درس‌هایی از زیارت عاشورا

  از ویکی‌نور
  درس‌هایی از زیارت عاشورا
  درس‌هایی از زیارت عاشورا
  پدیدآورانمحدثی، جواد (نویسنده)
  ناشرانتشارات دارالحدیث
  مکان نشرقم
  سال نشر1377
  چاپدوم
  موضوعنقد و تفسیر زیارتنامه
  کد کنگره
  ‏ BP۲۷۱/۶۰۲م۳

  درس‌هایی از زیارت عاشورا تألیف حجت‌الاسلام جواد محدثی، مجموعه پيام‌هاى تربيتى - اجتماعى است كه نويسنده از متن زيارت عاشورا استخراج و با زبانى ساده و روان ارائه كرده است. نويسنده در مقدمه كوتاهى، فلسفه تربيتى و سياسى زيارت - به ويژه زيارت عاشورا - را بيان و اهميت خواندن و درك معانى والاى آن را يادآورى نموده و گفته است:

  زيارتنامه‌هاى ما مجموعه‌اى از فرهنگ شيعه و تعاليم ائمه، اخلاقيات، ارزش‌هاى متعالى، روش خوب نيايش و راز و نياز، افشاى چهره ستمكاران، آشنايى با شؤون نبوت و امامت و ده‌ها مسأله مهم ديگر است.

  نويسنده با استناد به آيات قرآن و احاديث معصومان علیهم‌السلام، درس‌ها و پيام‌هاى ارزشمندى از زيارت عاشورا را ارائه كرده است كه خواندن آن به ويژه براى نسل جوان، آموزه‌هاى فراوانى به همراه خواهد داشت:

  در اين نوشته، مقصود ما ترجمه اين زيارتنامه نيست، بلكه تكيه روى چند عنصر و محور حساس مى‌باشد كه در اين متن مقدس و مبارك مطرح شده است.

  به اميد آن كه در خواندن زيارتنامه‌ها، بيش از لفظ به معنى بينديشيم و بيش از ثواب، به اثر تربيتى و سازندۀ زيارت فكر كنيم و از حيات و آموزش‌ها و سخنان امامى كه زيارتش مى‌كنيم، در زندگى فردى و اجتماعى‌مان بهره‌بردارى كنيم.

  فهرست مندرجات کتاب از این قرار است:

  فلسفه تربيتى و سياسى زيارت، شجره نورانى نبوت، خون خدا، سوگ بزرگ و مصيبت عظمى، مباشران و زمينه‌سازان قتل عام، ولايت خون و شمشير، خون‌خواهى كربلا در ركاب حسين زمان، برائت شرط نخستين تقرب، آل محمد و خط زندگى و شهادت، شجره ملعونه بنى اميه، موالات و معادات وسيله تقرب به حق، تجديد پيمان و تحكيم ميثاق، صبر و رضا مقام عاشقان صادق، متن زيارت عاشورا. [۱]

  پانویس

  1. ر.ک: باقریان موحد، رضا، ص89-90

  منابع مقاله

  باقریان موحد، کتابشناسی زیارت، قم- ایران، نشر مشعر، 1387

  پانویس


  منابع مقاله

  وابسته‌ها