاشمی‌نژاد، عبدالکریم
  نام هاشمی‌نژاد، عبدالکریم
  نام‌های دیگر عبدالکریم بن حسن هاشمی نژاد

  Syyed Abdul Karim Hashemi Nejad

  نام پدر سیدحسن 
  متولد 1311 ش یا 1932 م
  محل تولد بهشهر مازندران
  رحلت 1360 ش یا 1401 ق یا 1981 م
  اساتید آیت‌الله بروجردی، علامه طباطبایی و امام خمینی(ره)
  برخی آثار درسی که حسین علیه‌السلام به انسانها آموخت

  هستی بخش

  کد مؤلف AUTHORCODE01374AUTHORCODE

  سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد اشرفی (۱۳۶۰-۱۳۱۱ش) عالم، نویسنده، مبارز خستگی ناپذیر علیه رژیم ستم شاهی، نماینده مردم استان مازندران در مجلس خبرگان، دبیر حزب جمهوری اسلامی در مشهد، ترور و شهادت در روز هفتم مهرماه ۱۳۶۰ هم زمان با شهادت امام جواد(ع) در محل دفتر حزب جمهوری اسلامی مشهد طی یک عملیات انتحاری.

  ولادت

  ایشان در 5 مرداد 1311 شمسی در بهشهر در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش سید حسن فردی با تقوا و کاسب محل بود و سید عبدالکریم همراه تحصیل، در مغازه پدر کار می‌کرد. با علاقه‌ای که به دروس دینی داشت در حوزه علمیه آیت‌الله کوهستانی در روستای کوهستان (6 کیلومتری بهشهر) مشغول تحصیل شد و در مدت 4 سال دروس مقدماتی و بخشی از درس سطح فقه و اصول را به پایان رساند. وی از این دوره با عظمت و زیبایی یاد می‌کرد.

  اساتید

  پس از آن عازم قم شده و مدتی نزد آیت‌الله علی فرید الاسلام کاشانی تلمذ کرد که به روایتی در تأثیرگذاری معنوی و روحی وی عامل مهمی به شمار می‌رود. کاشانی در سن جوانی مجتهد بود و کتابی به عربی در مورد یکی از موضوعات اصول نوشته که هاشمی‌نژاد نیز مقدمه‌ای به عربی در ابتدای کتاب اضافه نمود که در آن‌هاشمی‌نژاد می‌گوید کاشانی از طرف حضرت ملقب به شیخ الشهدا شده بود. همچنین وی مدتی نزد حاج ملا آقاجان زنجانی تلمذ نمود و در درس حضرات آیات عظام بروجردی، علامه طباطبایی و امام خمینی(ره) نیز شرکت نمود. همچنین از آیاتی چون صدوقی، سید رضا صدر، مجاهدی و مرحوم داماد کسب علم نمود و با رحلت آیت‌الله بروجردی در سال 1340 به مشهد مقدس رفت و در درس آیت‌الله میلانی و آیت‌الله شیخ مجتبی قزوینی حاضر شد.

  از خصوصیات وی دوری از کبر و غرور، ارادت خاص به اهل‌بیت و حساسیت به مسائل فرهنگی و احساس مسئولیت بود. از این رو به برپایی مجالس تبلیغی و آگاهی دادن به مردم همت گماشت و همواره به سفرهای تبلیغی در شهرهای مختلف می‌رفت.

  شهید هاشمینژاد در مبارزات سیاسی علیه خاندان پهلوی شرکت داشت و بارها بازداشت و زندانی و شکنجه شد. او تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی (1357) در زندان بود و پس از انقلاب دبیر کلی حزب جمهوری اسلامی مشهد را عهده‌دار شد. وی همچنین نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان قانون اساسی بود. در جریان دفاع مقدس در مواردی در مناطق جنگی حضور یافت.

  شهادت

  وی پس از پنجاه سال فعالیت و تلاش در صبح روز هفتم مهر ماه 1360 همزمان با شهادت حضرت جواد الائمه‌ علیه‌السلام در محل درب خروجی حزب جمهوری اسلامی ترور شد و به خیل شهدا پیوست و پیکر پاکش در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

  در پیام امام خمینی به مناسبت شهادت وی آمده است: من از نزدیک با او و خصال و تعهدش آشنا بودم و آن را لمس کرده بودم و مراتب فضل و مجاهدت او بر اشخاص آشنا پوشیده نیست.

  آثار

  برخی از آثار منتشر شده شهید هاشمینژاد عبارتند از: مناظره دکتر و پیر درسیکه حسین(ع) به انسه‌گانها آموخت پاسخ ما به مشکلات جوانان اصول پنجگانه اعتقادی راه سوم بین کمونیزم و سرمایه‌داری قرآن و کتاب‌های دیگر آسمانی رهبران راستین مسائل عصر ما ولایت فقیه رسالت انقلابی امام حسین(ع).

  وابسته‌ها