آینده انقلاب اسلامی ایران

  از ویکی‌نور
  آینده انقلاب اسلامی ایران
  آینده انقلاب اسلامی ایران
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  آینده انقلاب اسلامی ایران، مجموعه چند سخنرانی و مصاحبه و یادداشتی انتقادی از اندیشور تأثیرگذار، مرتضی مطهری (1298-1358ش)، در سال‌هاى 1348 و 1357 و 1358ش، برای شناسایی عوامل و ریشه‌های انقلاب اسلامی و تهدیدها و فرصت‌های آتی آن است. در دیباچه کتاب، شعرى از شهید مطهری در غم فراق امام خمینى‏ و متن خیر مقدم بازگشت امام خمینى به ایران که در فرودگاه مهرآباد تهران قرائت شد و به قلم استاد مطهرى نوشته شده، آمده است[۱]. این اثر از 5 بخش به‌ترتیب ذیل تشکیل شده است:

  اهداف روحانیت در مبارزات

  مرتضی مطهری با تأکید بر اینکه این نهضت صددرصد اسلامی است، اهداف روحانیت را همان هدف‌هاى گسترده اسلامى دانسته که در کلام امام علی(ع) در نهج‌البلاغه مطرح شده است:

  1. بازگشت به اسلام راستین؛
  2. اصلاح چشمگیر در شهرها؛
  3. نجات مظلومان؛
  4. به‌پا داشتن قوانین الهى تعطیل‌شده[۲].

  او با یادآوری معنای اصطلاح مشهور «اصلاح» در زمانه حاضر، آن را تصحیح می‌کند و می‌گوید: در اصطلاح اسلامى وقتى گفته می‌‏شود «اصلاح»، نقطه مقابل افساد است، اعم از آنکه تدریجى و ظاهرى و به اصطلاح عَرَضى باشد، یا بنیادى و جوهرى[۳].

  مفهوم آزادى عقیده

  به گفته نویسنده، آزادى را از هر مقوله‏‌اى بدانیم یک واقعیت مقدس است. آزادى حیوانى داریم و آزادى انسانى. آزادى حیوانى، یعنى آزادى شهوات، آزادى هوا و هوس‏ها، آزادى تمایل به جنایت‌ها و اگر به زبان قدما بخواهیم بحث کنیم باید بگوییم آزادى قوه غضبیه و آزادى قوه شهویه. معلوم است، آن واقعیتى که مقدس است آزادى حیوانى نیست، آزادى انسانى است. انسان استعدادهایى دارد برتر و بالاتر از استعدادهاى حیوانى. این استعدادها یا از مقوله عواطف و گرایش‌ها و تمایلات عالى انسانى است و یا از مقوله ادراک‌ها و دریافت‌ها و اندیشه‌‏هاست[۴].

  تحلیل انقلاب ایران

  نویسنده می‌گوید: روح این انقلاب را چه از جنبه مادى چه از جنبه آزادى‌‏خواهانه و چه از جنبه‏‌هاى دیگر، اسلام تشکیل می‌‏دهد. در این صورت تداومش هم در آینده باید بر همین مبنا و اساس باشد[۵].

  آینده انقلاب اسلامى ایران

  این انقلاب اسلامى اگر بخواهد سلب‌کننده آزادی‌ها باشد، این یک آفتى است در آن و اگر بخواهد نسبت به عدالت اجتماعى به معنى دقیق کلمه حساسیت کافى نداشته باشد، به خطر خواهد افتاد. اگر تحت تأثیر مکتب‌هاى ماتریالیستى معنویت را کوچک و ضعیف بشمارد و گرایش مادى زیاد پیدا کند، باز به خطر خواهد افتاد. اگر استقلال را، چه استقلال سیاسى، چه استقلال اقتصادى و چه استقلال مکتبى (یعنى‏ اینکه اسلام را به‌عنوان یک مکتب مستقل بشناسد و معرفى کند نه اینکه از مکتب‌هاى دیگر، قسمت‌هایى را بگیرد و مخلوط کند) کوچک بشمارد، باز در خطر است[۶].

  بخش ضمیمه: آزادى عقیده

  قرآن اسم آن چیزى را که اروپایى می‌‏گوید بشر را باید در آن آزاد گذاشت، زنجیر می‌‏گذارد؛ می‌گوید: شکر این را بکنید که خدا به‌وسیله این پیغمبر این بارهاى گران، یعنى خرافه‌‏ها را از دوش شما برداشت؛ این زنجیرهایى را که خودتان به دست و پاى خودتان بسته بودید، برداشت[۷].

  پانویس

  منابع مقاله

  دیباچه و متن کتاب.


  وابسته‌ها