فلسطین از دیدگاه امام خمینی(س)

  از ویکی‌نور
  فلسطین از دیدگاه امام خمینی(س)
  فلسطین از دیدگاه امام خمینی(س)
  پدیدآورانخمینی‌، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران (نويسنده) مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (محقق)
  ناشرمؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينی(س)
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1382ش
  چاپ6
  شابک964-335-030-4
  موضوعخمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها - نظریه درباره ملی گرایی - نظریه درباره فلسطین - نظریه درباره صهیونیسم - صهیونیسم - مقاله‏‌ها و خطابه‏‌ها - فلسطین - مقاله‏‌ها و خطابه‏‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  1382 ‎‏/‎‏ف‎‏8‎‏ف‎‏8‎‏ ‎ 1574/5 DSR

  فلسطین از دیدگاه امام خمینی(س)، عنوان دفتر چهارم از مجموعه آثار موضوعی تبیان است که در آن به بیان اندیشه‌های امام خمینی(ره) در موضوعات مختلف پرداخته شده است. این اندیشه‌ها در ضمن سخنرانی‌ها و پیام‌های امام خمینی بیان شده و تدوین آن در قالب این دفتر به‌صورت نوشتاری توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) انجام شده است. در دفتر چهارم به بیان نظریه امام(ره) درباره فلسطین پرداخته شده است.

  این اثر در یک مقدمه و چهار بخش اصلی ارائه شده است و در پایان مطالب، ضمائم کتاب آورده شده است. بخش اول، درباره ماهیت اسرائیل است و در آن از اسرائیل به‌عنوان دشمن اسلام و مسلمین یاد شده و از توسعه‏ طلبى اسرائیل، جدایى یهود از صهیونیست‌ها و حامیان اسرائیل صحبت شده است[۱]. در بخش دوم، از روابط ایران و اسرائیل در رژیم شاه صحبت شده است و در آن پیوندهاى رژیم شاه و اسرائیل و مواضع امام علیه اسرائیل قبل از اوج‌گیرى انقلاب ‏اسلامى‌‏ تبیین شده است[۲]. در بخش سوم، امام و انقلاب اسلامى به‌عنوان سنگر مقاومت علیه اسرائیل معرفی شده، علل ضعف مسلمین تبیین گردیده، توطئه‏‌ها و طرح‌هاى خائنانه افشا شده و کلمات امام(ره) در دعوت به اتحاد و حمایت از مبارزه علیه اسرائیل بیان گردیده و از اعلام روز جهانى قدس و همچنین برائت از مشرکین در سنگر حج صحبت به میان آمده است[۳]. در بخش چهارم، درباره تلاش دشمنان در بازداشتن ایران از پیشتازى در مبارزه در کلمات امام(ره) بحث شده است. جنگ تحمیلى و توطئه بعضى کشورها علیه ایران انقلابى و برخی اتهامات بى‏پایه به انقلاب و ایران، از جمله دیگر مواردی است که در این بخش، بیان می‌شود[۴]. در ضمائم، تاریخچه مختصری از فلسطین آمده است.

  در بخشی از مقدمه کتاب در توضیح درباره آن چنین می‌خوانیم: مطالعه مجموعه حاضر به‌خوبى آشکار مى‌‏سازد که حضرت امام در اوج قدرت نظام ستم‏شاهى، افشاگر روابط پنهان رژیم شاه و اسرائیل بود و مقابله با خطر اسرائیل براى جهان اسلام را بسیار جدى و پیگیرانه دنبال مى‌‏‌کرد. امام خمینى اولین مرجع تقلید و پیشواى بزرگ مذهبى بود که مجوز حمایت از مبارزان فلسطینى از محل وجوهات شرعى و زکوات و صدقات را صادر نمودند و در جریان جنایت رژیم اشغالگر قدس در به آتش کشیدن مسجدالاقصى، برخلاف مشى دیگران که بازسازى مسجد را وجهه همت خود قرار داده بودند، با دوراندیشى تمام بر حفظ آثار جنایت اسرائیل به‌عنوان عاملى سمبلیک در جهت تحریک و تشویق مسلمین بر علیه موجودیت مسبب اصلى جنایت، یعنى رژیم اشغالگر تأکید مى‌‏نمود. ایشان از همان آغاز وجهه اسلامى و بعد اعتقادى مبارزه با اسرائیل را کارسازترین روش براى بسیج ملت مظلوم فلسطین و جلب حمایت امت اسلام از آنان معرفى نمود و اتخاذ مشی‌هاى دیگرى همچون تکیه بر قومیت‏ عربى و نگرش‌هاى ناسیونالیستى و دیگر ایدئولوژی‌هاى وارداتى و غیر اسلامى را انحراف در مسیر مبارزه براى آزادى قدس مى‌‏دانست.

  ایشان به مشکلات درونى جهان اسلام و از جمله ضعف و ناتوانى یا وابستگى بعضى از سران کشورهاى اسلامى، وقوف کامل داشت...[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص1-22
  2. ر.ک: همان، ص23-59
  3. ر.ک: همان، ص61-184
  4. ر.ک: همان، ص185-207
  5. ر.ک: مقدمه کتاب، صفحات ج - د

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها