نرم‌افزار تاریخ ایران اسلامى 2

  از ویکی‌نور
  کتابخانه تاریخ ایران اسلامى‎
  2
  NURTarikhIranIslamiJ1.jpg
  نام عربیمکتبة تأريخ إيران الإسلامیة 2
  نام لاتینHistory of Islamic Iran
  تولید کنندهمرکز تحقيقات کامپيوتری علوم اسلامي
  کشور تولید کنندهایران
  زبان واسط کاربریفارسی,عربی,انگليسی
  زبان منابعفارسی,عربی
  تعداد کتاب‌ها282 عنوان کتاب در 402 جلد
  سیستم عامل مورد نیازویندوز
  شماره شناسنامه نرم افزار8-02202-064456
  وبگاه رسمینور سافت
  وبگاه خریدنورشاپ
  اجرای آنلاینپیشخوان برخط نرم افزارهای نور

  نرم‌‎افزار تاریخ ایران اسلامى نسخه‎‌ی 2‎، دربردارنده متن 282 عنوان کتاب در 402 جلد در زمینه تاریخ ایران دوره اسلامی... مشتمل بر مهم‎ترین کتاب‎هاى کهن مربوط به تاریخ ایران است. دامنه‌‎ی جغرافیایى ایران هرچند در طول تاریخ متغیر بوده است، امّا آنچه مورد نظر ما در این کتابخانه است، تمام سرزمین‎هایى است که تحت نفوذ فرهنگى و تمدنى ایران بوده‎اند و تاریخ آن‎ها به زبان فارسى تدوین شده است.


  ضرورت و هدف از تولید

  تولید نرم ‏افزار تاریخ ایران اسلامى نسخه‌ی 2 و تلاش برای استمرار پیدا کردن آن، کوششی است براى معرفى تاریخ، فرهنگ و تمدن بزرگ ایران اسلامى که راه دستیابى به اطلاعات مربوط به تاریخ ایران را تسهیل نموده و ابزار تحقیق و پژوهش را براى همه فرهیختگان، به‌خصوص تاریخ‌‏دانان، مورخان و دانش‏‌پژوهان این رشته فراهم می‌‏نماید. دشوارى متن‏هاى قدیم تاریخى فارسى و پراکنده بودن اطلاعات آن‏ها و کمبود نرم‌‏افزارى که دربردارنده‌ی متون اصلى مربوط به تاریخ ایران باشد، از جمله نکاتى است که ضرورت استمرار این طرح را روشن مى سازد.

  مخاطبان

  مخاطبان این طرح، پژوهشگران، محققان، دانشجویان و علاقه مندان به مباحث مربوط به ایران هستند و نیز مستشرقان و ایران پژوهان، از جمله کاربران و مخاطبان بین‌المللی این طرح می‌باشند.

  دامنه نرم‌‎افزار

  دامنه زمانی:

  دامنه این طرح به لحاظ زمانی، تاریخ ایران دوره اسلامی تا عصر مشروطه را در برمی‌گیرد. به عنوان پیش درآمد برخی از پژوهش‌های جدید در بارهی تاریخ ایران باستان نیز در برنامه گنجانده شده است. تاریخ ایران عصر پهلوی و انقلاب اسلامی ایران در برنامه‌های جداگانه عرضه خواهند شد.


  دامنه محتوایی:

  موضوع کتاب‌های این کتابخانه دائر مدار دولت‌های شکل گرفته در ایران مانند طاهریان، سامانیان، صفاریان، غزنویان، سلجوقیان، خوارزمشاهیان، مغول، ایلخانان، صفویه، افشاریه، زندیه، قاجاریه و مشروطه است. از منظر دیگر، کتاب‌های مندرج در این برنامه، به لحاظ محتوایی در محورهای زیر دسته‌بندی می‌شوند:

  1. تاریخ‎هاى عمومى:
   کتاب‎هاى تاریخى که شامل دوره خاصى از تاریخ ایران نیستند و معمولاً از داستان آفرینش تا روزگار خود مؤلف را در بر دارد، مانند: تاریخ روضة الصفا میرخواند، حبیب السیر خواندمیر و نیز تاریخ الفى‎ آصف خان قزوینى و قاضى احمد تتوى.
  2. تاریخ دولت‎ها:
   کتاب‎های تاریخی که وقایع مربوط به یک یا چند سلسله از سلاطین و امرای مربوط به آن دوره و سلسله را شامل شود و یا اخبار سلطان ویا حاکمی از یک سلسله خاص را در بر گیرد، مانند: تاریخ مبارک‎شاهی سیهرندی و نیز بدائع الوقائع واصفی.
  3. تاریخ‎هاى سلسله‌اى:
   کتاب‎هاى تاریخى که وقایع مربوط به یک سلسله از سلاطین و یا اخبار سلطانی از یک سلسله خاص را شامل می‌‎شود، مانند: أحسن التواریخ‎ حسن‎بیک روملو یا تاریخ الجایتو ابوالقاسم عبدالله کاشانى.
  4. تاریخ‎هاى محلى:
   کتاب‌هایی در باره تاریخ یک شهر یا منطقه‌ی خاص که گاه محدود به دوره خاصی از تاریخ آن شهر یا منطقه و یا محدود به حکومتی خاص در آن منطقه و یا شهر می‌شود، مانند: تاریخ بخارا نرشخى، تاریخ رویان‎ اولیاءالله آملى.
  5. تاریخ ایران باستان:
   کتاب‎های کهن و پژوهش‎های جدید که درباره تاریخ ایران پیش از اسلام تدوین شده و به‎‌‌عنوان پیش‎نیاز ضروری برای مطالعه‌‎ی تاریخ ایران پس از اسلام در برنامه گنجانده شده است، مانند کتاب ایرانیان و یونانیان پلوتارخ و تاریخ ایران باستان پیرنیا.
  6. تاریخ اجتماعی:
   تاریخ اجتماعی یکی از گرایش‎های تاریخ است که حوزه وسیعی از جلوه‎‌‌های مختلف زندگی و فرهنگ جوامع گذشته را بررسی می‌کند و برخلاف کتب تواریخ رسمی که معمولاً دربرگیرنده‌‎ی تاریخ فرادستان (حاکمان) است، به تاریخ فرودستان (توده‌‎های مردم) و نقش اجتماعی آن‎ها نیز توجه نموده است، مانند کتاب فرهنگ جامع تاریخ ایران آقای قدیانی.


  «کلیه حقوق مادى و معنوى این نرم‌افزار، متعلق به مرکز تحقیقات کامپیوترى علوم اسلامى می‌باشد»