انتخابات در اندیشه امام خمینی(س)

  از ویکی‌نور
  انتخابات در اندیشه امام خمینی(س)
  انتخابات در اندیشه امام خمینی(س)
  پدیدآورانخمینی‌، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران (نويسنده) مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) (محقق)
  ناشرمؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خمينی(س)
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1387ش
  چاپ7
  شابک964-335-028-2
  موضوعانتخابات - ایران - جنبه‏‌های مذهبی - ایران - مجلس شورای اسلامی - انتخابات - خمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - پیام‏ها و سخنرانی‏ها - نظریه درباره انتخابات
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /الف۸الف۸ 1574/5 DSR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  انتخابات در اندیشه امام خمینی(س)، عنوان دفتر اول از مجموعه آثار موضوعی تبیان است که در آن به بیان اندیشه‌های امام خمینی(ره) در موضوعات مختلف پرداخته شده است. این اندیشه‌ها در ضمن سخنرانی‌ها و پیام‌های امام خمینی بیان شده و تدوین آن در قالب این دفتر به‌صورت نوشتاری توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) انجام شده است. در این دفتر، به بیان نظریه امام(ره) درباره بحث انتخابات پرداخته شده است.

  در مقدمه کتاب در توضیح درباره محتوای آن چنین می‌خوانیم: به جهت ضرورت شناخت نسل جوان امروزى از افکار امام(ره) و در پاسخ به شبهات جمهوریت یا اسلامیت و به جهت تسریع و تسهیل در دسترسى به نظریات حضرت امام خمینى در تبیین نظریه جمهورى اسلامى، اقدام به تدوین نظریات ایشان شد.

  مطالب این مجموعه به‌صورت موضوعى ضمن چهار فصل گردآورى شده است؛ فصل اول منحصر به انتخابات مجلس شوراى اسلامى یا انتخابات خاص نمى‌‏باشد؛ در این فصل فرازهایى از رهنمودهاى امام(ره) در رابطه با «اهمیت انتخابات و نقش مردم»، «معیارهاى انتخاب» و «تبلیغات انتخاباتى» تنظیم گردیده است. در آغاز این فصل، فرازهایی در زمینه لزوم متابعت همگان از قوانین اسلامى ارائه شده است. فصل دوم، به انتخابات و رفراندوم‌هاى عام یا فراتر از قوه مقننه اختصاص یافته و فصل سوم، به قوه مقننه، اعم از مجلس شوراى اسلامى و شوراى نگهبان و انتخابات مربوط به آن پرداخته شده است. در فصل چهارم، منظور، ارائه قطعات کوتاه و به اصطلاح کلمات قصار حضرت امام در مجموعه موضوعات مربوط به انتخابات و مجلس بوده است که نوعاً در فعالیت‌هاى تبلیغاتى مورد نیاز است؛ بدیهى است مطالب این فصل، برگرفته از مجموعه مباحث سایر فصول است و تفصیل آنها در جاى خود آمده است.

  پاره‏اى از موضوعات فرعى مورد اشاره در این مجموعه، مثل قانون، مردم و آزادى، موضوعاتى هستند که تفصیل و جامعیت اندیشه امام در خصوص آنها در مجموعه‏‌هاى دیگرى که چاپ شده است، آمده و در این‏ مجموعه، به حد ضرورت اکتفا شده است. در ابتداى کتاب نیز سه پیام و سخنرانى که هریک اختصاص به یکى از سه دوره مجلس شوراى اسلامى داشته است، به‌صورت جامع آورده شده است تا نمونه‌‏اى باشد بر نگرش کلى حضرت امام نسبت به انتخابات و سه دوره اول مجلس[۱].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، صفحه ‌باء - دال

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.

  وابسته‌ها