الإمام الحسين عليه‌السلام في أحاديث الفريقين من قبل الولادة الی بعد الشهادة

  از ویکی‌نور
  الإمام الحسین - علیه‌السلام- فی أحادیث الفریقین: من قبل الولادة إلی بعد الشهادة
  الإمام الحسين عليه‌السلام في أحاديث الفريقين من قبل الولادة الی بعد الشهادة
  پدیدآورانموحد ابطحی اصفهانی، سید علی (نویسنده)
  ناشرالسید علی الموحد الأبطحی الاصفهانی (مؤلف)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1418-1414ق
  موضوعحسین بن علی(ع)، امام سوم، 4 - 61ق. - احادیث

  احادیث شیعه - قرن 14

  احادیث اهل سنت - قرن 14
  کد کنگره
  ‏8الف8م / 41/4 BP

  الإمام الحسين عليه‌السلام في أحاديث الفريقين من قبل الولادة الی بعد الشهادة تألیف سید علی موحد ابطحی اصفهانی؛ کتاب حاضر جامع‌ترین و مفصّل‌ترین کتاب حدیثى در بارۀ امام حسین(ع) است و شامل احادیث شیعه واهل سنّت در بارۀ آن حضرت از پیش از ولادت تا پس از شهادت. دورۀ کامل این کتاب به چند جلد مى‌رسد و لذا مفصل‌تر از مقتل بحارالانوار و عوالم العلوم شامل احادیث بیشترى است.

  کتاب فوق مشتمل بر احادیث رسول خدا(ص) و حضر ت فاطمه(س) و دیگر امامان(ع) است. همۀ احادیٹ با سند آمده و گاە توضیحی داده شده و در پاورقى منبع یا منایع آن نقل گردیده است.

  پاره‌اى از عنوانهاى جلد اول کتاب عبارت است از: میلاد امام حسین(ع)، وجه تسمیۀ حسین(ع)، اسم حسین برگرفته از اسم خداوند است، کنیه‌هاى امام حسین(ع)، القاب امام حسین(ع)، دوست داشتن امام حسن(ع) وامام حسین(ع) چون دوست داشتن پیامبر است و دوست داشتن پیامبر چون دوست داشتن خداوند است، آثار دوست داشتن امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و ذرّیّۀ آنان و دوست داشتن دوستانشان در دنیا و آخرت.

  عنوانهاى اصلى جلد دوم عبارت است از: امام حسین(ع) در عصر رسول خدا، امام حسین(ع) در عصر امیرالمؤمنین(ع)، امام حسین(ع) در عصر فاطمه(ع)، امام حسین(ع) در عصر امام حسن(ع)، شمایل امام حسین(ع)، ابواب سیرۀ امام حسین(ع)، نقش خاتم امام حسین(ع)، فضایل امام حسین(ع) در قرآن.

  در جلد چھارم احادیث رسول خدا(ص) و امیرالمؤمنین(ع) و دیگران در بارۀ شهادت امام حسین(ع) آمده و در پایان ضمن نقل سخن سیّد مرتضى دربارۀ قیام آن حضرت، نقد عالمان بر سخن او ارائه شده است.[۱]


  پانویس

  1. اسفندیاری، محمد، ص277-278


  منابع مقاله

  اسفندیاری، محمد؛ کتاب‌شناسی تاریخی امام حسین(ع) به ضمیمه امام حسین(ع) در الذریعه، سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهران، چاپ اول، زمستان 1380

  وابسته‌ها