احزاب و گروه‌های سیاسی از دیدگاه امام خمینی(س)

  از ویکی‌نور
  احزاب و گروه‌های سیاسی از دیدگاه امام خمینی(س)
  احزاب و گروه‌های سیاسی از دیدگاه امام خمینی(س)
  پدیدآورانهاشمی تروجنی، محمد (گردآورنده) موسوی خمینی، سید روح‌الله (نویسنده)
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)
  مکان نشرتهران - ایران
  سال نشر1385 ش
  چاپ4
  موضوعخمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - نظریه درباره احزاب سیاسی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏DSR‎‏ ‎‏1574‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏الف‎‏24‎‏ ‎‏الف‎‏3‎‏ ‎‏1385*
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  احزاب و گروه‌هاى سياسى از ديدگاه امام خمینى(س)، تدوین محمد هاشمى تروجنى، از جمله آثار موضوعى تبيان (دفتر سى‌ودوم) است. «تبيان» عنوان كلى مجموعه آثارى است كه در هر مجلد (دفتر) از آن، مواضع و رهنمودهاى حضرت امام خمینى(ره) درباره‌ى موضوعى خاص گردآورى و منتشر شده است.

  ساختار

  کتاب، مشتمل بر مقدمه ناشر و پنج فصل است كه موضوعات و عناوین متعددى را در بر دارد. در این اثر همانند ساير دفاتر تبيان، سخنان امام بدون هرگونه شرح و توضيحى عنوان‌بندى شده است.

  گزارش محتوا

  در مقدمه کتاب، سير فعاليت احزاب سياسى در ایران در ضمن سه دوره تشريح شده است. امام خمینى(ره) در سراسر عمر پربركت خویش به‌عنوان شاهدى هوشيار و آگاه ناظر سير تحولات احزاب و گروه‌هاى سياسى در ایران بودند و در تمام دوران رهبرى نهضت، بر اصلاح انحرافات این عرصه تأكيد داشتند.[۱]

  در فصل اول، تحت عنوان نحوه و علل پيدايش احزاب و گروه‌هاى سياسى در ایران، به مباحثى همچون: ايجاد احزاب فرمايشى توسط قدرت‌هاى استعمارى، با اهدافى همچون ايجاد تفرقه و اختلاف و... پرداخته شده است.

  فصل دوم، به كلياتى درباره احزاب و گروه‌هاى سياسى اختصاص داده شده كه در آن معيار شناخت احزاب و گروه‌ها، محدوده فعاليت، نحوه همكارى، زيان‌هاى گرورايى و... مورد بحث قرار گرفته است.

  در فصل سوم، به عملكرد كلى احزاب و گروه‌هاى سياسى مخالف بعد از پيروزى انقلاب اسلامى اشاره شده است.

  آنهایى كه هيچ حظى در این میدان نداشتند و جز خراب‌كارى از آنها كارى ساخته نيست و الآن هم در گوشه و كنار كشور مشغول به خراب‌كارى هستند، آنها بودند كه كنار نشسته بودند و منتظر این بودند كه یک طرف غلبه كند و آنها بيايند و بهره‌بردارى كنند، میوه‌چينى كنند. وقتى كه ديدند كه جمهورى اسلامى آن طور میوه‌چينى‌هایى را كه اينها مى‌خواهند موافق برنامه‌اش نيست، آنها هم مشغول به خراب‌كارى شدند و هر جا كه یک خرابى پيش آمد، آنها تأييد كردند يا وارد شدند در كردستان، در بلوچستان.[۲]

  در فصل چهارم، توصيه‌ها و رهنمودهاى حضرت امام خمینى(ره) در مورد احزاب و گروه‌هاى سياسى مطرح گرديده است. امام در توضيح بى‌اعتنايى گروهك‌ها به مشكلات كشور و جنگ مى‌فرمايد: «من از جمیع اشخاصى كه انحرافى داشته‌اند و يا گرايش به بعضى از مكتب‌هاى انحرافى داشته‌اند، تقاضا دارم كه به آغوش اسلام، كه ضامن سعادت آنان است، برگردند كه ما آنان را برادرانه مى‌پذيريم. در این موقع حساس كه كشور جنگ‌زده ما بيش از هر زمانى به اتحاد و اتفاق احتياج دارد بايد سعى شود كه از هر اختلافى احتراز شود».[۳]

  در فصل پایانى (فصل پنجم)، مهم‌ترين احزاب و گروه‌هاى سياسى، مانند: حزب توده، جبهه ملى، نهضت آزادى مورد بررسى قرار گرفته است.

  ناشر در مقدمه‌اش در توضيح ویژگى‌هاى کتاب مى‌نویسد: در تنظيم این مجموعه كوشيده‌ايم:

  1. عبارت‌ها را با توجه به پيام صريح و اصلى آنها ذيل نزدیک ‌ترين عنوان انتخابى بياوريم و از تكرار آنها در ساير عناوین خوددارى كنيم؛ به همین دليل در بسيارى از موارد، ممكن است مطلبى كه ذيل یک عنوان خاص آمده حاوى پيامى مربوط به عنوان ديگر نيز باشد كه به استثناى موارد معدود، در عنوان بعدى تكرار نشده است.
  2. فهرست تفصيلى و فهرست مآخذ كلام امام در پایان این مجموعه آورده شده كه راهنماى مناسبى برای دسترسى به مطالب و مآخذ مورد نياز محققان است.
  3. علاوه بر عناوین و سرفصل‌هاى مطالب این کتاب، برای هریک از قطعات منتخب نيز جمله يا عنوانى در نظر گرفته شده است كه عبارت آن لزوماً عين عبارت حضرت امام نيست، هرچند كوشش شده است به تعابير امام نزدیک باشد؛ به همین دليل خوانندگان و محققان محترم بايد توجه داشته باشند كه عنوان هریک از قطعه‌هاى منتخب از تنظيم‌كنندگان این مجموعه مى‌باشد و نبايد به حضرت امام منتسب گردد.
  4. تاريخ صدور پيام‌ها و سخنرانى‌هاى حضرت امام، مأخوذ از مجموعه صحيفه امام در ذيل هر قطعه ذكر شده و مشخصات كامل مآخذ بر اساس شماره مسلسل ذكرشده پایان هر قطعه، در انتهاى کتاب آورده شده است.
  5. در تنظيم قطعه‌هاى منتخب در هریک از فصول و عناوین فرعى، ترتيب و توالى تاريخى صدور آنها از طرف حضرت امام ملاك بوده، نه توالى منطقى مطالب.[۴]

  وضعيت کتاب

  فهرست اجمالى در ابتدا و فهرست تفصيلى و مآخذ و منابع در انتهاى کتاب آمده است. توضيح برخى الفاظ و عبارات و حوادث در پاورقى‌هاى کتاب ذكر شده است.

  پانویس

  1. مقدمه، صفحه ب
  2. متن کتاب، ص250
  3. همان، ص272
  4. مقدمه، صفحه ج - د

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها