انقلاب اسلامی از دیدگاه فلسفه تاریخ

  از ویکی‌نور
  انقلاب اسلامی از دیدگاه فلسفه تاریخ
  انقلاب اسلامی از دیدگاه فلسفه تاریخ
  پدیدآورانمطهری، مرتضی (نويسنده)
  ناشرصدرا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1397ش - 1439ق
  چاپ1
  شابک978-600-7747-15-5
  موضوعتاریخ - فلسفه - انقلاب - جنبه‌‎های مذهبی - اسلام - اجتماع - جنبه‏‌های قرآنی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  8الف6م 10/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  انقلاب اسلامی از دیدگاه فلسفه تاریخ، تنظیم‌شده پنج جلسه از درس‌گفتارهای استاد شهید مرتضی مطهری در موضوع فلسفه تاریخ است که از تاریخ 27 اسفند 1357 تا 10 اردیبهشت 1358 به‌صورت هفتگی در محل دانشکده الهیات دانشگاه تهران ایراد شده است.

  نظر به اینکه این درس‌ها مقارن با ماه‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی بوده است، استاد شهید دو جلسه اول از این پنج جلسه را به تحلیل ماهیت انقلاب اسلامی و رابطه اسلام و انقلاب پرداخته است و در جلسات بعد نیز به‌تناسب اشاره‌ای به انقلاب اسلامی کرده است؛ لذا با اینکه بحث‌های سه جلسه آخر این جلسات بیشتر درباره فلسفه تاریخ است، نام «انقلاب اسلامی از دیدگاه فلسفه تاریخ» برای این کتاب انتخاب شده است.

  این پنج جلسه درس، آخرین سلسله درس‌های شهید مرتضی مطهری بوده است؛ زیرا ایشان یک روز بعد از جلسه پنجم این جلسات، توسط گروهک فرقان به شهادت رسیدند و درحالی‌که بنا بود این درس‌ها ادامه داشته باشد، با شهادت ایشان، عملا نیمه‌تمام ماند.

  مطالب این کتاب، بخشی مرتبط با مباحث کتاب، «آینده انقلاب اسلامی ایران» و بخش دیگر که در خصوص فلسفه تاریخ است مرتبط با کتاب‌های «جامعه و تاریخ» از مجموعه «مقدمه‌ای بر جهان‌بینی اسلامی» و «جامعه و تاریخ در قرآن» و نیز دوره چهار جلدی «فلسفه تاریخ» است و مانند سایر آثار آن متفکر شهید دارای نکات بدیع و عمیق و بیانی رسا و روان است و در مجموع، نگاه دقیقی به خواننده محترم درباره انقلاب اسلامی از دیدگاه فلسفه تاریخ و به‌طور کلی سنت و قانون داشتن جامعه و تحولات تاریخی می‌دهد.

  تنظیم و تدوین این اثر و ویرایش علمی آن توسط دکتر علی مطهری، فرزند آن شهید و عضو هیئت علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، انجام شده است[۱].

  سرفصل‌های عناوین مباحث این کتاب ازاین‌قرار است: اسلام و انقلاب و توضیح درباره کلمه انقلاب و انقلاب‌های فردی و اجتماعی، انقلاب‌های ایدئولوژیک و نارضایی، آرمان و روحیه تهاجم به‌عنوان عناصر لازم برای یک انقلاب، نظریات درباره نحوه وجود فرد و جامعه و ارائه چهار نظر درباره حقیقی بودن یا اعتباری بودن هریک از فرد یا جامعه و نگاه قرآن به جامعه و جامعه و سنت.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص7-8

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.


  وابسته‌ها