فرهنگ عاشورا

  از ویکی‌نور
  فرهنگ عاشورا
  فرهنگ عاشورا
  پدیدآورانمحدثی، جواد (نویسنده)
  ناشرنشر معروف
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1376 ش یا 1417 ق
  چاپ2
  موضوععاشورا - دایرةالمعارف‏ها واقعه کربلا، 61ق. - دایرةالمعارف‏ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏41‎‏/‎‏76‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ف‎‏4
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  فرهنگ عاشورا دائرةالمعارفى از واژه‌هاى مرتبط با واقعه كربلا و قيام حسينى است. جواد محدثى مؤلف اين اثر براى الفاظ، شماره‌اى قرار نداده و تعداد اين واژه‌ها مشخص نيست، ولى تعداد مدخل‌ها فراوان است و به هر كلمه‌اى كه به‌نوعى با قيام امام حسين(ع) از رويدادها، دوست و دشمن، عزادارى در طول تاريخ و... ارتباطى وجود داشته، پرداخته است. اين كتاب طبق معمول يك دايرةالمعارف، اما يك جلدى و مختصر، به ترتيب الفبا پيش رفته و از كلمه آب تا يوم الله را در بر دارد. در لابه‌لاى واژه‌ها از شيوه ارجاع هم فراوان بهره برده شده و الفاظ نزدیک به هم، ارجاع شده‌اند.

  انگيزه نگارش

  همان‌گونه‌كه مؤلف در مقدمه گفته است هدف از تدوين اين فرهنگ‌نامه، ارائه مجموعه‌اى يك جلدى و دم دست و كاربردى، حاوى لازم‌ترين دانستنى‌ها پيرامون اشخاص، گروه‌ها، جاها، كتاب‌ها، اصطلاحات، سنت‌ها، شعارها، تعاليم مكتبى و محورهاى ديگر مرتبط به واقعه عاشورا است كه به نظر مى‌رسد مؤلف به موفقيتى در اين زمينه دست يافته و مجموعه‌اى از دانستنى‌ها را ارائه مى‌كند. در پايان كتاب نمايه‌هاى متعدد به خواننده كمك مى‌كند و در لابه‌لاى كتاب هم هر مدخلى داراى ارجاعات متعددى است كه به ديگر مدخل‌هاى مرتبط نيز توجه داده است.

  نقاط قوت و ضعف

  اين اثر به دليل آنكه واژه‌هاى فراوانى را توضيح داده و شايد نظير آن در جاى ديگرى يافت نشود، ارزشمند است؛ ليكن در توضيح واژه‌ها به مشهورات اكتفا شده و به بررسى و تحقيق درباره مطالب، پرداخته نشده است. در واقع مؤلف آنچه را در منابع و كتب بوده گزارش مى‌كند و كمتر درباره صحت و سقم مطالب اظهار نظر كرده است. البته وى به موضوعاتى چون تحريفات و آسيب‌شناسى عزادارى توجه داشته و در مواردى مانند واژه عروسى قاسم بدون توضيح داستان، از ابتدا بيان مى‌كند كه مطلب نادرست و تحريف است. مؤلف بنا به اقتضاى حماسى انقلاب اسلامى و حال و هواى زمان انتشار كتاب، به درس‌هاى عاشورا نيز اشاره مى‌كند.

  مؤلف نام كتاب‌هايى را كه از آنها در تدوين مدخل‌ها بهره برده، در پاورقى آورده است. منابع و كتبى كه مؤلف به آنها مراجعه كرده، فراوان است و به دليل آنكه خواسته است همه واژه‌هاى عاشورايى را ارائه كند طبعاً از برخى كتاب‌هاى ضعيف و غير معتبر نيز استفاده كرده است.

  وابسته‌ها