الدرة البيضاء في شرح زيارة العاشوراء

  از ویکی‌نور
  الدرة البيضاء في شرح زيارة العاشوراء
  الدرة البيضاء في شرح زيارة العاشوراء
  پدیدآورانامامت کاشانی، سید عزیزالله (نویسنده)
  ناشرانتشارات مجمع متوسلین به آل محمد علیهم‌السلام
  مکان نشرکاشان
  سال نشر1378
  چاپاول
  موضوعنقد و تفسیر زیارتنامه
  کد کنگره

  الدرة البيضاء في شرح زيارة العاشوراء تألیف سید عزیزالله امامت کاشانی، شرح و تفسيرى بر زيارت عاشورا است. مؤلف با استناد به آيات قرآن و احاديث معصومان علیهم‌السلام، معارف والاى زيارت عاشورا را شرح و تبيين كرده است.

  اين كتاب در واقع ترجمۀ آزاد، همراه با شرح رساله‌اى از ملاّ حبيب‌الله كاشانى است كه به زبان عربى نوشته شده است:

  مرحوم آيت‌الله آقاى ملاّ حبيب الله شريف كاشانى، رساله‌اى در شرح زيارت معروفه عاشورا مرقوم فرموده بود. از آنجايى كه عربى بود، اكثر مردمان نمى‌توانستند از آن استفاده كنند. بعضى از برادران ايمانى از اين فقير خواستند تا آن را به زبان فارسى بنويسم، لذا اين رساله را در شرح زيارت عاشورا به زبان فارسى محرر داشتم و بسيارى از مطالب آن رساله را نيز در اينجا آوردم تا ان‌شاءالله نفعش عام بوده و ذخيره‌اى باشد.

  بخش دوم، رساله كوتاهى با نام «رسالة فضائل اهل بيت علیهم‌السلام و ثواب زيارت سيدالشهدا(ع)» است كه در آن، فضايل ثواب زيارت اهل بيت علیهم‌السلام به ويژه زيارت امام حسين(ع)، با استناد به احاديث آمده است.

  بخش سوم، شرح فارسى بر مخمّسه، سرودۀ شيخ زين‌الدين(1009-1064 ق) در مراثى حضرت سيدالشهدا(ع) است كه ملاّحبيب‌الله كاشانى آن را ترجمه و شرح نموده است.

  بخش چهارم، امامزادگان معتبر ايران و رجال مدفون كاشان نام دارد. اين بخش، زندگينامۀ كوتاهى از مهم‌ترين امامزادگانى است كه در ايران مدفون‌اند كه به همراه فضايل زيارتشان آمده است:

  اين، مجموعه‌اى است در حالات زيارات بعضى از امامزادگان بزرگوار و سادات عالى مقدار با اشاره به پاره‌اى از فضايل و مناقب ايشان كه محض تيمن و تبرك و توسل و استجابه به مقامات عاليه محمد و آل اطهارش يادآور مى‌شود.

  فهرست برخى از عناوين اين بخش عبارت است از: ثواب زيارت حضرت معصومه(عليهاالسلام)، حالات حضرت عبدالعظيم(ع) در رى، حالات امامزاده يحيى، حالات امامزاده شاه‌چراغ، مزار سيد ابوالرضا راوندى، حالات بابا افضل كاشانى، مقبره شيخ عبدالرزاق كاشانى و... [۱]

  پانویس

  1. ر.ک: باقریان موحد، رضا، ص92-93

  منابع مقاله

  باقریان موحد، کتابشناسی زیارت، قم- ایران، نشر مشعر، 1387

  وابسته‌ها