خزعلی، انسیه

  از ویکی‌نور
  خزعلی، انسیه
  نام خزعلی، انسیه
  نام‎های دیگر
  نام پدر آيت‌الله ابوالقاسم خزعلى
  متولد 1342ش
  محل تولد قم
  رحلت
  اساتید
  برخی آثار تصوير عصر جاهلی در قرآن

  وهابیت و بازنگری از درون

  کد مؤلف AUTHORCODE11586AUTHORCODE

  انسیه خزعلى (متولد 1342ش)، نویسنده، مترجم، پژوهشگر، عضو هیأت علمی رشته زبان و ادبیات عرب دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا(س)، رئیس دانشگاه الزهراء(س) (از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ش)

  ولادت

  در سال 1342ش در شهر مقدس قم به دنیا آمد. او فرزند آیت‌الله ابوالقاسم خزعلى است.

  تحصیلات

  وى پس‌از اتمام دوره راهنمایى، همزمان با ادامه دروس جدید، در سال 1356ش وارد حوزه‌علمیه خواهران جامعه الزهرا(س) گردید.

  وى پس از پایان سطح 3 در سال 1365ش، تحصیلاتش در رشته زبان و ادبیات عرب را تا مقطع دكترى در دانشگاه تهران ادامه داد و در سال 1378ش از رساله دكترى خود دفاع كرد.

  فعالیت‌های فرهنگى و اجتماعى وى، از همان دوران راهنمایى و دبیرستان، با تشكیل انجمن‌هاى مذهبى و انتشار نشریات منطقه‌اى شروع شد. مقاله وى در مراسم شهادت برادرش، در دوران انقلاب (اردیبهشت 57) به عنوان «پیام خواهر شهید»، تكثیر و در شهرهاى مختلف منتشر شد.

  با پیروزى انقلاب‌اسلامى، از طریق همكارى با نهادهاى گوناگون، از جمله‌آموزش و پرورش، كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان، سازمان تبلیغات اسلامى، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامى، بعثه مقام معظم رهبرى در سازمان حج و دانشگاه‌ها، به فعالیت‌های مختلف فرهنگى و اجتماعى خود در مناطق مختلف كشور، از جمله كردستان، بندرعباس، شیراز ادامه داد.

  ایشان عضو هیئت علمى دانشگاه، مترجم و پژوهشگرى است كه اثر پژوهشى عالمانه وى، با عنوان «امام حسین در شعر معاصر عربى» در جشنواره قلم زرین سال 1384ش انجمن قلم، به عنوان پژوهش برگزیده سال انتخاب شد.

  او هم اكنون ضمن ادامه فعالیت‌های فرهنگى، همكارى با برخى مراكز علمى و پژوهشى، تألیف مقالات متعدد علمى، عضویت در هیئت علمى و تبلیغى بعثه مقام معظم رهبرى در ایام حج، تدریس در دانشگاه و مدیریت گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه الزهراء(س) را به عهده دارد و عنوان «دانشجوى نمونه كشورى» و «پژوهشگر نمونه» را نیز در كارنامه فعالیت‌های علمى خود دارد.

  آثار

  1. وهابیت و بازنگرى از درون، (ترجمه).
  2. آرایه‌هاى ادبى در كلام زینب(ع).
  3. تصویر عصر جاهلى در قرآن.
  4. امام حسین(ع) در شعر معاصر عرب
  5. زیبایی شناسی كلام زینب(س)
  6. تصویر عصر جاهلی در قرآن
  7. تفكر نحوی عرب
  8. تصحیح برداشتها
  9. المراة الایرانیة والروایات الحربیة
  10. گفتمان علمی امام رضا(ع)
  11. بلاغت تعبیر در ساختارشناسی قرآن

  وابسته‌ها