نرم‌افزار جغرافیای جهان اسلام 2

  از ویکی‌نور
  جغرافیای جهان اسلام
  NURGeography2J1.jpg
  مخاطبمحققان همه رشته‌های علوم انسانی به ویژه دانش‌پژوهان رشته‌هایی، مانند تاریخ و جغرافیای تاریخی
  تولید کنندهمرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)
  سال تولید1394
  کشور تولید کنندهایران
  زبان واسط کاربریفارسی، عربی، انگلیسی
  زبان منابعفارسی و عربی
  سیستم عامل مورد نیازویندوز
  شماره شناسنامه نرم افزار8-02202-047505
  وبگاه رسمیپایگاه نورسافت
  وبگاه خریدپایگاه نورشاپ
  اجرای آنلاینپیشخوان برخط نرم‌افزارهای نور

  نرم‌افزار جغرافیای 2 دربردارنده متن 414 عنوان کتاب فارسی و عربی در 826 جلد، طیّ موضوعاتی مانند: تاریخ عمومی، جغرافیای شهرها، جغرافیای عمومی، جغرافیای ایران، جغرافیای تاریخی، جغرافیای قصص قرآن، جغرافیای کشورها، سفرنامه، شرح حال، مزارات، مسالک، معجم جغرافیایی و ...


  تعریف برنامه

  جغرافیا یا گیتاشناسی، مطالعه محیط زندگی انسان‌هاست؛ به بیانی دیگر، جغرافیا، دانشی است که در باره سطح زمین و پدیده‌های طبیعی، آب و هوا، رستنی‌ها، خاک، فراورده‌ها و مانند آن و پراکندگی آن‌ها بر روی زمین و روابط آن‌ها با انسان گفت‌وگو می‌کند. این مجموعه‌ای از منابع کهن و جدید مربوط به این رشته است که شامل شناخت مسالک(راه‌ها)، ممالک(شهرها)، مزارات دانشمندان و علما، سفرنامه‌ها، معاجم جغرافیایی و نقشه‌ها می‌باشد.


  مخاطبان نرم‌افزار

  محققان همه رشته‌های علوم انسانی، مخاطب عام این نرم‌افزارند و از آن بهره خواهند برد، اما دانش‌پژوهان رشته‌هایی، مانند تاریخ و جغرافیای تاریخی، به جهت ارتباط وسیع و مستمر با جغرافیا، مخاطب خاص آن می‌باشند.

  دامنه برنامه

  الف) دامنه زمانی

  اولویت پژوهش با متون کهن بوده و منابع جغرافیایی از صدر اسلام تا زمان قاجار تا حد امکان جمع‌آوری و ارائه شده است. موارد شاخص از پژوهش‌های جدید نیز مد نظر قرار گرفته که می‌توان به نمونه‌هایی، مانند: «جغرافیای تاریخی سرزمین‌های خلافت شرقی» لسترنج، «ترکستان‌نامه» بارتولد، «اصفهان» لطف‌الله هنرفر و ...» اشاره کرد.

  ب) دامنه محتوایی

  همان‌گونه که در تعریف آمد، محتوای کتب در این برنامه، شامل کتب مسالک(راه‌ها)، ممالک(شهرها)، مزارات دانشمندان و علما، سفرنامه‌ها، معاجم جغرافیایی، برخی کتب تاریخ شهرها و مناطق که با نگاه جغرافیایی تألیف شده و نقشه می‌باشد.

  ج) دامنه زبانی

  منابع مورد استفاده، به دو زبان فارسی و عربی است.

  د) دامنه جغرافیایی

  تمام سرزمین‌های جهان اسلام جزو محدوده بحث قرار می‌گیرند.


  ضرورت و اهداف

  الف: ضرورت تولید

  می‌دانیم که تاریخ، در باره حوادث بشری و طبیعی در طول زمان، بحث می‌کند و از طرفی این وقایع، بر بستر زمین اتفاق افتاده که جغرافیا متصدی مطالعه آن است؛ به همین جهت، تاریخ و جغرافیا از بدو تأسیس، رابطه تنگاتنگی با هم داشته‌اند، لذا تولید نرم‌افزار جغرافیا، از این جهت که ابزار مناسبی برای شناخت و درک بهتر از حوادث تاریخی است، ضروری به نظر می‌رسد.

  ب: اهداف تولید

  1. آشنایی بهتر کاربران با مناطق مختلف جهان اسلام و تصویر شفاف‌تر از آنها؛
  2. درک بهتر از موقعیت مکانی رخدادهای تاریخی و اسلامی؛
  3. کمک به تعیین موقعیت مکان‌ها، شناخت راه‌ها، اندازه‌گیری فواصل نقاط مختلف زمین و مساحی به‌وسیله نقشه؛
  4. آشنایی با نام‌های مختلف قدیم و جدید سرزمین‌های اسلامی و گزینش نام صحیح و ...

  پیشینه

  در این زمینه، کاری از مراکز علمی مشاهده نشده و مرکز تحقیقات، در این عرصه، پیش‌گام است. این مرکز، پیش از این، نسخه 1 این نرم‌افزار را تولید و به جامعه علمی عرضه کرد، اما از آنجا که آن نسخه، به لحاظ محتوا و امکانات، محدود بوده و نیازهای علمی و پژوهشی کاربران را به‌طور کامل برآورده نمی‌کند، نسخه دوم عرضه شد.


  «كليه حقوق مادى و معنوى اين نرم‏‌افزار متعلق به مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى مى‌‏‌باشد.»