نرم‌افزار جغرافیای جهان اسلام 2

  از ویکی‌نور
  جغرافیای جهان اسلام
  NURGeography2J1.jpg
  مخاطبمحققان همه رشته‌های علوم انسانی به ویژه دانش‌پژوهان رشته‌هایی، مانند تاریخ و جغرافیای تاریخی
  تولید کنندهمرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)
  سال تولید1394
  کشور تولید کنندهایران
  زبان واسط کاربریفارسی، عربی، انگلیسی
  زبان منابعفارسی و عربی
  سیستم عامل مورد نیازویندوز
  شماره شناسنامه نرم افزار8-02202-047505
  وبگاه رسمیپایگاه نورسافت
  وبگاه خریدپایگاه نورشاپ
  اجرای آنلاینپیشخوان برخط نرم‌افزارهای نور

  نرم‌افزار جغرافیای 2 دربردارنده متن 414 عنوان کتاب فارسی و عربی در 826 جلد، طیّ موضوعاتی مانند: تاریخ عمومی، جغرافیای شهرها، جغرافیای عمومی، جغرافیای ایران، جغرافیای تاریخی، جغرافیای قصص قرآن، جغرافیای کشورها، سفرنامه، شرح حال، مزارات، مسالک، معجم جغرافیایی و...


  تعریف برنامه

  جغرافیا یا گیتاشناسی، مطالعه محیط زندگی انسان‌هاست؛ به بیانی دیگر، جغرافیا، دانشی است که در باره سطح زمین و پدیده‌های طبیعی، آب و هوا، رستنی‌ها، خاک، فراورده‌ها و مانند آن و پراکندگی آن‌ها بر روی زمین و روابط آن‌ها با انسان گفت‌وگو می‌کند. این مجموعه‌ای از منابع کهن و جدید مربوط به این رشته است که شامل شناخت مسالک(راه‌ها)، ممالک(شهرها)، مزارات دانشمندان و علما، سفرنامه‌ها، معاجم جغرافیایی و نقشه‌ها می‌باشد.


  مخاطبان نرم‌افزار

  محققان همه رشته‌های علوم انسانی، مخاطب عام این نرم‌افزارند و از آن بهره خواهند برد، اما دانش‌پژوهان رشته‌هایی، مانند تاریخ و جغرافیای تاریخی، به جهت ارتباط وسیع و مستمر با جغرافیا، مخاطب خاص آن می‌باشند.

  دامنه برنامه

  الف) دامنه زمانی

  اولویت پژوهش با متون کهن بوده و منابع جغرافیایی از صدر اسلام تا زمان قاجار تا حد امکان جمع‌آوری و ارائه شده است. موارد شاخص از پژوهش‌های جدید نیز مد نظر قرار گرفته که می‌توان به نمونه‌هایی، مانند: «جغرافیای تاریخی سرزمین‌های خلافت شرقی» لسترنج، «ترکستان‌نامه» بارتولد، «اصفهان» لطف‌الله هنرفر و...» اشاره کرد.

  ب) دامنه محتوایی

  همان‌گونه که در تعریف آمد، محتوای کتب در این برنامه، شامل کتب مسالک(راه‌ها)، ممالک(شهرها)، مزارات دانشمندان و علما، سفرنامه‌ها، معاجم جغرافیایی، برخی کتب تاریخ شهرها و مناطق که با نگاه جغرافیایی تألیف شده و نقشه می‌باشد.

  ج) دامنه زبانی

  منابع مورد استفاده، به دو زبان فارسی و عربی است.

  د) دامنه جغرافیایی

  تمام سرزمین‌های جهان اسلام جزو محدوده بحث قرار می‌گیرند.


  ضرورت و اهداف

  الف: ضرورت تولید

  می‌دانیم که تاریخ، در باره حوادث بشری و طبیعی در طول زمان، بحث می‌کند و از طرفی این وقایع، بر بستر زمین اتفاق افتاده که جغرافیا متصدی مطالعه آن است؛ به همین جهت، تاریخ و جغرافیا از بدو تأسیس، رابطه تنگاتنگی با هم داشته‌اند، لذا تولید نرم‌افزار جغرافیا، از این جهت که ابزار مناسبی برای شناخت و درک بهتر از حوادث تاریخی است، ضروری به نظر می‌رسد.

  ب: اهداف تولید

  1. آشنایی بهتر کاربران با مناطق مختلف جهان اسلام و تصویر شفاف‌تر از آنها؛
  2. درک بهتر از موقعیت مکانی رخدادهای تاریخی و اسلامی؛
  3. کمک به تعیین موقعیت مکان‌ها، شناخت راه‌ها، اندازه‌گیری فواصل نقاط مختلف زمین و مساحی به‌وسیله نقشه؛
  4. آشنایی با نام‌های مختلف قدیم و جدید سرزمین‌های اسلامی و گزینش نام صحیح و...

  پیشینه

  در این زمینه، کاری از مراکز علمی مشاهده نشده و مرکز تحقیقات، در این عرصه، پیش‌گام است. این مرکز، پیش از این، نسخه 1 این نرم‌افزار را تولید و به جامعه علمی عرضه کرد، اما از آنجا که آن نسخه، به لحاظ محتوا و امکانات، محدود بوده و نیازهای علمی و پژوهشی کاربران را به‌طور کامل برآورده نمی‌کند، نسخه دوم عرضه شد.


  «كليه حقوق مادى و معنوى اين نرم‏‌افزار متعلق به مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى مى‌‏‌باشد.»